Slakkeninventarisatie spuikom Hedwigepolder l p p GC Recente ontwikkelingen Er zijn volop nieuwe ontwikkelingen in de bossen. Van de grotere complexen geven we een kort overzicht: Bossen Clinge en St Jansteen Het beheer van deze terreinen en ook van de Wildelanden bij Heikant is in 2009 overgedragen van EVIDES naar Het Zeeuwse Landschap (HZL). In2011 iseennieuwbeheerplanopgemaakt. Er vindt een accentverschuiving plaats in de richting van natuur, terwijl er ook wat recre atieve voorzieningen bij komen. Er is een flink aantal poelen gegraven en erzijn enkele stukjes geplagd. Enkele nieuwe elementen zijn een bosreservaat in het Clingse bos, enkele nieuwe hakhoutstukjes, bosrandbeheer en integrale begrazing van St Jansteen zuid. Groot Eiland Op het Groot Eiland (tussen Axel en Hulst) vindt particulier natuurbeheer plaats. De kern van het gebied wordt gevormd door een oud bosgebied, waarin ook hakhout aanwezig is. Een nieuw inrichtingsplan is door de Provincie opgemaakt en inmiddels uitgevoerd. Het gebied wordt deels open gesteld voor wandelaars (in 2011) en De Steltkluut zal er in de toekomst excursies mogen verzorgen. Smitschorre Een groot en jong boscomplex van Staats bosbeheer (SBB) ligt op de Smitschorre net zuidelijk van Axel. In een deel van het bos is onze Jeugdwerkgroep de Gaaien actief. In dit "Gaaienbos" zijn 2 poelen gegraven/vergroot. Er worden veel inventarisaties uitgevoerd en ook het beheer is opgepakt. Hier is eveneens een piepklein stukje hakhout gecreëerd. De jongeren hebben samen met de SLZ een zeer uitgebreid verslag opgemaakt met vooral veel inventarisatiegegevens. Deze zal in de loop van 2011 aan SBB worden aangeboden. Braakman Het gehele gebied wordt beheerd door SBB. In Braakman Noord heeft kortgeleden een forse uitbreiding en herinrichting plaatsgevonden. Er zijn een aantal grote plassen gegraven en er is veel nieuw bos aangeplant. Er vindt integrale begrazing plaats. Daarnaast is er een nieuw speelbos voor kinderen. Er zijn nieuwe wandelpaden, maar het hele gebied is als struingebied toegankelijk. Ook in Braakman Zuid zijn zeer recentelijk 2 nieuwe stukken ingericht, deels als compensatie voor de verbreding van de N61 Project Kleine bosjes, SLZ Om de achteruitgang van de natuurwaarden bij kleinere bosjes te stoppen, en eigenaren te helpen bij het natuurvriendelijk beheer heeft de SLZ het Kleine bosjesproject. Eige naren kunnen een beheersadvies krijgen. Om de deelnemers praktisch wat op weg te helpen kunnen de SLZ of Steltkluut vrij willigers per eigenaar één of twee dagen helpen met de uitvoering van het werk. Dat kan gaan om bestrijding van ongewenste exoten, dunningen, afzetten hakhout ed. In Zeeland zijn er inmiddels zo'n 100 bosplannen gemaakt waarvan een groot deel in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Een aparte plaats nemen een aantal dorps bosjes in. Soms zijn ze slechts piepklein, maar toch heel bijzonder. Te denken valt aan Hof ter Zande te Kloosterzande, het bosje in Hengstdijk of de bosjes in een aantal tuinen in Zuiddorpe. Ze zijn al heel oud en er staan vaak gigantisch grote bomen in. Positieve ontwikkelingen. Al bij de eerste verkenningen van de bossen in de streek stuitten we op het sombere ge geven dat het met de natuurwaarden van veel van onze bossen niet goed zit. Met name geldt dat voor de bosvegetatie. We kunnen dit verhaal gelukkig toch ook op een positieve manier besluiten. Bovengenoemde ontwik kelingen hebben onmiskenbaar een positieve trendbreuk ingeluid. Door plagwerkzaamheden zijn bosvegetaties plaatselijk hersteld, exoten worden op veel plaatsen actief bestreden door eigenaren en dikwijls daarbij geholpen door vrijwilligers. De hoeveelheid staand en liggend dood hout is op veel plaatsen toe genomen. Oudere en monumentale bomen krijgen vaker een bescherming. Bewoners van oudere bomen zoals holenbroeders en vleermuizen krijgen daardoor meer kansen. En epifyten op bomen als mossen en korst mossen zitten weer in de lift.Te hopen valt dat deze positieve trends door kunnen zetten, en niet door grove bezuinigingen weer teniet worden gedaan. 13 Literatuur Luciën Calle Cö H CC Op 20-4-2008 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden de spuikom e.o in de Hedwigepolder. De groep bestond uit Jaap Woets, Barry Pel en ondergetekende. Hier een ingekort verslag. De locatie De Hedwigepolder is een polder uit 1907. Ooit behoorden deze gronden tot het Land van Saeftinge, en wel de daarin gelegen Leyspolder. Met de militaire inundaties van 1584/85 begon de teloorgang van Saeftinge en het aangren zende polderland, mede geholpen door latere stormvloeden. Daartegenover stonden her- dijkingen. Bij elkaar een zeer dynamische geschiedenis. Historisch gezien zal het niet verbazen dat de kleigronden in de Hedwige polder nog een hoog kalkgehalte hebben, wat voor slakken gunstig is. Door de ligging van de polder aan het estuarium speelt zout een rol in het grondwater. Het buitenwater is brak, wat ook zal gelden voor het kwelwater in de polder. Vermenging met de neerslag zorgt voor zwak brak oppervlaktewater. Voor sommige zoetwaterslakken is dat geen pro bleem, de echte brakwatersoorten vragen wat meer zout. De spuikom is deels geïsoleerd van het polderwater: er kan wel polderwater in via en duiker, maar andersom is er geen uitwisseling mogelijk door de aangebrachte duikerklep. Met de Westerschelde heeft de spuikom contact via een suatiesluis. Het is zo geregeld dat de polder in de winterperiode water kan lozen via de spuikom, in de zomer periode wordt het weinige water vastgehouden. Alleen in de zomerperiode wordt in de spuikom, 8x Scheldewater ingelaten via de suatiesluis, dit om het haventje bij laagwater schoon te spoelen. Aldus is hier de ouderwetse manier van havenuitdieping nog in praktijk. Daarmee heeft de spuikom meer invloed van het brakke buitenwater dan de polder. De/Oostzijde van de Westerschelde biedt door het minder zoute karakter een bijzonder milieu voor diverse planten en dieren. Ook op het gebied van slakken is er een interes sante soort: Gray's kustslak. Nu komt dat beest ook stroomafwaarts nog wel voor, maar hier in het oosten ligt een duidelijk zwaartepunt. Elders in Nederland moeten we de soort in de Eemsmond/ Dollard gaan zoeken, wat aangeeft dat estuaria, ook op slakkengebied, van groot belang zijn. Het slakje leeft op het hoge schor, in en langs de kleinste kreekjes. De terreindelen die op deze locatie werden bekeken zijn: de spuikom, de dijksloot en het getijhaventje. Spuikom De verwachting was onze 'doelsoort' Gray's kustslak buitendijks aan te treffen. Bij de suatiesluis gingen we naar beneden, de spuikom in. De vegetatie op de waterkant bestond uit riet en heen, hogerop was een voedselrijke grasvegetatie. Wat speuren in het gras liet veel resten en ook levende exem plaren van de behaarde slak zien. Het leek deels ingespoeld materiaal, daar terecht gekomen bij hoge waterstanden in de spuikom. Ikverbaasdemeovereen leeg huisje van Gray's kustslak. "Nu al, en wel binnendijks!". De vondst gaf aan dat er lager in het riet wellicht levende exemplaren te vinden waren. Op de groene mat van draadalgen (Vaucheria sp.) tussen de rietstengels kropen inderdaad kleine exemplaren rond. We raapten er met groot gemak een paar op, wat duidt op een flinke populatie. Barry had hoger op het talud naar slakjes gezocht en vond ter aanvulling lege huisjes van de bruine blinkslak en kelder- glansslak. Uitgerust met zeef en schepje ben ik de bodem van het struweel gaan bemon steren. De bodem was niet al te vochtig en het strooisel van afgelopen jaar was al groten deels verdwenen. De oogst was weinig ver rassend, alleen de reeds bekende soorten van de drogere grasvegetatie. Ook de nog niet genoemde glanzende agaathoren en de ge vlekte akkerslak waren al eerder gevonden. p I Pt p p Hof ter Zande met monumentale bomen en stinzenplanten *Calle 2011, De Zeeuwse bossen in Vogelvlucht, Het Zeeuwse Landschap, 2011nummer 3. *CBS 2006, Bosareaal provincies, indicator 1159, versie 04,13 december 2006. *Ambrosius et al. 2010, Hakhout in Zeeuws-Vlaanderen, Stoas Hogeschool. 0 3

de Steltkluut | 2011 | | pagina 7