I* Overwinterende Klapekster in Zeeuws Vlaanderen F" O Tabel 2: Resultaten afvangtent Datum Plek Resultaat 7-3 Verstoorde, grote subaggregatie 0 8-3 Verstoorde, grote subaggregatie 0 9-3 Verstoorde, grote subaggregatie 0 11-3 Verstoorde, grote subaggregatie 0 14-3 Verstoorde, grote subaggregatie 0 15-3 Niet verstoorde nestaggregatie 4 v 2 m, 11 N Bespreking van de resultaten Het beeld dat hier naar voren komt is erg duidelijk. Uit geen enkele van deze verstoorde bodemtypes heeft een enkele bij kunnen uitsluipen. In geen enkele verstoorde bodem heeft ook maar één enkele bij een nieuw nestholletje gemaakt. Met bulldozer, tractor of aanhangwagen, droog of nat, het maakt allemaal niets uit. Eenmaal eroverheen rijden en het blijkt voor deze zandbijen direct af gelopen. Tussen de sporen van de bulldozer is ca 1 meter ruimte. In die tussenruimte bleek op een deel de bodem niet verstoord geweest te zijn en konden de bijen in beperkte mate zowel uitsluipen als opnieuw nestelen. Hier leren we uit dat als machines steeds in hetzelfde spoor blijven rijden, de negatieve invloed grotendeels beperkt blijft tot dat spoor zelf. Conclusies: Bodemverstoring door overrijding met zware machines blijkt op de bijen een verwoestende uitwerking te hebben. Als de machines steeds precies over eikaars spoor blijven rijden, blijft de negatieve invloed tot die sporen beperkt. Als het echt niet anders zou kunnen, heeft dat de voorkeur boven het overrijden van de hele nestaggregatie. Gezien de problemen in de communicatie, is aan te bevelen nooit voor een gedeelte lijke overrijding te kiezen, maar steeds de gehele nestplek te beschermen. Een foutje is immers zo gemaakt. Tot slot In 2008 is deze nestplek verder geheel verloren gegaan. Het wegvallen van het bosmicro- klimaat speelt hier waarschijnlijk een grote rol. Met de andere nestaggregatie waar alles volgens plan verliep gaat het nog steeds redelijk goed, al zijn ook hier de aantallen terug gelopen. Dank Dank aan SBB, Provincie Zeeland en DLG voor hun compromisbereidheid in de keuze voor het behoud van de nestaggregaties, en in tweede instantie ook voor het behoud van de verstoorde nestplek. Aan Sandra Dobbelaar voor de hulp bij het inventari seren en Sandra en Elke Hartinger voor de hulp bij het maken van de afvangtent. Literatuur Calle L. en Dobbelaar S, 2005, De Zwartrosse zandbij in Braakman Noord, uitgave SBB en De Steltkluut. Luciën Calle In Zeeland zal je niet snel Klauwieren tegen komen. In het voorjaar en najaar is er een kleine kans op de waarneming van een trekkende Klapekster. Een enkeling zal ook daadwerkelijk overwinteren. Dit jaar was dat het geval nabij de Amaliaweg nabij Westdorpe. Vanaf 6 no vember tot 14 januari is de Klapekster daar regelmatig gezien,gefotografeerd en gefilmd. Ik had tot dat moment 2 keer een trekkende Klapekster gezien op de telpost Margaret- hapolder. Op 16 november heb ik op een mooie dag een aantal mooie foto's kunnen maken. Ik was erg tevreden weet ik nog. Klauwieren in Nederland Naast de hierboven genoemde Klapekster is de Grauwe Klauwier de enige soort Klauwier die in Nederland nog broedvogel is. Hij is blijk baar bezig met een herovering van Nederland. De Klapekster is verdwenen als broedvogel maar vermoedelijk licht toenemend als over winteraar. De foto's van de Grauwe Klauwier en de Roodkopklauwier hieronder heb ik gemaakt op Lesbos waar Klauwieren alge meen zijn. Daar vindt je verder ook nog de Maskerklauwier en Kleine Klapekster. Buiten de Klapekster worden en in Zeeuws Vlaanderen gftn ander Klauwieren waargenomen. De laajfflwaarneming van een Grauwe Klauwier dateert van begin jaren 80. Bert van Broekhoven 2012 Jaar van de Klauwieren 2012 is door Vogelbescherming Nederland en SOVON Vogelonderzoek Nederland uit geroepen tot het Jaar van de Klauwieren. Een jaar lang staan zowel de Klapekster (wintergast) als de Grauwe Klauwier (broed vogel) centraal. Voor meer info: www.jaarvandeklauwieren.nl. Mochtu 1 van de hierboven genoemde vogels zien in 2012 dan zou ik het erg op prijs stellen als u dan de datum, locatie en de soort door geeft via bertusbvb@gmail.com. I Pt

de Steltkluut | 2012 | | pagina 5