g Gek geel vogeltje 2 Ëf I Meizoentjes Ooievaar (Ciconia ciconia) to to b*- b GC H Wil je iemand een meizoentje geven? Geef hem (of haar) dan in mei een zoen. Of.... geef een bosje madeliefjes! Madeliefjes worden ook wel meizoentjes genoemd. ledereen kent het madelieve. Is het geen lief bloempje? Maar wie een gazon als een groen biljartlaken wil, baalt als er madeliefjes staan. Vlug met de maaier eroverheen! Ha ha... madeliefjes laten zich lekker niet uit roeien. Juist door het maaien komen ze terug! Het madeliefje lijkt o zo gewoon, maar dat is het niet. Ga maar kijken! Madeliefjes houden van gekortwiektgras.Ze willen de zon zien. Ze draaien hun kopje met de zon mee. Al wordt er elke week gemaaid, steeds staan er weer meizoentjes te bloeien. En ook.je mag gerust over ze heen lopen. Daar kunnen ze tegen. De grond wordt stevig aangedrukt. Dat is goede, dichte grond voor meizoentjes. Meizoentjes zijn klein maar supersterk. Je kunt hun groene blaadjes het hele jaar vinden. Ook in de winter staan er meizoentjes te bloeien. Zelfs onder de sneeuw. Vanaf maart zie je er steeds meer. Alleen in hoog gras verdwijnen ze. Dan is er teveel schaduw. Zoek zelf een plek met madeliefjes. Waar heb je de madeliefjes gevonden? In het vorige nummer van 't Stekkertje, schreef Jolien Vinke over een gek geel vogeltje dat ze had gezien. Ze had er zelfs een filmpje van gemaakt, en liet dat zien aan verschillende mensen. Het bleek een kanarie te zijn. Een beestje dat waarschijnlijk was vrijgelaten of ontsnapt. Kanaries kunnen mooi zingen en worden vaak als huisdier gehouden. Ze zijn er in allerlei kleuren. Dit gekke gele vogeltje hipte in de kou rond midden in de stad! Knap dat een tam vogeltje wist te overleven! De kleur van het hartje is De bloemblaadjes zijn wit/roze/wit met roze/anders... Eigenlijk bestaat het bloempje uit een heleboel bloemetjes bij elkaar. Het hartje en de'blaadjes' eromheen zijn allemaal aparte bloempjes. Je kunt dat met het blote oog niet goed zien. Maar het zijn er héél veel. Ze worden met groene blaadjes bij elkaar gehouden, Kijk maar aan de onderkant van de bloem. De echte blaadjes van het madeliefje liggen meestal plat tegen de grond. Zo'n krans van blaadjes heet een bladrozet. Doordat de blaadjes zo laag en plat liggen, beschadigen ze niet snel. de steel van het madeliefje? Of hoe ziet het steeltje eruit?Teken nu zelf een madeliefje. Madeliefjes zijn zonaanbidders. Als het regent gaan de bloempjes dicht. Ook 's nachts sluiten madeliefjes hun bloemen (even een dutje doen!) en als ze zijn uitgebloeid. Plekken met madeliefjes kunnen steeds groter en groter worden. Elk jaar groeien er bladrozetten bij. Daar komen weer nieuwe madeliefjes uit. Pluk heel veel madeliefjes met een lange steel. Maak met je nagel een sneetje in de steeltjes en rijg er een mooie ketting of slinger van! En geef'm aan iemand die je lief vindt. Anja van der Giessen Meneer Zwart las het stukje in 't Stekkertje en belde ons op. Hij had het gele vogeltje ook gezien. Hij heeft het gevangen en bij andere vogeltjes in de volière gezet. Volgens meneer Zwart was het zeker een kanarie, al was het beestje wel wat kleiner dan andere kanaries. Dit gekke gele vogeltje heeft het nu dus lang niet zo gek! Sandra Dobbelaar Wat een mooie vogel is dat, die ooievaar! Volksverhalen over de ooievaar, als brenger van geluk en nieuw leven, maken duidelijk dat het een graag geziene gast is. De ooievaar en geboorte De ooievaar wordt ook nu tijd nog steeds gezien als een gelukbrenger. Zijn naam betekent namelijk "geluksdrager". De ooievaar als symbool bij geboorte bestaat in Nederland nog niet zo heel erg lang. Het is een symbool dat vanuit Duitsland naar Nederland is ge komen. Eigenlijk pas bij de geboorte van prinses Juliana in 1909 is het in Nederland vrij populair geworden. Wanneer in de oud Hoogduitse taal het woord ooievaar wordt ontleed, ziet men het volgende: Ooie lijkt op het Duitse"OT"en dat betekend "geluk" Vaar is in het Duits verwant aan baren in de zin van dragen Dus letterlijk is Ooievaar "Geluksdrager" De ooievaar zou na de geboorte van een baby de "ziel" overbrengen naar de baby, zodat het kind gelukkig zal worden. Ooievaars in ons land Volgens de eerste telling in ons land - dat was in 1910 en heel bijzonder - waren er zo'n 500 bewoonde ooievaarsnesten. Toen merkte men dat er elk jaar minder ooievaars terugkwamen om te broeden. In de jaren veertig van de vorige eeuw lag het aantal broedparen op 300 tot 350. In de jaren '60 van de vorige eeuw, was de ooievaar als broedvogel bijna uit Nederland verdwenen. Om dat te veranderen werd in 1969 een speciaal programma voor de ooievaar gestart. Ooievaars werden uitgezet. Nu is de ooievaar terug met ongeveer 700 broedparen in 2008. De soort staat sinds 2004 niet meer op de Neder landse Rode Lijst van bedreigde vogelsoorten. Helaas zijn de meeste paren niet zelfstandig. Ze zijn afhankelijk van bijvoeren. Trekpopulaties: wat is hun reisroute? Tot de jaren zestig van de vorige eeuw waren er twee trekpopulaties in Nederland. De eerste reisde naar de Sahel in Afrika via Gibraltar. Deze ooievaars vestigen zich in het westen van ons land. De tweede naar zuidelijk Afrika via Kenia en de Bosporus. Deze dieren vestigen zich in het noorden van ons land. De huidige groep trekt alleen via de westelijke route, via de Sahel. Leefgebied: waar leeft de ooievaar? De ooievaar leeft in weilanden, in veenweide- gebieden en uiterwaarden met een hoge waterstand. Daar vinden ze voldoende voedsel: muizen, mollen, kikkers, regenwormen en grote insecten. Voor een broedplek maakt de ooievaar gebruik van kunstmatige nest plaatsen op daken en wagenwielen, maar hij broedt ook in zelfgemaakte nesten in bomen. Kenmerken van de ooievaar De bij ons bekende ooievaar is zwart/wit van kleur, heeft een lange witte nek, lange roodachtige poten en een rode snavel. De meeste vogels zijn wit van kleur, alleen de ondervleugels zijn zwart. Een ooievaar vliegt niet graag, hij zweeft liever. Ze produceren een luid snavelgeklepper, voornamelijk als begroeting naar hun part ners toe. In het begin van het "klepperen" buigen zij hun kop omlaag om hem dan weer snel omhoog en naar achter op de rug te bewegen. Aan het einde van hun "geklepper" buigen ze hun kop weer naar omlaag. Leuk om te weten over de ooievaar De ooievaar vliegt met gestrekte hals, de snavel schuin naar beneden Ooievaar zijn niet monogaam, ieder jaar een andere partner Er worden maximaal 7 eieren gelegd, meestal 3 of 4 Het mannetje en het vrouwtje broeden de eieren uit De broedtijd is ruim 30 dagen Per dag wordt ongeveer 4 kilo voedsel uitgebraakt voor hun jongen Na ruim 40 dagen krijgen de jongen vliegles Na 10 weken zijn de jongen zelfstandig Anja van der Giessen Ph cö cë O O K* 02 ITI

de Steltkluut | 2011 | | pagina 11