■m neivaan de rand van je jeugd Walter Berentsen wint Gouden Jirizaag Nieuwe natuurgidsen bij de Steltkluut? 3 V. Op de koudste dag van het jaar tot nu toe houdt Luud Persijn de traditie van de ge- interviewden voor deze rubriek in stand. hij woont op een heel bijzondere plaats: aan het einde van een weg, aan de rand van een natuurgebied,"zijn" natuurgebied. leel vroeg met de natuur bezig. Toevallig vond ik pas de verzameling eieren terug, die ik als twaalfjarige aanlegde. Toen kon dat nog gewoon." Luud (1947, getrouwd met Marie-José, uit wonende kinderen) woonde tot zijn achttiende in Koewacht.Toen vertrok hij voor zijn studie en werk in noordelijke richting. Eerst voor een baan in de research bij Philips in Hilversum. Later als hinderwetambtenaar naar Lelystad ("Dat was echt pionieren, de wijk waar we woonden was net nieuw. Er heerste daar een sfeer van gelijkgestemden.") Om uiteindelijk weer de sprong naar het zuiden te maken, als hij de Wet Milieubeheer voor de provincie Zeeland gaat uitvoeren en in Middelburg wonen. Hij was belast met de vergunningverlening voor grotere bed rijven."Het"grijze" werk. Maar het "groene" is me altijd blijven trekken." Al in Eemnes (bij Hilversum) deed hij vrijwilli gerswerk met vogels tellen in de Eempolder. In Lelystad was hij coördinator wintervoeding. "Ik viel met mijn neus in de boter. De winter 1978 1979 was erg streng, ik heb heel wat brood staan snijden voor de vogels." In Middelburg was hij coördinator land schapsverzorging Walcheren. Zat hij in de vogelwerkgroep en die voor planologie. In 2005 keerde hij terug naar Zeeuws-Vlaanderen, waar hij de boerderij van zijn schoonouders betrok, na een grondige verbouwing. "Als jongetje van elf twaalf struinde ik hier al door de polders en nu wonen we er!" "Hoe ik bij de Steltkluut ben gekomen? Al in 1973 werd ik lid! Ik heb altijd contact gehouden met Koewacht. Ik had in mijn achterhoofd dat we ooit nog zouden terugkeren naar Koewacht. Ik heb hier bijvoorbeeld altijd een zevental kerkuilenkasten gecontroleerd, als we er weer eens een paar dagen waren. Nu zit ik in de werkgroep planologie, de vogelwerkgroep en doe ik af en toe mee met het knotten." In 2008 is Luud begonnen met het"Natuuront- wikkelingsproject Noordkant Pereboomsgat". "Het papierwerk, inrichtingsplan en nood zakelijke vergunningen, heeft me twee jaar gekost. Het inrichtingsplan zelf heb ik samen met Alex Wieland namens Landschaps- beheer Zeeland gemaakt. De laatste werken zijn december 2011 uitgevoerd." Waarom? "Het was eerst landbouwgrond. Een neef van mijn vrouw boerde hier, maar woonde er eigenlijk te ver vandaan en wou ervan af.Toen heb ikvan defamilie toestemming gekregen om het de bestemming natuur te geven. Dat ging omdat de provincie het als "nieuwe natuur" had bestemd. Het stuk grond van negen hectare ligt tussen bossen van Staatsbosbeheer en het Pereboomsgat. Zo'n project zou nu waarschijnlijk niet meer kunnen, die kraan is grotendeels dichtgedraaid." Het idee erachter is om van het landbouw gebied een kleinschalig natuurgebied te maken van vóór de ruilverkaveling. Er zijn twee kreekarmen hersteld, twee kikkerpoelen aangelegd, knotwilgen aangeplant en een dijk hersteld in de staat van begin vorige eeuw. "Er moeten nog Zeeuwse heggen komen, plus een strook struweel. Dat ga ik waar schijnlijk zelf doen. De rest, en dat is het grootste deel, is zogenaamd flora- en fau narijk grasland." "Resultaten? Vooral amfibieën als groene en bruine kikkers. Er komen ook spontaan planten op, zoals waterpunge, rode water ereprijs, kranswieren en waterranonkel. Met de vogels valt het nog een beetje tegen. Ik ben al blij met de gele kwikstaart en de kievit." Het werk dat Luud eraan heeft is vooral het onderhoud. Het maaien van het wandelpad, dat deels over het terrein loopt. En van de dijk. Plus het intomen van sommige groei, wilgen bijvoorbeeld."Bij de grenzen met landbouw grond hou ik de akkerdistel in toom. Het grootste deel, het grasland waar ik't over had, wordt onderhouden door jong melkvee." PS: Dit voorjaar organiseert Luud twee ex cursies. (Agenda van dit blad) Rob Kregting leder jaar houdt Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) de verkiezing van de Gouden Jirizaag. Ze kiest uit de Zeeuwse vrijwilligers die bij de SLZ of aangesloten organisaties, zoals De Steltkluut, diegene die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt. Het accent ligt daarbij op de mensen die met praktisch beheerswerk in natuur of landschap actief zijn. Op de vrijwilligersdag die op 11-2-2012 in Zuid- dorpe werd gehouden is bekend gemaakt dat Walter Berentsen uitTerneuzen die prijs heeft gewonnen. Walter van harte gefelici teerd. We geven hieronder een ingekorte versie van het juryrapport Walter is in 1999 als vrijwilliger bij SLZ be gonnen in de VLP en werkte sinds die tijd het jaar rond steeds twee dagen per week. Hele dagen knotwilgen en hagen snoeien en 's zomers vegetatie harken en hooien. Daarbij blijkt Walter altijd bereid om extra klussen te doen. Als de vaste begeleider van de groep er eens een dag niet is, staat Walter alweer klaar om die dag in het gat te springen en bijvoorbeeld het transport van de mensen en gereedschappen op zich te nemen. Als er een keer een heel ander soort klus is, kun je ook op Walter rekenen. Zoals het begeleiden van kinderen van een schoolklas die een tijdje mee komen "werken". Datzelfde geldt voor de zaterdagen en zo kan je Walter ook tijdens de Natuurwerkdag in een actieve begeleidende rol aan het werk zien. Een betere snoeier van hoogstamfruit is in Zeeland niet te vinden. Toen in 2008 de Werkgroep Oude Fruitrassen aan de slag ging was Walter natuur lijk direct van de partij. Zo is Walter dan ook overal op publieksdagen in informatie stands aanwezig en helpt mensen daarbij om hun meegebrachte fruit te determineren. Ook voor De Steltkluut heeft Walter wel klussen gedaan zoals in de kascommissie het controleren van het hele financiële gebeuren. De man, die als winnaar voor ons staat, is gekozen vanwege zijn jarenlange inzet in het beheerwerk. De wijze waarop hij kritisch meedenkt, nieuwe kennis tot zich neemt, deze vervolgens in praktijk brengt, en weer overdraagt aan anderen vindt de jury van onschatbare waarde! Sinds 4 februari lopen er 21 nieuwe natuur gidsen rond door heel Zeeuws Vlaanderen. We zullen ze dan ook zeker tegen komen bij de Steltkluut. Deze gidsen hebben anderhalfjaar lang van alles geleerd over natuur en milieu, excursies meegemaakt, stages gelopen, een spreekbeurt gehouden, een jaar lang een adoptiegebied bestudeerd en een eindopdracht gemaakt. Tijdens de cursus hebben mensen van de Steltkluut meegeholpen tijdens excursies en stages en zo al kennis gemaakt met mogelijk nieuwe vrijwilligers. Een soort van investering in de toekomst! De cursus is klaar, maar het echte werk begint nu. Dus, als er nog werkgroepen zijn, die mensen zoekenof als er nog werkgroepen zijn die een cursus willen organiserenMisschien komt er wel een gids met een eigen initiatief. Solraiige gidsen zijn al lang actief, ook bij de Steltkluut. Zij gaan ongetwijfeld met nog meer enthousiasme aan de slag. Het is goed dat er nieuwe aanwas is, zodat we de lopende activiteiten kunnen voortzetten en misschien wel nieuwe activiteiten kunnen ontplooien. Namens de Steltkluut durf ik dan ook wel te zeggen: gefeliciteerd met jullie diploma's 5 en voel je van harte welkom! a Cathy Boogaard Ui P? 0 0 Foto: De foto is genomen aan het"Eikenlaantje", dat hij in 1993 al plantte, sa men met de Steltkluut. De cirkel lijkt rond. P 0 O) a. 1 m P

de Steltkluut | 2012 | | pagina 2