Lang geleden, tijdens een kampweekend op de Bierkreek zijn Bas, Bas en ik eens bezig geweest met het determineren van nacht vlinders. Al die prachtige vlinders die in de nacht en soms ook overdag rondvliegen! Dit vonden we wel zo interessant, dat we dachten daar moeten we verder mee gaan. Zo ontstond het idee om in de zomervakantie zo vaak mogelijk een lichtval op te stellen op verschillende locaties. Na lang wachten hebben we dan eindelijk een lichtval kunnen bemachtigen en zijn we begonnen met zijn drieën om de vlinders op naam te brengen. De eerste locatie was bij mij in de tuin, op Heikant, op 8 augustus 2010. We hebben een 23 soorten nachtvlinders op naam kunnen brengen waaronder een populieren pijlstaart, groene weide-uil, peper-en-zout vlinder. Om maar een idee te geven van de geniale namen die de vlinders hebben. Het determineren van nachtvlinders gaat best simpel in zijn werk. Je vangt een vlinder, kijkt in wat voor categorie die zou kunnen vallen en gaat dan de plaatjes vergelijken met de tekening op de vleugels van de vlinder. Als je denkt dat je de goede hebt gevonden lees je de omschrijving. Weet je zeker dat je de goede hebt, dan kan de vlinder weer vrij gelaten worden. Bij twijfel maken we eerst foto's die we doorsturen aan nachtvlinder kenners. De meeste nachtvlinders vliegen in de periode tussen mei en augustus. Jammer genoeg is het seizoen nu ver afgelopen en zijn de vlinders al aan het aftakelen en hun kleuren aan het verliezen. Maar volgend jaar gaan we zeker weer aan de slag. Als er jongeren zijn die mee willen doen: even melden op sandervl 3@hotmail.com Sander van der Veeken Waargenomen soorten in de tuin te Heikant Nederlandse naam 1 Peper-en-zoutvlinder 2 Gestreepte goudspanner 3 Gewone spikkelspanner 4 Zomervlinder 5 Gerande spanner 6 Bonte brandnetelmot 7 Rietvink 8 Gele eenstaart 9 Populierenpijlstaart 10 Kolibrievlinder 11 Berkenbrandvierkvlinder 12 Brandvlerkvlinder 13 Snuitvlinder 14 Kroonvogeltje 15 Donsvlinder 16 Plat beertje 17 Klein kokerbeertje 18 Rozenblaadje 19 Gele tijger 20 Gamma-uil 21 Groene 22 Huismot 23 Zwarte-c-i we uil Latijnse naam Biston betularia Camptogramma bilineata Ectropis crepuscularia Geometra papilionaria Lomaspilis marginata Anthophila fabriciana Euthrix potatoria Watsonalla binaria Laothoe populi Macroglossum stellatarum Pheosia gnoma Pheosia tremula Pterostoma palpina Ptilodon capucina Euproctis similis Eilema lurideola Eilema pygmaeola Miltochrista miniata Spilosoma lutea Autographa gamma Calamia tridens Noctua pronuba Xestia c-nigrum Foto's: Baas de Maat

de Steltkluut | 2010 | | pagina 21