Beroemdheden Muizen in de Yerseke-Moer Zou jij ook beroemd willen zijn? Op de foto in dure magazines, je komt op tv en overal vragen ze je om een handtekening, ledereen weet wie je bent en hoe je er uit ziet. Je draagt de hipste kleren en mensen bewonderen je. Als je beroemd wilt worden, lukt dat niet zomaar. Je moet heel goed zijn in iets. Bijvoorbeeld prachtig kunnen zingen, uitstekend zijn in sport of een bepaald vak. Heel soms wordt je vanzelf beroemd. Gewoon omdat je mooi bent, heel groot of heel oud. Zoek in het bos een boom waar je je armen maar net omheen kunt leggen. Je vinger toppen raken elkaar maar net! Stel je eens voor: deze boom is ongeveer net zo oud als je opa of oma! Mensen worden misschien tachtig of negen tig jaar, maar een boom kan wel een paar honderd jaar oud worden! Lang voordat er mensen op aarde waren groeiden er al bomen. Europa is na de laatste ijstijd zelfs één groot bos geweest. Mensen gebruikten houtvoor hun vuurtje en om er mee te bouwen. Ze ontdekten de nuttige dingen van iedere boomsoort. Wat ze ervan konden eten, hoe ze touw, visnetten en schoenen van de bast konden maken en hoe ze stekelige bomen konden gebruiken om hun vee in de wei te houden. Bomen worden veel ouder dan mensen. Voor de mensen in hun omgeving spelen zij vaak een belangrijke rol. Onder oude eiken werd vroeger recht gesproken. Onder een grote linde op het dorpsplein werden jaar lijkse feesten gevierd. Onder enorme bomen werden goden vereerd en bomen hielpen om ziekten te genezen. Grote, oude bomen zijn indrukwekkend en prachtig. Hun omgeving kan helemaal ver anderd zijn omdat er gebouwen of wegen zijn gekomen. Sommige bomen hebben een overstroming meegemaakt, of zijn scheef gegroeid na een zware storm. Deze bomen worden dan vanzelf beroemd. Andere bomen worden beroemd gemaakt alszezijn aangeplantterere van een Konink lijke geboorte, of als er na een oorlog vrede wordt gesloten onder een boom. Bomen worden ook aangeplant om een grens aan te geven of ze dienen als ontmoetingspunt midden op een dorpsplein. Zo herinneren bomen mensen aan hun geschiedenis. We zeggen dan dat ze 'cultuurhistorische waar de'hebben. Weet jij ookzo'n beroemde boom te staan? Op www.bomenstichting.nl kun je zien welke beroemde bomen er bij jou in de buurt staan: 14 bomen in de gemeente Sluis, 3 in Terneuzen en 3 in Hulst. Doe mee aan de Boomverkiezing. Welke boom heeft volgens jou de X-factor? Ga naar: www.boomverkiezing.nl Anja van der Giessen Het is een koude en regenachtige nacht als een groepje mannen door de Yerseke-moer struint. Met zaklampen zijn ze haastig op zoek naar iets. Telkens als ze een aluminiumfolietje rond een takje of grassprietje gewikkeld zien duiken ze omlaag en halen een plastic zak te voorschijn. Een van de mannen houd de zak omhoog en de ander leegt er een soort blikken doosje in wat hij even daarvoor uit het gras opraapte. Er komt een flinke dot hooi uiten er lijkt iets bewegends in te zitten. Een grote hand verdwijnt in de zak en er wordt een muisje aan zijn nekvel uitgehaald. Er wordt van alles bekeken en opgeschreven. Als ze klaar zijn wordt de muis vrijgelaten. Zo ongeveer moet een toevallige passant gedacht hebben. Het is het weekend van 7-9 oktober en we zij n te gast bij de zoogdierwerkgroep Zeeland. Er zijn slechts 300 muizenvallen uitgezet die dit weekend meerder malen gecontroleerd zullen gaan worden.Traditiegetrouw regent het per uur minimaal 55 minuten en komt de wind niet beneden windkracht 8. Gelukkig hebben we een droog onderkomen, het hoofdkwartier van beheereenheid Schelde van Natuurmonumenten. De vallen zijn verdeeld over drie deellocaties. De bloemendijken van Natuurmonumenten, De Yerseke- Moer van Stichting Het Zeeuwse Landschap en de omgeving van het Spuika- naal Bath in beheer bij Staatsbosbeheer. Ik kies ervoor met Lucien en Bas naar de Yerseke-Moer te gaan. Lucien kent de weg en wijst ons de verschillende locaties. Behalve de muizen wordt er eigenlijk naar alle zoogdieren Konijnen en hazen proberen te vluchten maar ze ontkomen en worden allemaal genoteerd, uizen zijn dit weekend niet veilig en worden massaal afgeluisterd. We scoren goed qua muizen de eerste vang- avond. Bosmuis is overal aanwezig, aardmuis en veld muis worden ook geregeld gevangen. Een rosse woelmuis is ook een val ingekropen en de huisspitsmuis sluit het rijtje af. Op één plekje weten we zelfs alle vijf de soorten te vatten. Dat belooft veel voor het komend weekend. Er zijn nog tal van soorten die we hier kunnen verwachten. Dwergmuis bij voorbeeld of een bosspitsmuisje. Helaas zal later blijken dat er niet meer soorten gevangen worden. Het is zaterdagavond en we steken via een brug één van de vele watergangen die de Yerseke-Moer rijk is over. Dit zou zomaar eens een plekje kunnen zijn waar een vleer muis aan het jagen is. Nog voordat we goed en wel de auto uitgestapt zijn hebben we al beet. Een ruige dwergvleermuis zoekt zijn avondmaal bij elkaar. Het is even stil en vervolgens komt het geluid weer terug. Het herkennen van vleermuizen is mij nog abracadabra. Ik krijg een privé cursus vleer muizen herkennen van Jeroen. Ik weet nu alles over droge en natte geluiden, maar of ik volgende keer de soorten weet te onder scheiden... Bas de Maat

de Steltkluut | 2011 | | pagina 13