Nachtvlinderjaarverslag 2009 Oost Zeeuws Vlaanderen 12] X CD Dl GC Relevante informatie uit Oost Zeeuws Vlaanderen over nachtvlinders, overgenomen uit het Jaar verslag 2009 Nachtvlinders in Zeeland, opgesteld door: A.M. Baaijens R. Joosse (20 7 0) In heel zeeland zijn mensen actief om nachtvlinders te inventariseren voor de "Nachtvlinderatlas van Zeeland". Ook in Oost Zeeuws Vlaanderen gaatdenachtvlindervalregelmatig aan, worden er lakens gespannen en wordt er flink gesmeerd. In Oost Zeeuws-Vlaanderen waren in 2009 drie onderzoekteams actief, die drie witte hokken voor hun rekening hebben genomen. Cathy Corné Boogaard uit Graauw hadden de lastige taak op zich genomen om het Verdronken Land van Saeftinghe te inventa riseren. In het uitgestrekte schorrengebied is geen vaste stroombron voorhanden. Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft een generator beschikbaar gesteld, die gedurende een gehele nacht stroom kan leveren. De val en generator stonden in 2009 negen keer opgesteld in de buurt van de gasdam bij de schaapskooi. De gasdam is een leidin genstraat die afgedekt is met een enorm zandlichaam. Op schorrengebieden zijn, in tegenstelling tot micro-nachtvlinders, weinig macro-nachtvlindersoorten bekend die er kunnen leven. Saeftinghe ligt in de estuarine zone, op de overgang van zoet rivierwater naar zout zeewater. Op het plaatselijk hoog opgeslibde schor groeit mede door de invloed van zoet regenwater veel riet, waardoor er mogelijk toch specifieke rietgebonden macro-nacht- vlinders zouden kunnen leven en dan met name de in rietwortels of -stengels levende soorten. Diverse rietgebonden soorten bleken inderdaad aanwezig, hoewel de aantallen meestal niet hoog waren. De landelijk zeldzame Rietluipaard (Phragmataecia castaneae) werd op 1 juli met 6 exemplaren tegelijkgevangen. Verder werden, waarschijnlijk als rups levend op vegetatie van de gasdam, diverse typische kustduin- soorten gevangen, waaronder deTandjesuil (Sideridis turbida) en de zeldzame Geveerde witvleugeluil (Aporophila australis). De Geveerde witvleugeluil, nog niet bekend van Oost Zeeuws-Vlaanderen, werd ook in Lamswaarde gevangen. Verder werd in Oost Zeeuws-Vlaanderen, naast de witte hokkeninventarisaties bij de Braakman en Ossenisse, gemonitord in het Waterwingebied van Clinge en bij Graauw en Lamswaarde. Frank Boerebach (uit Hoek) en Hans Vercouteren (uit Zandstraat) inventariseerden het witte hok bij de Braakman. De familie Fortuyn was en is actief in Ossenisse. Eddy Taelman beheerde een val in het Waterwingebied bij Clinge. Die val stond twee jaar bij een oude jagershut, waar stroom voorhanden was. Cathy en Corné Boogaard zetten de val bijna wekelijks in hun tuin in Graauw en Joop de Bakker bijna dagelijks in zijn tuin in Lamswaarde. Dit aanvullend onderzoek leverde de nodige nieuwe soorten op voor de locaties en in sommige gevallen zelfs voor Oost Zeeuws- Vlaanderen. Bijvoorbeeld de Grauwe borstel (Dicallomera fascelina) en de Eikenvoor- jaarsuil (Orthosia miniosa) bij Graauw. Vermeldenswaardig is nog de op 11 juli in Lamswaarde gevangen Walstrospanner (Costaconvexa polygrammata). Nog meer nieuwe soorten, gevangen in Oost Zeeuws Vlaanderen, nieuw voor heel

de Steltkluut | 2010 | | pagina 12