op naam kon brengen. Er waren nog andere slakkensoorten die alleen als vers, leeg huisje werden aangetroffen. Ook is op de inventa risatielijst een enkel, iets verweerd klepje van de moerashoornschaal opgenomen. Aan de andere kant van de Kinderdijk hebben we gevist in een grote drinkpoel, gelegen in een zompig grasland naast de heemtuin. In de poel visten we opmerkelijk veel ovale poelslakken op, aangevuld met enkele vlakke schijfhorens en een platte pluim- drager. In het grasland zelf hebben we niet gezocht. Nog niet lang geleden was dit stuk een boomweide; de begrazing in de zomer periode is ook na het kappen van de bomen voortgezet. Heemtuin De slakkenvisserij werd tot slot nog voort gezet in de kleine gracht van de heemtuin. Hier vingen Bas en Lucien vijverpluimdrager, platte pluimdrager en grote diepslak. De, gracht en de drinkpoel toonden daarm een geringere variatie in slakkensoorten dan het grotere water van de gracht anilgS kreekrest aan de andere kant van de Kinderdijk. De tweekleppigen zijn alleen in het grotere water gevonde In de heemtuin ligt een opgehoogd stuk grond met daarop de in onbruik geraakte watertoren. Op plekken waar de bodem onbedekt was, lagen opvallend veel oude, gebleekte zeeschelpen, waaronder kokkels en strandgapers. Vooral het zuidwest talud van dit plateau is een kenmerkend slakken- milieu: kalkrijke grond die flink opgewarmd wordt door de instraling van de zon. Hier komen slakken voor die eigen zijn aan het Deltagebied.Hetgaatomdegrotekartuizerslak en de fïjngeribde grasslak. Ze zijn te vinden in de kalkrijke duinen, maar ook op polder dijken met een wat schralere vegetatie. Deze twee soorten werden massaal begeleid door de behaarde slak. Het moet gezegd worden, we vonden alleen van de laatste soort enkele levende dieren. De grasslak en de kartuizerslak zijn eenjarige soorten,'s f winters vallen dan vooral de lege huisjes op. Zo er al jonge slakjes rondkropen, moeten I dat hele kleine exemplaren geweest zijn. I Er is geen bodemmateriaal verzameld om •at na te gaan. Op het talud werden verder rote clausilia's en glanzende agaathorens avonden. Het maaibeheer zal de indivi- ele slakken hier vaak geen goed doen; deel van de populaties wordt bij de uitvoering van de werkzaamheden gedood. Het kan echter zijn dat het maaibeheer een positieve invloed heeft op een soort als de fïjngeribde grasslak, die een voorkeur heeft voor pioniermilieus. Lucien gaf aan dat dit beheer al een jaar of tien gaande is, wat kan inhouden dat de slakkenfauna daarop goed is ingesteld. Populierenbos Als laatste biotoop in deze omgeving moest het populierenbos nog bekeken worden. De kruidlaag bestaat uit ruig gras en op lage stukken is soms een zeggen/biezen- vegetatie te zien. In dit bosgedeelte was het vinden van heesterslakken en grote clausilia's geen enkele moeite. We zagen hier ook vele andere bekende soorten en als soort van de wat nattere omstandigheden ook de gewone barnsteenslak. Na het zien deze overvloed aan slakken, moest Rgconcludeerd worden dat de populaties n het gemengde loofbos een relict waren van wat daar eerder in de boomweide voor kwam. Qua kenmerkende soorten zijn de slakkenfauna's van het gemengde loofbos en het populierenbos vergelijkbaar, daarbij vooral te denken aan de grote clausilia en de heesterslak. Tot slot Met 32 soorten is deze inventarisatie een succes te noemen. Dat is met name toe te schrijven aan de bijdrage van de zoetwater soorten. In het Zeeuwse kleipoldergebied wordt die laatste groep vaak weggedrukt door brakke omstandigheden. Er zijn negen soorten die slechts dood zijn aangetroffen, maar waarvan een levende populatie aan wezig zal zijn. De erwtenmossel is de enige die niet op soort was te determineren. Drie soorten zijn als soort in brede zin opgegeven, omdat ze tot tweeling soorten behoren die zonder nauwkeurig anatomisch onderzoek niet te onderscheiden zijn. De soorten zijn bijna zonder uitzondering van geringe betekenis p^fcnet natuurbeheer, omdat algemene oorten gaat die verder nie; echt indicatief zijn voor bijzonder mi'ieu. De landslakken dui op vochtige omstandigheden. Alleen fïjngenbde grasslak wijkt daarvan af een soort van een meer open en Deze soort, hoewel algemeen in o streek, is de enge Rode Lijstsoort in de inventarisatie. Harry Raad

de Steltkluut | 2010 | | pagina 11