Akkerranden in Zeeland Stichting Landschapsbeheer Zeeland werkt samen met de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, Stichting Het Zeeuwse Landschap, Provincie Zeeland en Vogelbescherming Nederland aan het optimaliseren van het akkerranden beheer. Verspreid over Zeeland liggen circa 500 hectare akkerranden waar voor landbouwers van het ministerie een vergoeding krijgen. Daarnaast zijn er ook nog andere randen die vergoed worden aan burgers, bedrijven en gemeenten. Dit zijn meestal kleurrijke bloemenranden met uitheemse soorten. De randen die vergoed worden door LNV zijn bedoeld om natuur waarden van het agrarisch gebied verder te ontwikkelen. Met name bedreigde akker vogels als Veldleeuwerik en Patrijs profiteren onvoldoende van deze randen. Ook de bedreig de akkerkruiden zijn er amper in te vinden. Hoe kunnen deze randen beter functioneren voor bedreigde akkernatuur? Verspreid over het gehele jaar dienen de randen functioneel te zijn voor akkervogels. Naast broedgelegen- heid dienen ze te zorgen voor dekking en voedsel,in zomer en winter. Bij het nieuwe project 'Integrale Impuls Akkernatuur Zeeland' worden de randen ingezaaid met een graan- mengsel. De zaaidichtheid is lager dan in de gangbare landbouw. Ook wordt er niet bemest of gespoten. Het gewas blijft hierdoor ope ner waardoor er meer ruimte ontstaat voor akkervogels en akkerplanten. Van sommige planten blijven de zaden vele tientallen ja ren kiemkrachtig. Deze zitten nog in de bo dem en kiemen soms bij goed beheer. Het graanmengsel bevat ook zaden van eenjarige planten die vroeger volop op de akkers voorkwamen. Deze zaden zijn meestal maar kort kiemkrachtig dus kunnen zich niet meer spontaan uit de aanwezige"zaadbank vestigen. Deze planten zijn geen plaagon- kruiden voor de boer. Het betreft soorten die zijn verdwenen doordat het zaaizaad tegenwoordig beter geschoond wordt dan vroeger. Ze bloeien fraai en zorgen er voor dat de akkerrand er aantrekkelijk uitziet. De granen worden niet geoogst. Er wordt ge zocht naar graanrassen waarvan de korrels niet snel uit de aar vallen. Zo blijven ze in de winter beschikbaar voor de vogels. De natuurwaarden in de randen worden nauw keurig gevolgd. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een rand ontwikkeld wordt die goed is voor de akkernatuur en goed inpas baar is in de huidige landbouw. Resultaten De eerste ervaringen van het nieuwe project zijn positief. Verspreid over de provincie is 30 hectare rand bij circa 20 landbouwers ingezaaid. De meegezaaide akkerkruiden kwamen goed op. In iedere rand was de spontane opkomst van akkerkruiden die nog in de bodem zaten anders. Op de akkers werden 40 tot 100 soorten planten gevonden, waaronder enkele Rode Lijst soorten. In de gangbare landbouwgewassen worden ge middeld slechts 10 soorten aangetroffen. Ook overwinterende vogels zijn volop aangetroffen. In enkele randen zaten in desneeuwperiode honderden leeuweriken en tientallen rietgorzen. Dit is sterk afhankelijk van de locatie van de rand. Het landschap moet geschikt zijn, anders komen de vogels niet. Bijzonder waren de vondsten van zeld zame soorten als Grauwe gors, Geelgors en mmÊt*

de Steltkluut | 2010 | | pagina 4