K I Project akkerzaden waterwingebied St. Jansteen Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft verspreid door de hele provincie in totaal ruim 8500 hectare natuurgebied in eigendom en beheer, variërend van grote natuurgebieden als Het Verdronken Land van Saeftinghe tot kleine landschapselementen zoals een kreekrest of een vliedberg. In al die gebieden zorgt Het Zeeuwse Land schap er door actief terreinbeheer voor dat de natuurlijke, landschappelijke en cultuur historische waarden in stand blijven of worden hersteld èn dat de gebieden waar mogelijk toegankelijk zijn voor publiek. In 2009 heeft Evides Waterbedrijf het beheer van het waterwingebied SintJansteen over gedragen aan Stichting Het Zeeuwse Land schap. Evides blijft eigenaar, het Zeeuwse Landschap heeft het gebied in erfpacht. Het gebied wordt beheerd volgens de door beide organisaties overeengekomen en goedgekeurde beheersvisie. Ten zuiden van Sint Jansteen is het gebied landschappelijk erg waardevol. Er zijn lanen met oude bomen en er liggen vele kleine weiden die vroeger als rootakker gebruikt werden voor de vlasverwerking. Boeren uit de omgeving brachten na de oogst het vlas naar het gebied om het te laten roten. Door het roten verweerde het buitenste laagje van de vlasstengel en kon deze gebruikt worden in de linnenindustrie. De kleinschalige akkers werden ingezaaid met rogge. Van de vlas- en roggeteelt is momenteel weinig meer terug te vinden in het gebied. De lokale graansoorten van vroeger zijn helemaal verdwenen. Omdat het herstellen van natuur- en land schapswaarden een onderdeel is van de beheersvisie, is beheerder Alex Wieland be gonnen met het terugbrengen van de oude graansoorten. Samen met die graansoorten zouden ook de oude verdwenen akkerplanten terug kunnen komen.(Welke50-plusser herinnert zich niet de klaprozen en korenbloemen die vroeger tussen het graan stonden.) Tegen woordig worden de in te zaaien graanzaden grondig geschoond, waardoor alle zaden van akkerbloemen er uit gefilterd worden. Rondom de waterwinkanalen is vooral bos ingeplantmaaraanderandenvanhetgebied is er mogelijkheid tot kleinschalige landbouw omdat daar minder water aan de bodem wordt onttrokken. Aan de hand van oude kaarten en luchtfoto's zijn enkele grote percelen herverkaveld tot kleine percelen zoals deze er lagen circa 100 jaar geleden. Voordat het project van start ging, heeft Alex geluisterd naar de verhalen van oude boeren. Zij konden nog vertellen over de wijze waarop de oude gewassen verbouwd werden en welke rassen er waren. Het is belangrijk dat de oude landrassen van dit gebied terugkomen omdat de landrassen specifiek zijn voor een bepaalde streek. De rassen passen zich steeds aan de wijzigende omstandigheden aan en kunnen daardoor ook beter tegen ziekten. Als ze niet meer verbouwd worden, kunnen ze zich ook niet meer aanpassen en zijn ze ook niet meer specifiek voor de oorspronkelijke regio. Voor de zaden kon Alex een beroep doen op de zaadbanken (genenbanken) waar de zaden van oude landrassen van de akker gewassen bewaard worden. Daar gaat dat met een zakje van honderd zaadjes. O.a de Stichting Korensla heeft zaad beschikbaar dat voldoende is om meteen op het hele perceel te zaaien. Naast de honderd jaar oude graansoorten zoals de vierrijige gerst, Sintjansrogge, spelt, haver en boekweit zijn ook verdwenen akker- planten als dreps, gele ganzenbloem, bolderik en korenbloem meegezaaid. Dit zijn kruiden die niet lang kiemkrachtig zijn. Deze soorten zijn verdwenen door een betere zaaidzaad- schoning. Sommige planten zijn vele tientallen tot honderd jaar kiemkrachtig. Deze zijn bewust niet meegezaaid. Er wordt gehoopt dat deze nog spontaan uit de aanwezige zaadbron in de bodem zullen kiemen als de omstandig heden gunstig zijn. De grotere percelen met de machine, de kleinere percelen met de hand. Het spreekt vanzelf dat er geen chemische bestrijdings middelen worden gebruikt. Na het zaaien volgde een heel droog voorjaar, het zaaigoed werd met spanning gevolgd. De oogst in augustus viel door de droogte wel wat tegen maar het het hoofddoel van het project is niet een grote oogst. Circa een derde deel is niet geoogst zodat de vogels en andere dieren hier voedsel kunnen vinden in de winter. In 2012 wordt het project voortgezet. De akkerbloemen deden het uitstekend, het paars van de bolderik kwam boven het graan uit. De rode klaproos trok massaal de aandacht en de gele ganzenbloem stond in flinke bossen een wedstrijd te houden met de zon. Op 1 van de akkers werd de zeer zeld zame Franse silene aangetroffen en in de nazomer werd de bijzondere Kleine parelmoer vlinder waargenomen. Deze vlinder zet eitjes af op het akkerviooltje wat volop aanwezig is. Hopelijk weet deze vlinder zich uit te breiden. Een deel van geoogste zaden werden verpakt in zakjes van 2,2 kg. en worden te koop aan geboden voor 3,50 (voor Steltkluut leden). Het kan gebruikt worden als vogelvoer (of kippenvoer). Grotere hoeveelheden zijn ook mogelijk 1 per kg), maar dan liefst even contact opnemen met Alex. Alex adviseert vooreen rijkere samenstelling (voor verwende tuinvogels) het zaad aan te vullen met zon nebloempitten. De lege zakjes kun je weer inleveren, ze kunnen gebruikt worden bij het ringen van vogels. De opbrengst wordt gebruikt voor het akkerproject Mochten er nog mensen zijn die meer informatie hebben over oude gewassen in Zeeland of als er mensen zijn die wat met de geoogste producten willen doen dan kunnen ze contact opnemen. cc "cd O N Verkoopadres: Bezoekerscentrum Saeftinghe Emmaweg 4 4568 PW Nieuw Namen of stuur een email naar Alex: elsenalex@hetnet.nl Fien Bussens tweede Een boer had een kleine machine voor het oogsten beschikbaar en het zaaien is uitgevoerd door vrijwilligers van Landschapsbeheer Zeeland en de Agrarische Natuurvereniging De Groene Oogst. In 2010 is voor de eerste keer ingezaaid. Deze oogst mislukte vanwege slechte weersomstandigheden gedurende de oogstperiode is alles blijven staan als voer voor vogels. Grote aantallen vinken, rietgorzen en zelfs een flinke groep patrijzen, geelgorzen, boomleeuwerik en blauwe waren gedurende de hele winter In maar®j)11 werden voor de kkers in het gebied ingezaaid. p P Ul Pt •QJD O P P in P

de Steltkluut | 2011 | | pagina 5