V mei... C\ Klimaatveranderingen: Het broeikaseffect Is de lente net begonnen is kun je dat aan de vogels merken. Veel vogels zingen en zoeken een partner om samen een nestje te bouwen. Want in mei leggen alle vogels een ei. Of toch niet? Eigenlijk hebben veel vogels in mei al lang een ei gelegd. Kijk maar eens om je heen buiten. Vaak zijn er zelfs al jonge vogels te horen en te zien. Dus niet alleen in mei worden er eitjes gelegd. Elke vogel kiest een eigen plekje om een nest te bouwen. Een merel doet dat op een andere plek dan een kraai. En ieder doet dat op een heel eigen manier. Nesten zijn er in de vorm van een kommetje, buideltje, bolletje, ze kunnen hangen of zelfs drijven. Hoe stevig en ingewikkeld een nest is, hangt m ervan af of de jongen nog in het nest moeten blijven na het uitkomen van het nest of niet. Kieviten of strandplevieren maken een kuiltje in de grond. Eenden maken ook een kuil in de grond, maar ze bekleden dat met stengels en bladeren. De kuikens verlaten meteen na de geboorte het nest. Ouder vogels maken er niet al te veel werk van. De meeste vogels zijn vaak dagen inde weer met het bouwen. Ze gebruiken daarbij ver schillende materialen. Takjes, stengels, gras of hooi, modder, speeksel, schelpjes, zand, veertjes, touw of zelfs plastic. Er wordt gehakt, geweven, gestapeld en gelijmd. Het nest van de merel heb je vast wel al eens gezien. Met dunne takjes en grasstengels is het tot een stevig kommetje in elkaar gevlochten. Het nest van de lijster is bijna hetzelfde, maar de binnenkant wordt bekleed met modder en mos, zodat het helemaal glad is. Mussen vlechten ook hun nest in elkaar. Het zijn vaak kleine schaaltjes van droge grassprieten, zo groot als een bierviltje. Je vindt ze in de heg of in de klimop. Duiven lijken niet al te veel moeite te doen. Die verzamelen takjes en stapelen die op elkaar. Op een dikke tak of splitsing van takken leggen ze de takjes neer. Ze zijn er vaak een hele tijd mee bezig. Toch is het nest niet meer dan een plat schaaltje. Niet echt stevig. Het gebeurt dan ook vaak dat jonge duiven er tijdens een storm uit vallen. Soms zelfs met nest en al. Kunstig zijn de nesten van de buidelmees. Aan het eind van een dunne hangende tak maakt hij een buidelvormig nest. Sprieten en stengels worden in elkaar geweven. Het buideltje wordt donzig gemaakt doordat er pluis van bloeiende wilgen en lisdodden tussen wordt gestopt. Het zakje krijgt een tunnelvormige kleine opening als ingang. Vaak hangen deze nesten boven het water of moeras. Ze moeten dus stevig gemaakt zijn. En er zijn ook nog vogels die helemaal geen nest bouwen. De koekoek bijvoorbeeld. Die legt zijn ei gewoon bij een andere vogel in het nest. Ook de ransuil doet niet al te moeilijk. Die gebruikt een oud nest van eksters en kraaien. Op de volgende pagina zie je foto's van ver schillende nesten. Weet jij welke vogel bij welk nest hoort? Kies uit: Grote bonte specht, heggenmus, ekster, pimpelmees, merel, zanglijster, huis zwaluw, huismus, wilde eend en winterko ning. Als je alle nestjes denkt te weten, draai dan de pagina op zijn kop en dan kan je de namen bij de foto's lezen. Sandra Dobbelaar Vul 2 glazen voor de^Bzen slakom de glazen. Laat he Weet jij wat het broeikaseffect is? Het is een natuurlijk verschijnsel dat nodig is voor het leven. Op deze manier kan de zonnewarmte vastgehouden worden. Zonder het broei kaseffect zou het op aarde maar -18 graden Celsius zijn! Het effect komt door gassen zoals kooldioxide (C02) die de zonne-energie vasthouden in de dampkring. Als de hoe veelheid van de gassen te veel toeneemt door met name menselijke activiteiten (gebruik van auto's, uitstoot van fabrieken, enzovoort), houden de gassen meer zonne- energie vast. En dat is minder goed, want dat kan leiden tot klimaatveranderingen. Je hebt nodig: 2 glazen, 1 slakom die groot genoeg is om over een glas te zetten (op z'n kop), een thermometer, water, één spot of zonlicht. voor driekwart met water. Zet op z'n kop over één van het licht van het lampje over de beiden glazen schijnen of zet ze in de volle zon. Wacht ten minste 1 uur. Meet met de thermometer de temperatuur van het water in beide glazen. Wat merkje? De temperatuur van het water onder de slakom is veel hoger. In de proef heeft de slakom dezelfde rol als het broeikasgas dat de warmte van de zon in onze dampkring of buitenlucht vasthoudt! Anja van der Giessen puaa ap/iM 1 paads ajuoq ajoaB snutuaBBaq Jtaisya JdJSfllBUDZ BuiuoyjajuiM

de Steltkluut | 2012 | | pagina 10