Jean Maebe, wie kent hem niet cü: GC 0 aan Maebe is binnen en buiten de vogel werkgroep van de Steltkluut een zeer ge waardeerd vogelaar. Als je iets specifieks wilt weten over een bepaalde vogel, raag het hem gerust. Meestal heeft hij direct een antwoord voor je klaar. Vogels zijn echter niet zijn enige passie. Ook wandelt en fietst hij graag in liefst vogelrijke natuur gebieden en is hij graag actief bezig in de tuin. Jean is een echte "buitenman". Ver der geniet Jean met volle teugen van de kookkunsten van zijn vrouw. Hij eet alles, zolang het maar niet te pikant is. In de avonduren worden vooral vogel- en natuur- boeken gelezen met op de achtergrond licht klassieke muziek of Franse liedjes uit zijn jonge jaren. Als hij TV kijkt zijn dat zeker geen voetbalwedstrijden, daar heeft Jean niets mee. Hij kijkt dan liefst naar documentaires over de natuur, het dagelijkse nieuws, tenniswedstrijden en komedies. Jean heeft gewerkt op de Ant werpse Gasmaatschappij N.V. als hoofd van de financiële dienst. Doordat twee jaar voor zijn pensionering AGM is over genomen door Electrabel N.V. waren zijn laatste dienstjaren bij Electrabel N.V. Terug in de tijd In september 1941 is Jean begonnen met het waarnemen van vogels. Dat is zestig jaar geleden. Dat is naar mijn idee een hele goede reden voor een feestje. Zijn eerste kennismaking met Saeftinghe dateert van 24 maart 1946. Dat was in goed gezelschap van Rik van derVloet. (zie foto 2) Ze kwamen destijds met de fiets vanuit Antwerpen. Dat was toen heel normaal, nu zucht men al bij het idee. Het gebied maakte zo'n indruk op Jean dat hij er inmiddels ontelbare keren is geweest. Tijdens die bezoeken werden de eerste tijd vooral waarnemingen gedaan. Jean gebruikte toen blijkbaar een toneelkijker van de Duitse militair met een vergroting van zes keer. Niet veel later werd gestart met het ringen van vogels. De vogels werden ge vangen met zelfgemaakte vallen die lijken op een groot uitgevallen muizenval. Ook de netten werden zelf gemaakt. Soorten die zoal werden geringd waren visdieven, scholeksters, kokmeeuwen, bergeenden, kieviten, kluten, tureluurs, wilde eenden maar ook soorten die we nu niet veel meer zien zoals kemphaan en velduil. Achteruitgang van de biodiversiteit Jean zal als geen ander kunnen beamen dat de biodiversiteit in de laatste vijftig jaar enorm is afgenomen. De kemphaan, wielewaal, woudaap, grote karekiet, geelgors (zeer al gemeen), paapje, ortholaan, grauwe gors (vooral in Saeftinghe) en kwartel waren destijds nog aanwezig. De bonte kraai was in de winter zeer algemeen en de grauwe gans werd enkel waargenomen tijdens de doortrek. De bekendste nieuwkomers zijn: turkse tortel, grote canadese gans, krakeend, grauwe gans, grote zilverreiger, kleine zilver reiger en de zuidelijke zangvogels zoals graszanger en cetti's zanger. Activiteiten Jean was en is nog altijd actief met allerlei activiteiten die met vogels en Saeftinghe te maken hebben. Zo heeft hij artikelen ge schreven voor diverse tijdschriften. In 1956 was hij nauw betrokken bij de oprichting van Vogelwacht Oost-Zeeuws-Vlaanderen "De Steltkluut". In de jaren 88\89 van vorige eeuw zorgde Jean samen met Adri van de Wiel, Henk Castelijns en Jan Boom ervoor dat de jacht in Saeftinghe werd verboden. Jan en Henk zijn daarvoor destijds zelfs nog een keer in de tweede kamer geweest bij de minister. In 2006 kreeg hij de doublé speld van verdienste van het Zeeuws Landschap voor 25 jaar trouwe dienst als Saeftinghegids. Maandelijks neemt hij nu nog deel aan de hoog- en laagwatertellingen in het gebied en assisteert hij bij het ringwerk. Hij werkt op vrijwillige basis als WetlandWacht voor de Begin december 2010 zijn in samenwerking met de Stichting Natuurkanaal en de Stichting Watertoren Axel een webcam binnen de nest kast en een op afstand bedienbare infra- roodcamera buiten de nestkast geplaatst. In de nestkast bevindt zich bovendien een infrarood lamp. De Slechtvalken hebben de nestkast sindsdien vrijwel dagelijks bezocht. Het ziet er daarom naar uit dat er ook dit voorjaar weer gebroed zal gaan worden. Dit broedproces zal dan te volgen zijn via: http://www.roofvogelszeeland.nl/Web- calffilechtvalk.html. Vanaf daar kunt u doorklikken naar de website van de Stichting Natuurkanaal. Daar treft u filmpjes en foto's van de Slechtvalken van Axel aan die door waar nemers vanachter de pc thuis zijn gemaakt. Vogelbescherming in Zeeuws-Vlaanderen. De echte waardering van zijn inzet kwam op 26 augustus 2006. Jean werd tijdens het vogel festival van de Vogelbescherming, voor het feit dat hij zich al gedurende vijftig jaar op vrijwillige basis voor de bescherming van vogels inzet, beloond met de "Gouden Lepelaar". De Gouden Lepelaar is de hoogste onder scheiding van de Vogelbescherming die wordt uitgereikt aan personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het vo- gelbeschermingswerk. Jean Maebe wordt beschouwd als een 'super-vrijwilliger' van internationale allure. De Jean Maebe geul Jean heeft in de loop der jaren vele namen aan geulen en platen in Saeftinghe gegeven. Op initiatief van de Saeftinghegidsen is er een geul naar hem vernoemd. Je kunt nu dus door de Jean Maebe geul wandelen. In zijn geliefde Verdronken Land van Saeftinghe zal men hem nu nooit meer kunnen vergeten. Het is duidelijk dat alles wat met Saeftinghe en vogels te maken heeft zijn grote passie was, is en zal blijven. In het artikel over de Slechtvalken die ge broed hebben op de watertoren in Axel zijn we de auteurs Willy Vink en Henk Castelijns vergeten te vermelden. Tevens stond bij de tabel op pagina 13 een foutief onderschrift dat moet zijn: Tabel 1. Door Slechtvalken in de periode 11 juni 2009 - 23 juli 2010 geslagen en op de wa tertoren Axel opgegeten prooien. In de voor laatste kolom staat het gewicht per prooi en in de laatste het totaalgewicht voor de ge hele periode. De gewichten zijn ontleend aan Cramp 1977-1994. Het gewicht van de Postduif is ontleend aan het Ornithologisch Basisregister (CBS 1994) en dat van de Gras parkiet werd opgezocht op het internet. Volgens Jean is Birdwatching the most scientific of sports and the most sportive of science. Jean is in al zijn bescheidenheid een groot lp mens, een voorbeeld voor ons allen. Bert van Broekhoven 1 H ÉT- Dank aan Walter van Kerkhoven, Henk Castelijns en Jean Maebe voor het aanleveren van informatie

de Steltkluut | 2011 | | pagina 2