deze pagina is leeg van wege het layout, omdat het Stekkertje met een rechte pagina begint- is alleen bij de opmaak niet in het boekj Insectenflat gebouwd in Clinge Met 7 kinderen hebben we zaterdag 21 mei op een warm zonnig plekje in de prachtige vlindertuin in Clinge een echte flat gebouwd voor bijen, wespen en de egel. We beginnen met de planten en struikjes weg te halen op de plaats waar wij de toren willen bouwen. Een omgekeerde bloempot met een gat aan de zijkant wordt een schuil plaats voor een egel en daarop stapelen we verder met bakstenen en houtblokken. In de gaatjes in de bakstenen en in de houtblokken, waarin gaatjes zijn geboord, kunnen de in secten hun eitjes leggen en dichtmetselen. In de vele kieren en ingebouwde potjes kunnen ze ook overwinteren. De flat hebben we afgedekt met riet en bamboe. In die holle stengeltjes kunnen de insecten ook weer nestelen. De takjes van de vlinderstruik en de vlierbes, waarmee we gaten hebben gevuld, zijn zacht vanbinnen. Zo zacht dat de kna- gers onder de insecten daar zelf holletjes in kunnen maken en ook kunnen ze het weg- geknaagde hout gebruiken om de gaatjes dicht te metselen. Dat is goed geregeld in de natuur! Marjon leerde ons hoe we zweefvliegen van bijen kunnen onderscheiden, iets wat vogels niet weten! Dus die bijenkleuren vormen een goede bescherming. Met insectenzuigers hebben we verschillende insecten goed van dichtbij kunnen bekijken. Je zuigt met je mond aan de ene kant, via een ander slangetje bij het insect en veroorzaakt een onderdruk. Zo belandt het in het potje wat tussen de beide slangetjes zit. Sommige insecten zaten onder het stuifmeel, helemaal geel die achterpoten en de buik. Kom maar eens kijken om te zien hoeveel gaatjes er inmiddels dichtgesmeerd zijn en of je al een egeltje ziet scharrelen door de tuin! An ja van der Giessen en Hanneke Smulders

de Steltkluut | 2011 | | pagina 10