oningbijen en solitaire bijen Mededeling Wilt u in het vervolg nóg beter op de hoogte blijven van de activiteiten van De Steltkluut? Geef dan uw email-adres door aan ons, via info@steltkluut.nl. Als voorzitter van De Steltkluut heeft hij de dagelijkse leiding van de vereniging, "vooral faciliterend". En stuurt de administrateur aan. "Hoeveel tijd dat kost? Ongeveer een uurtje per week, plus de vergaderingen van het bestuur en de planologie werkgroep. En soms de vogelwerkgroep, als die in Terneuzen bij eenkomt. Ook de mail voor de vereniging beantwoord ik. Het liefste doe ik het be- stuurswerk." In de natuur observeert Adri het liefst vogels en zoogdieren. "Ik weet nog dat er begin zestiger jaren, toen de grote bedrijven er nog niet waren, duizenden steltlopers zaten in het Sloegebied." "Favoriete vakantiebestemming? De bergen in, Zwitserland. Als je dan vroeg opstaat heb je eigenlijk de hele natuur voor jezelf. Met de marmotten, de steenbokken." "In Zeeuws-Vlaanderen ga ik graag naar Saeftinge. De Braakman, het Groot Eiland. De natuur is hier eigenlijk best aantrekkelijk, al wordt het buiten die gebieden minder. Het beheer van natuurgebieden komt onder druk. En het beheer van het waterpeil kan vaak beter. Maar in het algemeen is de overheid in Zeeuws-Vlaanderen behoorlijk natuur- minded." Over de toekomst van De Steltkluut is Adri positief: "Die is er zeker. Een aantal dingen blijven, zoals educatie en natuuronderzoek. Landschapsonderhoud. En we hebben goede mensen! Op de vijfhonderd leden hebben we zestig tot zeventig jeugdleden. De ge middelde leeftijd gaat wel een beetje omhoog, maar dat komt door de vergrijzing hier." En het blad zelf? "Elisabeth heeft dat heel leuk gedaan. En nu komt de website aan de beurt." Hij filosofeert ook even over de mogelijke terugkomst van de bever. "Die zit nu al bij Temse. De afgelopen jaren zijn ook de reeën en de vossen teruggekomen." Een boodschap voor de lezers? "Natuur moet je beleven. Neem zoveel mogelijk mensen mee naar buiten, als het maar enigszins kan." Rob Kregting "Ik kom van het Walcherse platteland, Koude- kerke." Adri Paauwe (1951) is al een jaar of twintig bestuurslid van De Steltkluut. Eerst als secretaris, en vrij snel daarna als voorzitter. "Toen ik in 1973 naar Zeeuws-Vlaanderen kwam, ben ik snel lid geworden van De Steltkluut. Daarvóór was ik al dertien jaar lid van de Jeugdbond van de Natuurvrienden, afdeling Walcheren. Daar was ik met een vriendenclubje vanuit school bijgegaan." Ook binnen de schaakclub Terneuzen zit Adri in het bestuur, al vanaf 1973. "Er is een wekelijkse schaakavond. Meestal ben ik bij wedstrijden arbiter, maar soms val ik in bij het eerste team. Op andere avonden mag ik ook wel eens graag internetschaken, al is dat door de tijdsverschillen soms lastig. Bij voorbeeld met iemand uit Nieuw-Zeeland." Adri deed zijn middelbare school in Vlissingen, waarna hij de Pedagogische Academie volgde in Middelburg."Ik vind het leuk met kinderen te werken. Na de P.A. ging ik meteen aan het werk, bij de Stelle in Terneuzen. Daar heb ik zo'n tien jaar gewerkt, daarna ben ik naar de Oude Vaart gegaan, waar ik nu nog zit. Ik sta niet meer voor de klas, doe allerlei verschil lende dingen. Organisatorische, beheer, on derhoud, een deel van de financiële admi nistratie. En Remedial Teaching. Een grote klus heb elk jaar aan het jaarlijkse school kamp in Hattem. Met wel zo'n honderd kin deren, uit groep zeven en acht. Er komen ook andere schoolkinderen, uit het hele land. Ik zit ook in de landelijke organisatie daarvan. De Steltkluut doet daar eikjaar in een weekend het bosonderhoud, met de knotgroep en oudere jeugdleden." Foto: Insektenmuur op Kreverhille met op de achtergrond bijenkasten - Cathy Boogaard- 2012 is uitgeroepen tot 'Het Jaar van de Bij'. Een mooie gelegenheid voor veel mensen om nader kennis te maken met solitaire bijen en het houden van honingbijen. Bijenteeltstation RKH Kreverhille nodigt iedereen graag uit om een bezoek te bren gen aan haar bijenstand in Ossenisse aan de Langeweg 8. Dat kan bijvoorbeeld op zaterdag 14 juli van 10.00 tot 16.00 uur tijdens de Landelijke Open Imkerijdag die dit jaar voor de derde keer wordt georganiseerd. Kreverhille is ook geopend op zaterdag 18 en zondag 19 augustus tussen 10.00 en 18.00 uur tijdens het Ambachtelijk Weekend dat dit jaar voor de 33e keer wordt georganiseerd. Op de Landelijke Open Imkerijdag en tijdens het Ambachtelijk weekend kan je veel leren over het teeltstation, de bijenhouderij in het algemeen en kan je kennis maken met de producten die onze bijen voortbrengen. Tijdens het Ambachtelijk Weekend zijn er natuurlijk ambachten te zien, zoals honing slingeren, het gebruik van honing voor allerlei doeleinden, korfvlechten, wasproducten zoals kaarsen maken, natuurlijke cosmetica maken, enzovoort. Verder kan je nog kennis maken met terrein beheerder Staatsbosbeheer en Natuur Zo toont onder andere de leskisten die gebruikt worden voor bijen. Ook De Steltkluut zal aanwezig zijn en de aandacht meer richten op de solitaire bijen. Er is een insectenmuur op Kreverhille waar niet alleen solitaire bijen, maar ook allerlei andere insecten te bewonderen zijn. Cathy Boogaard 0 0 O) Uï P

de Steltkluut | 2012 | | pagina 2