Achter de remise Themamiddag Insectenwerkgroep GO O 't Lijkt wel of de mensen die In de Schijn werper komen een abonnement hebben op bijzondere woonplekken. Kirsten Bilterijst woont op een plaats in Axel, die haast niemand kent. Achter de oude remise. Kirsten (30, geboren in Vogelwaarde) woont daar met haar vriend en twee katten. Ze werkt bij Cargill als allround expedition operator, wat inhoudt dat ze vrachtwagens vult met alcohol en alles wat daarbij komt kijken. Zo komt ze in contact met mensen uit allerlei landen. Ze heeft opleidingen gevolgd voor sociaal- pedagogisch werker, grafische industrie en in de ICT. Misschien dat ze ooit nog in het groen wil werken, "maar ik weet niet of ik daar fysiek sterk genoeg voor ben". Sinds ongeveer een jaar is ze actief binnen De Steltkluut. "Wat ik doe binnen De Steltkluut? Ik ga voor namelijk mee met de beheerswerkgroep om te knotten en de bijkomende werkzaamheden te doen. Daarnaast ben ik ook af en toe actief voor de stichting Landschapsbeheer Zeeland, ook in een beheerswerkgroep." "Ik was al een tijdje op zoek naar een hobby, bij voorkeur met een maatschappelijk doel. De natuur spreekt me aan, omdat ik graag buiten en fysiek actief ben. Ik werk bijvoor beeld graag in mijn tuin. Mijn kennismaking met De Steltkluut beviel me enorm goed. Het is toegankelijk voor iedereen, jong en oud. Het is best goed georganiseerd. En er zijn veel mogelijkheden op het gebied van natuur, zoals bomen en planten, dieren en diverse activiteiten. Mijn eerste kennismaking was meteen heel bijzonder. Er lag veel sneeuw en ik kreeg een door mezelf omgehakte boom mee als kerstboom!" "Ik leer ook best veel. Zo ben ik een keer met de groep amfibieën gaan determineren in de Smitschorre. En ik kom natuurlijk nieuwe mensen tegen." Kirsten heeft De Steltkluut leren kennen via internet. Daarna was het contact snel gelegd. Misschien dat ze ooit nog eens wat gaat doen bij de vogelwerkgroep. Maar voorlopig heeft ze nog genoeg te doen met haar werk en haar hobby's: computeren (gamen), puzzelen, lezen en tuinieren. Rob Kregting Binnen een organisatie als De Stelkluut is er altijd beweging in het ledenbestand. Nieuwe mensen melden zich aan en jeugdleden groeien door. Degenen die echt actief willen deelnemen aan projecten, kunnen zich aan melden bij een van de werkgroepen. Zo kan je van elkaar leren en blijf je op de hoogte van eikaars activiteiten. De insectenwerkgroep houdt een speciale informatiemiddag, zodat leden die daarin geïnteresseerd zijn, zich kunnen aansluiten. Naast een paar lezingen over het veldwerk is het ook de bedoeling om te inventariseren wie zich met welk project wil bezig houden. Datum: zaterdag 28 januari, 13.00 uur Plaats: De Halle Axel. Programma: Opening en welkom. Joop de Bakker vertelt over zowel dag- als nachtvlinders in 2011. Korte presentaties door de leden. Graag vantevoren melden bij Joop. Pauze. Wie doet wat? Overzicht van lopende en nieuwe projecten en vaste klussen, zoals (digitale) nieuwsbrief, inventarisaties, bij dragen aan website, voorzitter, etc. Lucien Calle vertelt over wilde bijen met focus op schorbijen en de knautiabij. Afsluiting, rond 16.00 uur. richtte h vooral op het Braakmangebied. Ook Saef- tinghe gaat hem zeer aan het hart. Henk coördineert de maandelijkse hoog- en laag- watertellingen en mede hierdoor is het gebied op de kaart gezet als 1 van de belangrijkste wetlands van West Europa. Hij is zeer belang rijk geweest bij de bescherming van het gebied door te ijveren voor het stopzetten van de plezierjacht via kontakten met kamerleden, kamervragen en lobbywerk samen met de toenmalige schaapherder Jan Boon. Ook was Henk betrokken bij het opzetten van het vogelringstation Saeftinghe. Naast al dit werk heeft Henk nog tijd om geregeld coördinator te zijn voor ander soortgericht onderzoek in het werkgebied zoals: kraaiachtigen, Groene Specht en Bosuil. Roofvogelwerkgroep Zeeland Henk is oprichter van deze werkgroep. Hij heeft het voor elkaar gekregen dat in Zeeland zeer intensief onderzoek wordt uitgevoerd naar roofvogels. In alle vogelwerkgroepen in Zeeland zijn cursussen gegeven en mensen opgeleid. Ook op het gebied van voorlichting is veel gedaan. Zo is er een mooie website en zijn er werkbladen gemaakt die verstrekt worden aan eigenaren waar een roofvogel op het terrein broedt. Diverse professionele Op 26 november ontving Henk Castelijns uit handen Sovon-directeur Theo Verstraal de onderscheiding SOVON-Vrijwilliger van het jaar 2011. Het juryrapport nemen we hier in een wat ingekorte vorm over. Henk is actiefin diverse werkgroepen op het gebied van vogelonderzoek en natuurbe scherming. Hij is vanaf het begin zeer door drongen geweest van het belang van goed onderzoek om de status van vogelsoorten in een gebied vast te stellen en eventuele relaties met de omgeving te kunnen begrijpen. Over een lange periode heeft hij zeer velen bij het systematische telwerk weten te betrekken en heeft zijn enthousiasme aan hen over gedragen. Hij geeft zelf meestal het goede voorbeeld door altijd de grootste en of moeilijkst te inventariseren gebieden op zich te nemen. Ook is Henk zeer overtuigd van het belang van goede contacten in Nederland maar ook in het buitenland en met name in België. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Henk is hiervan actief lid sinds de jaren ze- ventia. Hij is mede oprichter van de vogel en is momenteel duovoorzitter Alex Wieland. In de eerste jaren gelonderzoek van Henk zich Pt

de Steltkluut | 2011 | | pagina 2