Op 22 en 23 januari 2011 organiseert Vogelbescherming Nederland in samen werking met SOVON deze telling voor de achtste keer. Ze doen dit om inzicht te krijgen in welke vogels er zoal in Ne derland overwinteren en een indicatie te krijgen van de aantallen. Het is laag drempelig en iedereen kan er aan mee doen. Lijkt het u iets doe dan gezellig mee, want het is leuk. Hieronder vindt u instructies hoe u kunt meedoen, enkele voedertips en als laatste de resultaten van de telling van januari 2010. Instructies 1Kies voor uw telling een dag in het weekend van 22 en 23 januari 2011 2. Zoek op die dag een plek bij het raam vanwaar u de hele tuin of het balkon overziet. 3. Houd pen en papier bij de hand en eventueel een vogelgids en verrekijker. 4. Tel een halfuur lang. 5. Noteer per soort het hoogste aantal dat u, in dat halfuur, tegelijkertijd in uw tuin ziet. 6. Vogels die alleen maar voorbij vliegen hoeft u niet mee te tellen. 7. Na het half uur tellen geeft u uw resultaten door via http://www.tuinvogeltelling.nl 8. De landelijke cijfers kunt u ook via de site volgen. Nuttig om te weten: - 's Morgens vroeg zijn vogels het actiefst en valt er dus het meest te tellen. - U hoeft geen onderscheid te maken tussen vrouwtjes- en mannetjesvogels. - Wilt u weten wat er bij u in de tuin zit? Op de site van de vogelbescherming kunt u eenvoudig nakijken welke vogels er zoals in uw tuin voorkomen en welk geluid ze maken. - Zorg niet alleen goed voor de vogels, maar ook voor uzelf: een comfortabele plek en iets te drinken onder handbereik! - U ontvangt na afloop een e-mail met uw persoonlijke resultaten! - Op zondagavond 23 januari maakt Vogel bescherming Tuinvogel top 10 bekend. - Vanaf zaterdagochtend 8.00 uurwordt het online telformulier actief om de site http://www.tuinvogeltelling.n Voedertips Om u te verzekeren van vogels in de tuin is het handig een paar dagen van tevoren al te beginnen met voeren. Hier vindt u tips voor wat u vogels het best kunt voeren. Merel, zanglijster, koperwiek, kramsvogel en spreeuw Voedsel: Brood, gewelde krenten en rozijnen, kaasresten (zonder korst), fruit, schillen en klokhuizen, alle soorten bessen, etensresten (rijst en aardappelen) zonder zout. Voerplaats: Een sneeuwvrije plaats op de grond met beschutting vlakbij. Mezen Voedsel: Vetblokken, ongebrande en onge zouten pinda's, kokosnoten, vogelzaden en zonnepitten. Voerplaats: Voedertafel of voeder huisje opgehangen in een boom. Winterkoning, heggenmus en roodborst Voedsel: Universeelvoer, meelwormen, brood kruimels, maden en larven, ongekookte havermout. Voerplaats: Een zeer beschutte sneeuwvrije plaats. Mus, vink en groenling VoedsehBruin brood,onkruid-zaden,gemengd strooizaad, zonnepitten en etensresten zonder zout. Voerplaats: Op de grond, eventueel voedertafel. Specht, boomklever en boomkruiper Voedsel: Spek-zwoerd, ongebrande en on gezouten pinda's, vetblokken, zonnepitten, kaas zonder korst. Voerplaats: Vastgemaakt aan een boomstam op een rustige plaats. Bert van Broekhoven tmt-

de Steltkluut | 2010 | | pagina 5