O Recycling van plastic Bezoek aan de Milieustraat De bloem met de vele namen \3 Weet jij wat er gebeurt nadat je een plastic fles bij het plastic afval hebt gegooid? Het afval wordt eerst naar het scheidings centrum gebracht. Dat is in de milieustraat. In dit centrum scheiden de medewerkers de verschillende soorten plastic. Er zijn twee soorten plastic flessen. Als jouw fles niet doorzichtig is, betekent het dat hij is gemaakt van HDPE (Hoge Dichtheid Poly Ethyleen). Het is het plastic dat gebruikt wordt om melk- en wasmiddelflessen te maken. Als jouw fles wel doorzichtig is, is hij waar schijnlijk gemaakt van PET (Poly Ethyleen Terephtalate). Dan is het plastic glimmend. Op de bodem van de fles kun je een stip zien en de binnenkant van de hals van de fles is zacht. Voor het inleveren van deze flessen krijg je statiegeld in de winkel. Kijk op het etiket! Je kan ze ook bij het plastic afval doen. De zo gescheiden flessen worden vermalen en gewassen. Van deze plasticsoorten worden water-, limonade- en azijnflessen gemaakt. Behalve plastic flessen wordt veel meer plastic ingezameld, zoals plastic tassen, bekers voor yoghurt en ijs, snoepzakken, planten- potten, deksels en boterkuipjes. Van dit plastic wordt uiteindelijk poeder gemaakt in de vorm van pailletten. Deze pailletten worden vervoerd naar fabrieken die er nieuwe dingen van maken. Weet jij waar de plastic pailletten voor zijn? Die worden gebruikt om draden of vezels te maken voor kleding, vulling voor dekbedden, knuffels, eierdozen, buizen om regenwater weg te laten lopen en bv. gieters. Er zijn 27 PET-flessen nodig om een fleecetrui te maken en 11 melkflessen van HDPE om 1 gieter te maken. Anja van der Giessen Bij de Milieustraat hoorden de Stekkertjes hoeveel van ons afval nog bruikbaar is: hout, gipsplaten, bouwpuin, plastic, TL-lampen, papier, metaal, elektrische apparaten, glas, frituurolie en tuinafval. In de grijze container voortaan alleen brandbaar afval is de les! Verder zoveel mogelijk apart aanleveren en er kan weer iets van gemaakt worden. Recycling heet dat. Hanneke Smulders De Paardenbloem is een wilde plant en komt bijna overal ter wereld voor. Hij groeit in weilan den, naast wegen en op braakliggend terrein. De gladde, gekartelde bladeren staan als een rozet om de lange wortel, die heel diep de grond in gaat. Je moeder of vader of misschien jezelf hebben zeker al eens geprobeerd een paardenbloem uit het grasveld te graven. Dit is bijna onmogelijk zonder dat een stukje wortel in de grond blijft zitten. En dit betekent natuurlijk dat over paar dagen weer een nieuwe paardenbloem zal komen. De stengels zijn kaal en hol en bevatten wit melksap, dat bruine vlekken op je huid en kleren kan achterlaten. Dus opgelet! De bloem van de paardenbloem bestaat eigenlijk uit vele kleine felgele bloemetjes. De Paardenbloem bloeit voor het eerst in april en meestal in augustus voor de tweede keer. De gele bloem opent zich bij zonsopgang en sluit zich in de schemering en bij regen. Wanneer de bloem is uitgebloeid verschijnen de bekende pluisjes (parachutes). De pluizen worden door de wind heel makkelijk ver spreid, dit is ook de reden datje soms ook hele grote gele velden kan zien. In het Spaans, Engels en Duits wordt de bloem Leeuwtand genoemd, dit verwijs naar de getande (gekartelde) bladen De Franse naam pissenlit (pis in bed) kom van de vochtafdrijvende werking van de plant. Je moet er erg van plassen als je de bladeren eet. De plant heeft zijn Neder landse naam te danken omdat paarden (maar ook varkens en konijnen) deze bloem heel erg lekker vinden. Maar in Nederland heeft deze bloem nog veel meer namen, zoals: hondstong, hondebloem, konijnenbladeren of pisbloem. Kinderen bliezen op de bloem tot alle 'pluisjes' weg waren en deden daarna een wens. Zo ontstond de naam blaasbloem. In Zeeland noemen) we de paardenbloem ook pissebed, pisse-) baede tot pisseblomme, maar ook de naam melkwiet hoor je soms. Boeren rookte vroeger in het voorjaar hun. woonhuis en stallen uit met paardenbloemen. Het doel van dit ritueel was, om de boerderij te reinigen van allerlei onzuiverheden. Maar je kan natuurlijk ook heel leuke dingen doen met de paardenbloem. Al eens een waterleiding van de stengels gemaakt? Hieronder zie je hoe je aan de slag moet gaan. Wat heb je nodig? 1 of meerdere plastic bekertjes waarin je een gat kan en mag maken Heleboel paardenbloemen (alleen de stengels) Iets waar je de beker kan opzetten, zodat je een verhoging krijgt. Hoe wordt het gemaakt? Maak voorzichtig een gat in je bekertje, niet te groot, maarzodatje het beginnetje van je waterleiding erin kan stoppen en het water niet naast gaat druppelen. Voeg zoveel mogelijk paardenbloemenstengels zo aan elkaar dat je het smalle einde in een dikkere einde van eeK andere stengel stopt en voorzichtig in elkaar duwt, zodat ze goed in elkaar blijven zitten. Dit kan je natuurlijk zolang maken hoe jezelf wil. Of je kan ook meerdere gaten in je beker en meer leidingen weg laten gaan. Maak maar iets fantastisch mee!! Veel succes! i®*~vj cc O Hi O) in

de Steltkluut | 2012 | | pagina 11