Zt 2011 Jaar van de Boerenzwaluw^ PP bd p to h to P p Vogel werkgroep" De Steltkluut" deelnemer grootschalig landelijk onderzoek Boerenzwaluw. c7^ P je je kennis van de natuur en van je fotoap paratuur voldoende hebt ontwikkeld dan zul je ongetwijfeld tot goede resultaten komen. Dan is wachten op zo'n vogeltje weliswaar stilzitten in zo'n tentje maar vooral genieten van de spanning van wat er voor je lens komt. Onderzoek SOVONVogelonderzoek Nederland en Vogel bescherming Nederland, organiseerden in 2011 een grootschalig, landelijk onderzoek, naar het wel en wee van de Boerenzwaluw. Om voor dit onderzoek een zo breed mogelijk publiek te interesseren kon men kiezen om deel te nemen aan een of meerdere onder zoeken; Fenologie, Bewoonde nesten, Nest- plaatskeuze en Broedsucces. Vogelwerkgroep "De Steltkluut" Evenals in voorgaande jaren, werden we door bovengenoemde instanties verzocht om weer deel te nemen aan dit jaarlijks terug kerend onderzoek, waarbij steeds een andere vogel, meestal een rode lijst soort, aan de orde komt. Dus dit keer de Boerenzwaluw. Op de vogelwerkgroepvergadering is dit uitvoerig besproken en hebben zich een aantal vogelaars aangemeld om deel te nemen aan een of meerdere onderzoeken, die in het telgebied van onze vogelwerkgroep, Oost Zeeuws Vlaanderen moesten plaatsvinden. Fenologie Veel interesse was er om via www.waarneming.nl deel te nemen aan het spotten van de eerste waarneming Boeren zwaluw, hier hebben 27 vogelaars aan mee gedaan. De eerste waarneming binnen het telgebied van onze vogelwerkgroep was op 18 maart 2011 door Sander van der Veeken, die de eerste Boerenzwaluw spotte te St Jansteen. Op de telpostMargarethapolder werden in het voorjaar van 2011 tijdens tellingen in totaal 835 Boerenzwaluwen geteld, op de telpost 't Hellegat waren dat er 50.Tijdens de najaarstrek 12 werden er op de telpost Margarethapolder 1966 Boerenzwaluwen geteld en op de telpost 't Hellegat 215, voor meer informatie zie: www. trektellen.nl De eerste Boerenzwaluw in Zee land werd gezien op de telpost Breskens op 15 maart 2011 door ons lid Jaap Kolijn uit Terneuzen. De primeur voor Nederland was op 7 maart in de provincie Utrecht. Bewoonde nesten Van de deelnemers aan dit onderzoek werd verwacht dat zij tussen 20 mei en 20 juli op hun eigen boerderij of elders op een andere locatie in hun omgeving het aantal bewoonde boerenzwaluwnesten te tellen, met als doel inzicht te verkrijgen in de verspreiding en trend in aantal 2e broedsels van de Boeren zwaluw. Aan dit onderzoek werd deelgeno men door 8 leden van de vogelwerkgroep. In totaal telden zij op 18 locaties, zoals boer derijen, maneges, schuurtjes en garages in totaal 104 bewoonde nesten. Op een paar locaties ging het mis, een aantal nestjes vielen (waarschijnlijk door de droogte) naar beneden met soms desastreuze gevolgen. Ook was er hier en daar sprake van predatie. Het aantal getelde 2e legsels kwam uit op 38. Nestplaatskeuze Aan de hand van een vragenlijst werden in Oost Zeeuws Vlaanderen in twee kwart- blokken (2,5x2,5 km) alle mogelijk geschikte broedobjecten geïnventariseerd op bewoonde nesten. Op 27 voor de boerenzwaluwgeschikte locaties werden tussen 20 mei en 15 juni in totaal 72 bewoonde nesten aangetroffen. Broedsucces Dit onderzoek is gestart in 2009 met de bedoeling dit nog vele jaren te volgen. Hiervoor zijn ten oosten van Terneuzen in Atlasblok 54-17 (5x5 km) 2500 Ha, een 7 tal locaties geselecteerd. Het betreft 2 boerderijen iet vee, 2 boerderijen zonder vee, 1 boerderij Jen en schapenstal, 1 paardenstal ie schapenstal met omliggende gebouw i. Met een interval van 10-14 dagen werden alle bewoonde nesten bezocht om het aantal eieren en of jongen te tellen, dit gedurende de gehele broedperiode. Het broeden begint veelal begin mei en eindigt eind augustus, soms nog begin september. De gegevens zijn ingevoerd op de digitale nestkaart van SOVON Vogelonderzoek Neder land. Op deze locaties werden tot nu toe op jaarbasis, gemiddeld 50 bewoonde nesten geteld met in totaal 225 eieren en als broed succes 190 jonge uitgevlogen vogels. Door predatie, verlaten van het nest, kapot gaan van het nest zijn een aantal eieren niet uit gekomen en jonge vogels ten prooi gevallen aan predatoren of uit het nest gevallen. De resultaten voor dit jaar: Hoewel de start ongeveer 14 dagen later was dan in de voorgaande jaren werd het toch een goed broedseizoen. En zijn er in de 63 geïnven tariseerde bewoonde nestjes 297 eieren geteld en zijn er 276 jonge Boerenzwaluwen uitgevlogen. Er zal nog deze winter, op een van onze vogelwerkgroep avonden, een presentatie over dit onderzoek worden gegeven. Meer informatie over het onderzoek Broedsucces kunt u inwinnen bij Bram Vroegin- deweij e-mail: vroegtol@zeelandnet.nl Inzet SOVON Vogelonderzoek Nederland en Vogelbescherming Nederland was om in 2011 voor de provincie Zeeland de volgende resultaten te boeken. Publiekstelling: Op ten minste 50 verschillende erven in Zeeland bewoonde nesten tellen. Door vogelwerkgroep "De Steltkluut" zijn in Oost Zeeuws Vlaanderen op 18 erven be woonde nesten geteld. Nestplaatskeuze: 10 nieuwe telgebieden in Zeeland 10 kwartblokken van 2,5x2,5 km. Door vogelwerkgroep "De Steltkluut" zijn in Oost Zeeuws Vlaanderen 3 kwartblokken onderzocht op nestplaatskeuze. Al met al mogen we met onze vogelwerkgroep terugkijken op een geslaagde deelname aan dit door SOVON vogelonderzoek Neder land en Vogelbescherming Nederland geor ganiseerde onderzoek en hebben we zeker voor het gebied Oost Zeeuws Vlaanderen ruim voldaan aan de vooraf gestelde doel stellingen. Bram Vroegindeweij cö Qj Ph Qj O Pt p p Edward Neve P P m P

de Steltkluut | 2011 | | pagina 7