Een actie voor de Knautiabij O e+- M« CO .5 G 3 Precies tien jaar geleden werd na een gerichte zoektocht doorheen heel Zeeland een kleine populatie van de Knautiabij (Andrena hart- orfiana) bij Terneuzen ontdekt. Het blijkt de enige populatie in het zuidwesten van Nederland. Ook in België is de soort erg zeldzaam en zit de dichtst bijzijnde vindplaats een heel eind voorbij Leuven. Deze schitterende grote bij, behorend tot de zandbijen, is bijna geheel afhankelijk van beemdkroon (Knautia arvensis). Deze plant was in vroegertijden veel algemener in Zeeland. Waarschijnlijk is de bij dat ook ge weest en is de kleine Terneuzense populatie een relict van vroeger veel ruimer verspreide populaties. De bijen huizen in een slechts enkele tientallen meters lang slootje aan de oostkant van het Kruispunt St. Anna. Biotoop De dieren leven in de sloot, met name omdat het daar wat warmer en windluwer is. De bodem varieert van zavel naar zand en er groeien aardige planten als duizendguldenkruid, rie torchis, klavervreter, knoopkruid en aarda ker. De sloot is ook rijk aan insecten. Zo leeft er o.a. de vijfvlek Sint-Jansvlinder. Bedreigingen Het gaat dus om een, in heel zuidwest Neder land, bijna uitgestorven soort en ook op deze locatiezijn er nog tal van bedreigingen. Door het klepelbeheer van bijna alle bermen is er weinig kans op goede groeikansen voor beemdkroon, de kleine populatie blijft daar door sterk geïsoleerd. Versterking van bui tenaf lijkt uitgesloten. Een kleine fout in het beheer, zoals maaien op een tijdstip dat de bloemen nog in bloei staan kan directfataal zijn. Dan staat nog een verbreding van de N61 in de planning en waren er de ongun stige zomers van2008 en 2011. De laatste jaren werden steeds slechts 2 a 3 exemplaren waargenomen. Daarnaast hebben we ook te maken met een meer algemeen onbegrip voor het belang van zo'n soort. "Wat maak je je nou druk voor zo'n klein prutsbeestje" was een regelmatig gehoord commentaar. Het leek een haast uitzichtloze situatie. Nieuwe kansen 2010 was het Internationaal jaar van de Bio diversiteit, uitgeroepen door de Verenigde Naties. Wereldwijd zijn activiteiten georgani seerd om aandacht te vragen voor de achter uitgang in biodiversiteit. In Nederland hebben de Coalitie Biodiversiteit 2010 en haar partners, met veel uiteenlopende activiteiten de term biodiversiteit breed onder de aandacht ge bracht. Ook in Zeeland werd de handschoen opgepakt. Onder andere de provincie, bijna alle gemeenten, natuurorganisaties en een aantal grote bedrijven ondertekenden de coalitie. Een van de activiteiten die opgepakt werd, is dat gemeenten een ambassadeur soort konden kiezen. De gemeenteTerneuzen bleek bereid om de knautiabij als ambassa deur te kiezen. Dat is een dappere keuze, want het voortbestaan van de knautiabij hing en hangt aan een zijden draadje en als het project tegenzit kan de gemeente op zoek naar een nieuwe ambassadeur. Een reddingsactie werd uitgedacht door Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) en na een periode van voorbereiden werd in december 2011 een nieuw biotoop aangelegd aan de over zijde van de N61, vlak voor het Ziekenhuis. Het bestaat uit drie nieuw gegraven haak vormige slootjes. Hopelijk kunnen de bijen dit biotoop gaan bezetten. Als dat niet lukt zal de inspanning toch niet voor niets zijn geweest, omdat tientallen andere soorten planten en insecten ervan kunnen profiteren. Een andere kans die zich voordoet is de voorgenomen inrichting van een klein stukje land iets westelijk van het Eiland van de Meijer. Dit ligt op slechts enkele honderden meters van St. Anna op een locatie die door de bijen bereikbaar zou kunnen zijn. Ook andere bijen in de picture Naast de knautiabij zal er in Terneuzen ook aandacht geschonken worden aan andere wilde bijen en honingbijen. Dit zal gebeuren door lespakketten voor in het onderwijs en het bouwen van enkele insectenhotels in de gemeente. Naast de gemeente zelf zullen Natuur&Zo en SLZ hiermee aan de slag gaan. Literatuur: Calle L. 2002, de Knautiabij in Oost Zeeuws- Vlaanderen, Steltkluut december 2002 Calle L, en C. Jacobusse, 2008, Bijen en wespen in Zeeland; Fauna Zeelandica deel 4, Het Zeeuwse Landschap. Lucien Calle ZP Pt H _QJ lp p

de Steltkluut | 2012 | | pagina 5