Er gebeurt meer dan je ogen zien Wat een muizen! Slaap lekker 7^- TC. Houdt een paard in galop altijd één been op de grond of heeft hij soms alle vier de benen in de lucht? In 1878 kreeg fotograaf Eadweard Muybridge opdracht om met een film te maken. De film moest bestaan uit een serie van 24 foto's van een snelbewegende paard in galop. Hiermee wilde men bewijzen dat het paard op een bepaald moment met alle vier de hoeven loskomt van de grond. Met 24 camera's naast elkaar heeft hij dat bewijs kunnen leveren. Je kunt het filmpje zelf hier bekijken: http://www.sfmuseum.org/hist3/ sallie.html en zien dat midden in een galop het paard in de lucht is. Toen de Wageningse biologen de Academi sche Jaarprijs 2010 wonnen, was er geld om mensen met deze hele dure camera's op pad te sturen om de vliegkunst te ontrafelen. Het bijzondere is datje met zo'n camera eerst een opname maakt, waarna je bij het afspelen pas kunt zien watje hebt opgenomen. Bij het afspelen van een hogesnelheidsopname op normale snelheid zie je de beweging in slowmotion. Kijk eens hoe een Oehoe komt aanvliegen en bijna op de camera landt: http://www.dogwork.com/owfo8/ Later raakten mensen ook nieuwsgierig naar de vliegkunst van allerlei dieren. Zou het niet heel spannend zijn om te kunnen zien hoe vogels, insecten en vleermuizen vliegen? Met een normale videocamera neem je video beelden op met 25 beeldjes per seconde. Nu zijn er ook hogesnelheidscamera's, die kunnen tot 150.000 beeldjes per seconde opnemen. Met speciale technieken is het zelfs mogelijk om 50 miljard beeldjes per seconde te halen. Heel geschikt dus, om gebeurtenissen te onderzoeken die te snel gaan om met het blote oog waar te nemen. Zo is ongeveer 20 jaar geleden ontdekt hoe het komt dat dikke hommels toch kunnen vliegen. Ze stijgen op door boven hun vleugels een lagedrukgebiedje te creëren. Er ontstaat een mini-tornado en de insecten worden omhoog 'gezogen'. Dat tornadoprincipe is trouwens in 2009 ook gevonden bij esdoornzaden. Als je op YouTube zoekt naar 'vliegkunste- naars'dan kun je kijken naar de opnames die zijn gemaakt van bijvoorbeeld vechtende zweefvliegen of meeuwen, het opstijgen van een gehakkelde aurelia, een jagende visdief, bijen bij hun bijenkorf en nog veel meer. Er is ook een televisiedocumentaire waarin dit spannende avontuur wordt verteld en de mooiste opnamen zijn terug te zien: http:// www.gemistvoornmt.nl/AfleveringDetails. aspx?a=13637650&n=0 Als je zelf ook nieuwsgierig bent naar de bewegingen die je eigen ogen niet kunnen waarnemen, heb je natuurlijk geen hoge- snelheidscamera bij de hand. Maar op een digitale camera zit ook vaak een sportstand. Of een herhaalstand. Probeer daar eens be wegingen mee te fotograferen en je zult verbaasd staan. Dan zie je bijvoorbeeld pas hoe een hond die in het water springt zich beweegt. Ben benieuwd wat jullie in de zo mervakantie allemaal ontdekken. Hanneke Smulders Wij moesten om 19:00 uur verzamelen voor het jaarlijkse Muizenkamp van de Stekker- tjes. Toen gingen wij alle tenten op zetten. Daarna eten voor de muizen maken: pin dakaas, wortelen, appels, kippenvoer, en kattenbrokken, het ruikt heel vies! De mui zenvallen moesten we ook nog op scherp zetten en vullen met eten. overdag slapen? Noem eei beelden van nachtdieren? Waar slapen de dieren? Kijkofjeslaapplekken kunt vinden. Je kunt zelf ook een geschikte plaats bedenken en aanwijzen. Waar slaapt een vos, waar slaapt een vogel? En een egel, vlinder of een regenworm? dat veel dieren 's nachts actief zijn en Noem eens een paar voor- Dat gedaan gingen wij spelen in het bos. Daarna kwam Bas de Maat met zijn neefje om nachtvlinders te spotten. Het spul wat we moesten gebruiken, stonk ook! Het was e een zoet spul, dat de nachtvlinders aantrok. S We hebben er helaas maar een paar gezien. Jï Maar de vangst van de muizen was een ander verhaal. Dat ging wel weer heel goed! We hebben het record behaald 23 muizen! En S zelfs een spitsmuis. We boffen heel erg! We hebben ook nog een kampvuur gemaakt, dat was heel gezellig, we hebben lekker worstjes en marshmallows gegeten. Verder hebben we overnacht, op een open plek in - het bos, die Marjon, Hanneke en Anja hebben plat gestampt. Want die plek was eerst heel hoog met brandnetels en gras. Er zaten ook veel naaktslakken en kikkers in het bos. Dat was niet zo handig. Want die naaktslakken gingen ook in de vallen. Op het laatst ging het regenen, en dat von den we niet zo leuk! We gingen verzopen in de auto zitten. Myrna Jobse Noor We hebben 13 bosmuizen (7 mannetjes en 6 vrouwtjes), 9 rosse woelmuizen (4 manne tjes en 5 vrouwtjes) en 1 spitsmuis (die geen 'echte muis' blijkt te zijn!) gevangen. Het spul, dat Myrna en Noor noemen, is vlindersmurrie. Een lokmiddel voor vlinders gemaakt van rottend fruit, stroop, suiker en een scheutje alcohol. De vlinders die we die avond in ieder geval gezien hebben zijn: Gestreepte goudspanner; Braamvlinder; Huismoeder; Peppel-orvlinder; Gamma uil; Grote worteluil en dan nog een aantal dwergspannertjes. Hanneke Smulders Annemarie Murre vaufra Da VtagkunilBnairv 1 I- &e«rtnrw«liaMn Qj O

de Steltkluut | 2012 | | pagina 11