ïïEi 11 m De heemtuin rond de watertoren van Axel is een leuke plek om te bezoeken en er is altijd veel te beleven. Er zijn vanzelfsprekend veel bloeiende inheemse planten, bijvoorbeeld op de dijk die vanaf de ingang naar de toren loopt. Maar er zijn ook twee pas gemetselde muurtjes voor muurplanten, er is een vlindertuin, en een zandbed waar speciale heemplanten als Ruige anjer en Ijzerhard groeien. Bezoekers van de tuin horen af en toe de felle alarmroep van de slechtvalk, als die met een prooi komt aanvliegen. Deze spectaculaire roofvogel broedt bovenop de toren. Loop je over de mooie bospaadjes via een slingerpaadje en over wat bruggetjes die over een sloot gaan, dan sta je ineens bij een schitterende bospoel. Nu waren er al langere tijd plannen om een insectenflat te maken, want ook de kleinere soorten bijen en wespen staan erop, een goede leefplek te krijgen. En gelijk hebben ze. De vrijwilligers van Landschapsbeheer Zee land hadden enkele maanden terug de "ruwbouw" al neergezet. Een heuse, twee meter hoge ronde toren, met uitsparingen voor houtblokken en bamboestokjes. Op zater dag 14 augustus 2010 kwamen 15 personen bijeen om de verdere inrichtingsklus te klaren. Daaronder diverse pluimage: Stekkertjes, Tussengaaien, één echte Gaai en een groepje Vlaamse bezoekers. Na een korte instructie van Sandra was er werk voor iedereen. Enorme bossen bamboe werden op kleine stukjes geknipt. Anderen gingen een papje van leem en stro aanmaken. De houtblokken en bamboestengels werden met leem op hun plek vast gemetseld. Intussen kwamen de eerste bijtjes voorbij gevlogen. We zagen ook al goudwespen, spinnendoders en graafwespen. Ze moesten nog even geduld oefenen... Aan de zijkanten werden grote bundels takken verwerkt.Tot slot hebben we bovenop de toren een soort rieten dakje gemaakt. Goed, dan de toedeling van de woningen. Heer bunzing en familie egel betrekken de ondergrondse kelders. De hommels en oorknijpers vervoegen zich in de half open bloempotten op de 2de, 3de en 6de etage. Vlinders kunnen overwinteren in de vorst- vrije en binnenste kamers van het bouwwerk. De tronkenbijtjes hebben vanuit blok G een fijn uitzicht op de watertoren. Voor de wilde voorjaarsbijtjes zijn er met het oog op kortstondige bezoekjes voldoende kamers beschikbaar. Lucien Calle

de Steltkluut | 2010 | | pagina 23