n LD Boeiend onderwaterleven uit poel, sloot en vijver l p co O CD Een mens staat er niet altijd zo bij stil, vooral ook omdat het dikwijls niet zo makkelijk zichtbaar is. Maar onder water bruist het vaak van het leven. Zeker in een natuurlijk en schoon waterbiotoop valt er van alles te beleven. Met de inzet van wat eenvoudige hulpmiddelen is dat heel goed zichtbaar te maken. De schrijver van dit stukje nam wat watermonsters en fotografeerde een hele rij waterinsecten. Daarbij werd hij enkele malen meegesleurd in vaak vele verassende maar ook hart verscheurende taferelen. Een greep uit een aantal belevenissen. Het fotograferen Eerst iets over het fotograferen zelf. Neem een waternetje en lege pot, fiets naar de dichtst bijzijnde waterpartij, haal het net daar een aantal keer doorheen en leeg de inhoud voorzichtig met wat water in de pot. En dan snel naar huis waar de waterdiertjes in een aquarium gedaan worden. Als het zwevende stof een beetje bezonken is, zie je waterwantsen, slakjes, waterkevers, kikker visjes, libellenlarven, waterpissebedden, misschien wel een aantal stekelbaarsjes en waarschijnlijk nog veel meer. Als zo'n aqua rium redelijk groot is en je maakt met stenen en inheemse waterplanten wat verschillen de minibiotoopjes, kunnen veel waterinsecten daar een poos goed in leven, waardoor je deze diertjes gemakkelijk kunt observeren. Als je een camera hebt met een goede macrolens, kan je foto's maken waarop je veel meer details kunt zien dan met het blote oog. Wie daarnaast ook nog mooi toonbare foto's wil maken moet even een goede opstelling maken. Zelf werk ik graag met een zg. cuvet, dat is een klein en zeer smal aquarium, waarin je het beestje doet watje wilt fotograferen. Dat wordt voor een ander aquarium gezet, wel ke met inheemse waterplanten en bijvoor beeld wat stenen wordt ingericht en dient als achtergrond voor de foto's. Daaroverheen wordt een lichtblauw kleed gespannen. Om weerspiegeling in het voorste glas te voor komen wordt ook aan de voorzijde een iets donkerder doek gespannen, waarachter de camera wordt geplaatst. Eventueel zorgt een schemerlampje voor wat extra licht. Als alles op zijn plek staat kan het fotograferen beginnen. Spinnende watertor De grootste inheemse waterkever is de Spin nende watertor, die nog redelijk algemeen in sloot en poel voorkomt. Ik ving een vrouwtje, dat in het aquarium tamelijk snel een nest begon te bouwen. Zie de lichtgele bol aan de bovenzijde van de foto. En terwijl ze daarmee bezig was kwam er voorzichtig een jonge watersalamander aangeslopen. De Kleine watersalamander besnuffelde de grote kever voorzichtig en kroop later over haar kop weg. De kever bleef onverstoorbaar doorwerken. "o s 5 c Het nest is trouwens een ingenieus bouw werk, met aan de bovenzijde een schoorsteen voor de circulatie van zuurstof. Nadat het nest klaar was heb ik moeders de vrijheid weer terug gegeven. Na een dag of tien zijn de eitjes uitgekomen en had ik plotseling ca 50 baby kevertjes. Een flink deel is direct weer vrij gelaten. Van enkele van de over gebleven larven heb ik foto's gemaakt. Ook toen een zo'n onfortuinlijk larfje in de dodelijke kaken van een staafwants zwom. Brrr, hoe een staafwants zo'n larfje uitzuigt. Gruwelijk om te zien, en de doodstrijd duurde wel 15- 20 minuten.Lastig om dat zo rustig te blijven bekijken, waartoe ik mezelf wel had verplicht. Op zo'n moment ervaar je hoe wreed de natuur kan zijn. Op ditzelfde moment vinden dezelfde soort taferelen in de sloten en poelen hier in de omgeving waarschijnlijk vele duizenden keren plaats... De wants grijpt met een schaar in het midden van het lijf en met de andere schaar de sprieten, zodanig dat het arme kevertje niet terug kan bijten. Hij stak in de rug op verschillende plekken in de segmenten. Toen de larf dood was liet hij het lijfje uit de scharen los en dan kunnen die alweer gebruikt worden voor de volgende prooi, terwijl het Lucien dier blijft doorzuigen. Ik heb deze griezel- wants ook maar weer snel de vrijheid gegeven. Brrr, straks droom ik er nog van... Aan de buik van de staafwants hangt overigens een .qj hele rij watermijten te parasiteren, c c 5. S <3 I 5 Determinatie van lastige soorten S Van sommige categorieën waterinsecten zijn er erg veel soorten die behoorlijk op elkaar lijken. Daarbij zijn ze soms ook nog erg klein van stuk, zodat het op naam brengen nog niet zo eenvoudig is. Wat blijkt nu? Als je erin slaagt zo'n diertje heel scherp te foto graferen, dan blijkt het soms ook vanaf de uitvergrote foto nog heel aardig te doen. Van zo'n scherpe foto kan je trouwens ook echt genieten. Je ziet zoveel details, zoals hoe de fijne haartjes aan de poten het zwem- vermogen vergroten. Genieten van al die prachtige en soms zelfs metallic reflecterende kleuren. Je ziet tot in detail hoe zo'n pootje of voelspriet is opgebouwd. Pakje daaren tegen zo'n nat, glibberig en spartelend diertje uit het water op, en probeer je met een loep wat kenmerken te zien, dan is dat vaak behoorlijk lastig. Onderstaande Gegroefde haarwaterroofkever is vanaf de foto tamelijk eenvoudig op naam te brengen. Vanzelf sprekend heb je bij het determineren wel goede tabellen nodig. Van bijna alle water- Ij wantsen kan je zo de soort bepalen. Wil je de naam van de kleinste waterkevertjes g weten, dan gaat dat eigenlijk niet zonder ze ■22 te doden en onder een goede binoculair te s bestuderen. o <3 .5 c Gedrag Maar veel leuker nog dan het vaststellen van de namen van alle soorten, is als je iets te zien krijgt van het gedrag van die waterdieren. Er zijn veel carnivoren bij en het is boeiend om vast te leggen hoe die dieren elkaar trachten te verschalken. Verbazingwekkend is de ijver waarmee bv. de mannetjes van stekelbaarzen hun territorium bewaken. Zo zit je een vrouwtje van een Gevlekte geel- qj gerande waterkever te fotograferen en zie c je door de lens dat mevrouw ineens wat schokkende bewegingen begint te maken. |j Uit haar achterlijf komen plotseling enorme "S ei legkleppen tevoorschijn waarmee ze wat tussen de kiezeltjes begint te peuteren. Ineens q, zie je een massa witte eitjes tevoorschijn komen. Zo leer je al spelenderwijs wat over oi de biologie van die dieren. Inventariseren en beheren Onder water leven er net zo goed typerende, kwetsbare, algemene of zeldzame soorten dan boven water, enkele soorten hebben het zelfs tot Habitatrichtlijnsoort of Beschermde soort geschopt. Het loont dus de moeite om ook het onderwaterleven in kaart te brengen.Typisch voor Zeeland zijn de brak waterbiotopen, die een geheel eigen soor tensamenstelling hebben. De waterinsecten die in voedselarm water voorkomen zijn gebonden aan de duinen en het dekzand- gebied. Deze biotopen hebben echter be hoorlijk veel last van vervuiling, verdroging en opdringende exoten. De gemiddelde poldersloot levert meestal ook geen beeld op waar je vrolijk van wordt. Terugdringen van de vervuiling en een goed beheer van de waterbiotopen is daarom van belang. Hopelijk kunnen we daar in een volgend stukje nog eens nader op ingaan. CD Pt 0 Qj "C C O .O Qj C Qj Qj C Qj Qj C i O 0 3: QJ Qj - j- OllV/A Qj LD 1 -CU 3 +—j Cl QJ 4~i QJ "5 LD 0 3 3d

de Steltkluut | 2011 | | pagina 3