Spinnen Cs Spinnen doen iets speciaals. Ze maken namelijk een spindraad: een hele sterke draad die uit de spintepels op hun achterlijf komt. Daarmee maken sommige soorten een web. Andere soorten maken alleen een draad. En weer anderen maken een val op de grond of een trechter in de struiken of in een gaatje in de muur. ï'm, I mm*** Een spin is geen insect. Dat wist je natuur lijk al. Een spin heeft namelijk acht poten. Insecten hebben zes poten. Er zijn ontzettend veel soorten spinnen. Grote en kleine, mooie en lelijke spinnen. In Nederland komen wel zo'n zevenhonderd verschillende soorten voor. De meest opvallende spinnen zijn kruisspinnen. Die kun je makkelijk herkennen door het kruis op hun rug. De spindraad gebruiken ze ook om hun prooi in te wikkelen. Dat zijn meestal kleine insecten. Als ze hun prooi gevangen hebben, verlammen ze die eerst door er gif in te spuiten. Daarna wikkelen ze de prooi in met spindraad. Later zuigen ze dan dat omhulsel leeg. Dat klinkt allemaal best een beetje eng. Maar stel je voor: als in jouw kamer een spin zit, vangt ze bijvoorbeeld de muggen weg. Dat is toch wel prettig. Dan word jij niet gestoken door die muggen! Spindraad is enorm sterk. Mensen hebben na veel onderzoek dat spindraad nagemaakt. Nu wordt dat materiaal gebruikt in kogel werende vesten voor politieagenten. Dus nagemaakt spindraad is zo sterk, dat het kogels kan tegenhouden! In de herfst kun je makkelijk spinnen zien. Ga maar eens op zoek. Je hoeft er misschien niet eens voor naar buiten. Als je een spinnen web ziet, kun je op zoek naar de spin. Meestal zit die in de buurt. Om het web beter te kunnen zien, kun je het met een plantenspuit nat sproeien. De fijne druppeltjes kleven aan de draden. Spinnen kun je ook lokken. Als je heel voor zichtig een van de draden van het web beweegt, komt de spin nieuwsgierig tevoor schijn. Als er een prooi in het web is gevlogen, trillen de draden ook en dat voelt de spin. Die gaat er meteen op af om zijn lekkere hapje mooi in te pakken. Heel makkelijk werkt dat bij spinnen die trechtervormige webben maken in een gaatje in de muur. Als je aan de ingang van dat gat het web zachtjes aanraakt, komt de spin snel naar buiten. Probeer maar eens. Sandra Dobbelaar I XI Foto: Roodwitte Celspin - Lucien Calle Foto: Kruisspin - Sandra Dobbelaar is er e* 'jf- - jfjgsgjfr - sIS t.«I Foto: spintepels bij een kruisspin - Sandra Dobbelaar Foto: spin in bunker - Sandra Dobbelaar

de Steltkluut | 2010 | | pagina 18