levend levend dood dood juv ad juv ad landslakken Cepaea nemoralis 1 1 2 3 2 waterslakken Gyraulus crista Traktorwieltje 1 1 Physella acuta Puntige blaashoren 5 Planorbis planorbis Gewone schijfhoren 3 Potamopyrgus antipo- Jenkins' waterhoren 1 4 Radix ovata/ peregra Ovale poelslak s.l. 1 ig- de ?n, nd en en lis- '3)/ en' en. nd op en en- en g - aan de noordwest zijde - nog naar een plas gekeken, die ogenschijnlijk onderdeel was van recente natuurontwikkeling. De plas was met schrikdraad omgeven om inloop van vee tegen te gaan. Verzamelen bleek er zinloos, de plas had deze zomer lang droog- gestaan, gelet op de krimpscheuren die de waterbodem nog duidelijk toonde. Het dunne laagje water dat er stond, was van de flinke buien die er de laatste twee weken waren gevallen. Een laatste poging werd gedaan aan de andere zijde van de Grote Putting, nabij de Hulsterweg/N60. Hier gekomen, op een ge lijksoortig onverharde, maar niet doorgaande weg als de Puttingweg, bleek de situatie geen nieuws te bieden. Van aanvullend inventa- risatiewerk is het dus niet meer gekomen. We hadden dit fraaie gebied beleefd en zijn huiswaarts gegaan. Een kudde jongvee hobbelde een flink stuk geïnteresseerd mee aan de andere kant van het raster. Die jeugdige vitaliteit van de dieren ontroerde me plots klaps, denkend aan hun maar korte bestaan als vleeskoe. Tot slot In de reeks inventarisaties van de Slakken- werkgroep hebben we zelden zo weinig soorten kunnen vinden. Natuurlijk, geen score is ookeen resultaat. De langdurig droge periode zal een rol gespeeld hebben. Er zijn ook geen strooiselmonsters genomen, die wat kleine soorten konden opleveren. Een uitgebreide inventarisatie, onder gunstiger omstandigheden, zal moeten uitmaken of het natuurreservaat de Grote Putting ook voor de slakken iets te betekenen heeft. Literatuur: Wilderom, M.H., 1973.Tussen Afsluitdammen en Deltadijken IV, Zeeuwsch-Vlaanderen. - Den Boer, Middelburg. 567 pp. Provincie Zeeland, 1993. Waterhuishoudings plan 1993-1997. - Provincie Zeeland, Middelburg. Stiboka, 1987. Bodemkaart van Nederland, 1:50.000. Blad 49 West, Bergen op Zoom. - Stichting voor Bodemkartering, Wageningen. Harry Raad Soortenlijst mollusken Puttingweg e.o., Hengstdijk (km-hok 59-374); inventarisatie 22-8-2010, Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden.

de Steltkluut | 2010 | | pagina 9