Zeeuwse Vogelaarsdag -20-11-2010 BMP Margarethapolder 2010 cë i Vandaag is het aan de Steltkluut om de Zeeuwse Vogelaarsdag tot een succes te maken. In de ochtend worden Oost Zeeuws-Vlaanderen (olv AlexWieland) bezocht en in de middag Belgisch Vlaanderen (olv Walter v Kerkhoven). Als afsluiting is gekozen voor een slaap plaatstelling Kiekendieven in Saeftinghe (olv Henk Castelijns). Het startpunt van de dag is het Bijenteeltstation in Ossenisse. We worden we verwelkomd met koffie en koffiekoeken. Na het openingswoord van Alex Wieland (voorzitter van de Vogel werkgroep Steltkluut) en het uitreiken van de routekaartjes gaat de groep van 60 mensen in een colonne van 26 auto's op weg naar de eerste stopplaats "de Kop van Ossenisse". Mijn mond valt even van verbazing open als ik die telescopen te voorschijn zie komen uit de kofferbakken welke allen op een rij worden opgesteld. Kom ik aan met mijn Swift Audubon van 25 jaar oud. Er zijn veel vogels aanwezig met als uitschieters een groep van meer dan 500 Goudplevieren, 1 Zwarte Zee-eend en op het moment dat we aanstalten maken om verder te gaan een overvliegende Slechtvalk. Op deze 1 e plaats scoren we al 46 soorten. De 2e stop is de Putting bij Hengstdijk. Daar valt het tegen, de boeren zijn op het land aan het werk. Dat heeft zichtbaar invloed op de aanwezigheid van de vogels. De teleurstelling van de Putting wordt gecompenseerd door de vogels die we te zien krijgen bij ons rondje rondom de kreek "de Vogel". We komen uit eindelijk aan bij de laatste stopplaats van de ochtend, het gemaal Paal. Als afsluiting van het ochtendgedeelte wordt in het cafe "Het zicht der Schelde" in Paal de lunch ge nuttigd. Hier wordt ons soep en brood aan geboden en natuurlijk een sanitaire moge lijkheid. Walter reikt de routekaart voor de middag uit. Oeps, er wordt geroepen dat er een Zeearend is waargenomen. Dit lijkt het gewenste effect te hebben, ledereen gaat snel naar buiten en het middaggedeelte kan van start gaan. Aangekomen bij de eerste stop "Drijdijk" valt bij menigeen de mond open. Er zijn hier heel veel vogels te zien. Deze nieuwe natuurgebieden zijn die nog niet zo lang geleden aangelegd. En er komen er nog bij. Dit belooft veel goeds voor de toekomst als op korte tijd hier na al zo veel vogels aanwezig zijn. Menigeen probeert een schatting te maken van een enorme wolk Kievieten, de hoogste score kwam op 4500 stuks. Verder veel ganzen en ook hier een Slechtvalk. We gaan weer verder naar het volgende gebied "Putten-West". Ook hier een mooi uitzicht aan beide kanten van de weg, en weer veel vogels. Uiteindelijk komen we bij de laatste stopplaats "Doelpolder-Noord". Hier is niet zoveel te zien. Plots wordt geroepen "uitkijken, een auto", maar de auto stopt bij ons. De chauffeur verteld ons dat een klein stukje verderop een Dwerggans tussen een groep Kolganzen zit en dat nog iets verder de weg aftwee Koereigers bij de koeien in het veld staan. De Koereigers hebben we gevonden en waren duidelijke zichtbaar. Voor mij de eerste waarneming van deze vogel. Sommige hebben ook de Dwerggans gezien, ik niet. We moeten verder want ons wacht nog de slaapplaatstelling van de Kiekendief in Saef tinghe. Helaas ging het hier mis. We zijn de laatste auto en raken de aansluiting kwijt met de rest en weten niet waar we naar toe moesten 14 voor de slaapplaatstelling. We zijn toen maar gaan posten bij Kruispolder-haven. We hebben 1 overvliegende Bruine Kiekendief en een Lepelaar gezien. Onze teller bleef op 0. In Emmadorp staat ons avondmaal te wachten. Resultaat van de slaapplaatstelling was 8 Blauwe- en 86 Bruine Kiekendieven. Na eerst een lekkere trappist genomen te hebben, wordt het eten voorgeschoteld. Een beetje vreemd, maar achteraf wel leuk, waren de tafels ingedeeld per menu. Was toch even vreemd voor de koppels of mensen uit dezelfde streek die een verschillend menu gekozen hadden. Ik heb maar verteld dat dit hier heel gewoon is (Bourgondisch), ledereen die bij ons aan tafel zat vond het toch wel een leuk idee. Op deze manier kom je nog eens met andere mensen aan de praat. Rond 21.00 uur zijn we voldaan naar huis gegaan. Het was een heerlijke dag met mooi weer, veel vogels (92 soorten), mooie gebieden en een goede organisatie. Als afsluiting van dit verslag wil we de organisa tie dan ook zeer bedanken voor deze mooie dag. Hans en Bernadette Molenaar Ook dit jaar, al weer voor de derde keer hebben de tellers (Bram Vroegindeweij, Bert van Broek hoven, Carlo Emeleer en Cor Sol) een Broedvogel Monitoring Project gedaan in de Margaret hapolder. Zoals u weet heeft een BMP alleen nut als deze over vele jaren wordt uitgevoerd, om voldoende wetenschappelijk materiaal te verzamelen. Zoals het er nu naar uitziet zullen we dat ook nog vele jaren blijven doen, mis schien in andere samenstellingen, maar we gaan door. De geschiedenis van het gebied heeft u al in eerdere uitgaven kunnen lezen. Als u die informatie zou hebben gemist en toch wel graag wilt hebben, kijk dan eens op de site www.deltabirding.nl Het BMP- rapport dat hier jaarlijks over wordt gemaakt is in eerste instantie bedoeld voor SOVON (Samenwerkende Organisaties Vogel Onderzoek Nederland) en Staatsbosbeheer. Als u er in geïnteresseerd bent, stuur dan even een mailtje met uw wens naar bertusb@zee- landnet.nl en u ontvangt een pdf versie via email. SOVON verzamelt en verwerkt alle informatie over vogels binnen Nederland op een weten schappelijke manier. Daardoor komt heel veel nuttig materiaal beschikbaar voor allerlei instanties, die daar dan weer hun beleid op af kunnen stemmen, waarvan wij dan weer hopen dat het de vogelstand ten goede komt. Staatsbosbeheer is de beheerder van de Margarethapolder en kan dus van deze ge gevens gebruik kunnen maken om hun beheer te verbeteren. It^wij het onderzoek dit jaar dus voor ;iaal hebben uitgevoerd beschikken al een klein beetje over vergelij kingsmateriaal. U zult begrijpen dat pas na vele jaren een goed beeld ontstaat over hoe de vogelstand zich in de Margarethapolder ontwikkelt. Toch zien we al wel verschillen met vorige jaren (zie de bijgaande tabel len). Er zijn t.o.v. vorige jaren enkele soorten niet meer waargenomen en zijn er andere soor ten bijgekomen, gelukkig blijft het aantal soorten, ondanks wat wijzigingen, toch redelijk constant. Maar wij blijven hopen op uitbrei ding met soorten als Zwartkopmeeuw, Kok meeuw en Plevieren. Als u de Margarethapolder eens wilt bezoeken krijgt u hiervoor volop de gelegenheid. Staatsbosbeheer houdt regelmatig interes sante excursies, omdat het gebied uiteraard normaal niet vrij toegankelijk is. Ook wij als tellers krijgen speciaal toestemming om voor de BMP het gebied te mogen be treden. Wij voerden dit jaar de tellingen uit op zeven teldagen, van 20 maart tot 12 juni, telkens met maximaal 3 tellers in wisselende samenstelling. Vanaf zonsopgang twee-en-een-half a drie uur, en telkens keerden we dan weer met een tevreden gevoel huiswaarts. Want echt, de Margarethapolder wordt langzaam aan een prachtig vogelrijk gebied waar iedereen van kan genieten. Als u denkt voldoende vogelkennis te hebben, zeker van de geluiden, neem dan eens contact met ons op. We kunnen best nog wel een paar tellers gebruiken. We zullen dan de in deling van de tellers per ronde aanpassen; we gaan namelijk nooit met meer dan drie tellers het gebied in, om de rust zoveel mogelijk te behouden. Horen we wat van u? Cor Sol •O/D TJ1 Pt 0 Qj OQ 3 0 3 3d

de Steltkluut | 2011 | | pagina 8