u De combinatie in mijn werk van begeleiden en beheren is geweldig Het heeft Hare Majesteit behaagd. O Joop de Bakkeren Maurice Kindt krijgen een lintje De Thijs Kramer Toren aan het Groot Eiland Aan het eind van het doodlopende pad staat het huis van Marjon Spruijt. Marjon (1963) is getrouwd en heeft drie zonen. Ze werkt als beheerder van de kinderboerderij in Clinge. En is in dienst bij Tragelzorg. Ze begeleidt daar mensen met een verstande lijke beperking. "Ik moet ervoor zorgen dat de mensen het werk doen." De boerderij staat ook open voor publiek. "Dan komen ze de beesten aaien, vooral nu, met de lammetjes." Er komen nogal wat scholen uit België en Nederland. "Helaas kunnen we niets aan educatie doen in verband met onze beperkte tijd." Ze is echt enthousiast over haar werk: "De combinatie in mijn werk van begeleiden en beheren is geweldig". Sinds een jaar of acht "doet" Marjon de Stek- kertjes. "Het leuke ervan vind ik de doel groep. Mijn uitdaging is om ze meer inte resse voor de natuur bij te brengen, dat ze er bewuster naar gaan kijken." "Als blijkt dat de kinderen bij een excursie iets gezien of gehoord hebben waar ze anders aan voorbij zouden zijn gelopen dan is de excursie voor mij al geslaagd." Het verloop bij de Stekkertjes valt haar mee. "Als de kinderen ouder worden verliezen ze vaak de interesse. Maar ze blijven op hun manier wel respect voor de natuur houden. En als ze zelf ooit kinderen hebben dragen ze dat weer op hen over." Waarom Marjon bij de Steltkluut actief is? "Ik heb de IVN-gidsencursus gedaan. Daarna ben ik er via mijn oudste zoon (die al lid was van het Stekkertje) vanzelf ingerold." Als ik het pad weer afrij staren de paarden me na. Op 29 april 2011 kregen twee actieve leden van De Steltkluut een Koninklijke onderscheiding. Zeer terecht zo vinden wij. Beide personen werken immers al vele jaren lang als vrijwilliger met veel inzet aan hun missie. Maurice Kindt Het behoud van cultureel erfgoed is een zaak waar Maurice voor staat. Na een jarenlange strijd voor het behoud van de Zwarten- hoekse zeesluis, vormde de restauratie ervan een belangrijke mijlpaal. Hier heeft Maurice intensief samengewerkt met Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Om een dergelijke klus af te kunnen ronden moet je wel een "taaie" zijn. Haast ontelbaar zijn bijvoorbeeld het aantal voorbereidende vergaderingen met de diverse instanties geweest. Maar evengoed kan je Maurice met overall en werkhandschoenen ergens in een wegberm aantreffen, waar weer eens een grenspaal moet worden hersteld. Want ook voor de kleinere landschappelijke details heeft Maurice oog. Zijn er nog vrije zaterdagen over, dan komt Maurice regelmatig even helpen bij de knotwerkgroep. Knotten, snoeien, houtrillen maken, samen met de jeugd, Maurice doet het steeds met een aanstekelijke glimlach. Joop de Bakker Het behoud van bedreigde biodiversiteit, met name van insecten, is iets wat Joop zich enorm aantrekt. In 1986 richtte Joop samen met enkele anderen de Insectenwerkgroep op en is sinds die tijd daarvan jarenlang een bevlogen voorzitter. Dagvlinders, libellen en zelfs een moeilijke groep als nachtvlinders worden intensief geïnventariseerd. Daarnaast wordt veel energie gestoken in allerlei vormen van voorlichting, van standwerk tot het geven van lezingen. Van het schrijven van een lange reeks van artikelen tot het overleg met al lerlei instanties, leder voorjaar en zomer zijn er diverse excursies die gemiddeld genomen behoorlijk goed bezocht worden. De werk groep bleef onafgebroken actief en dat begon ook "in den lande"op te vallen. Kort geleden werd ontving Joop de Gouden Vlinder tijdens de jaarlijkse Vlinderdag (zie ook Steltkluut 2011, nr. 1). Joop en Maurice, van harte gefeliciteerd. cS cc Vooral in de namiddag/avond is er met meelicht een schitterend uitzicht over het Groot Eiland en het krekenlandschap er omheen. Dichtbij de hut zijn rietmoerassen en een kreek goed te overzien. Naast de talrijke vogelsoorten, zijn er vaak ook reeën te zien. Deze dieren laten zich hier vaak rustig ob serveren. In 2006 vierde De Steltkluut haar 50 jarig jubileum. Dit was voor de Provincie Zeeland aanleiding voor een cadeau. In overleg werd afgesproken dat het een observatiehut zou worden. Heel mooi natuurlijkzo'n geschenk. Maar wat een hoop regelwerk komt daarbij kijken. Eerst begon de zoektocht naar de meest optimale plaats. Verschillende locaties werden op hun merites beoordeeld. Er was overleg met terreinbeheerders en de vogel werkgroep. Uiteindelijk rolde het Groot Eiland als beste plek uit de bus. Daarna moesten alle vergunningen geregeld worden, waar nog weer twee jaar overheen gingen. Mare Buise tekende het ontwerp en begeleide ook de bouw. Als eerbetoon aan natuurbeschermer en Gedeputeerde van de Provincie Zeeland werd als naam deThijs Kramer Toren gekozen. De hut is geplaatst aan de westzijde van het Eiland, aan de Hoge weg in het natuurgebied van SBB. Vanaf die Hoge weg is de hut niet te missen. Een pad leidt je door de weilanden naar de toren. Foto: Peter Maas, vlnr: (broer van Thijs) Ad Kramer, Gedeputeerde Frans Flamelink en Adri Paauwe 0 0 O)

de Steltkluut | 2011 | | pagina 2