I f p 0 Kustgebonden bijen in Oost Zeeuws- Vlaanderen I V In Nederland komen 6 bijensoorten voor, waar van de Nederlandse populaties van interna tionale betekenis worden geacht. Opvallend is dat het grootste deel daarvan (5 van de 6) kustgebonden soorten zijn. Zo gek is dat bij nader inzien toch ook weer niet. Alle omringende landen hebben immers meer te bieden aan akkers, bossen, veengebieden ed. In ecologische zin is Nederland vooral sterk in de kustland schappen. Duinen, grote riviermondingen met slikken en schorren, inlagen en binnendijkse gebieden met brakke kwel, vindt je hier veel meer en ook beter ontwikkeld dan elders in West Europa. Het spreekt dan ook voor zich dat veel soorten planten en dieren, die in dit soort milieus leven, juist hier hun zwaarte punt in de verspreiding hebben. In het Del tagebied zijn er twee soorten bijen met een "Internationale betekenis": de schorzijdebij en de schorviltbij. Schorzijdebij De schorzijdebij heet zo, omdat het dier de wanden van haar nestcelletjes met een zijde achtige substantie bekleedt. De cellen worden gevuld met een papje van stuifmeel en nectar, waarboven een eitje aan de wand wordt be vestigd. Het dier leeft op schorren waar zowel slik als zand op korte afstand van elkaar aan wezig is. Op slik groeit haar voornaamste voedselplant de zeeaster, en zand heeft het dier nodig om daarin haar nestholle tjes te graven. Toen in de jaren 90 van de vorige eeuw de kustgebonden bijen voor het eerst goed in kaart werden gebracht bleek in Saeftinghe een enorme populatie aanwezig, waarvan het aantal nestholletjes op 200.000 werd geschat. Daarnaast bleek de soort ook op de Kwade Hoek een forse populatie te hebben en waren er overal in de Delta, langs de oevers van de grotere wateren, kleinere populaties aanwezig. Uit tellingen bleek dat behalve de populatie op de Kwade Hoek, alle grotere populaties zich langs de oevers van de Westerschelde bevonden (zie onderstaand kaartje). Als het volwassen insect in het najaar uit de nestcel kruipt, wordt er direct gepaard. Alle "uitsluipende" vrouwtjes worden onmiddellijk belaagd door een flink aantal mannetjes. Er vormt zicht een hele bal van om de vrouwelijk gunsten strijdende mannetjes. Als er uiteindelijk een mannetje in staat is te paren, verliezen de overige mannetjes meteen de interesse. Dat komt omdat vanaf dat moment de vrouwtjes stoppen met verspreiden van feromonen. 1 Schorviltbij De schorviltbij parasiteert op de schorzijdebij. Als een echte koekoek legt ze eitjes in het nest van haar gastvrouw. De larf eet het voedsel van de zijdebij. De viltbij kan daardoor alleen daar leven waar de zijdebij aanwezig is. De schorviltbij is een endemische ondersoort in de Delta. Dat betekent dat deze soort buiten de Delta nooit waargenomen is. Ze heeft daarmee de zelfde status als bv. de noordse woelmuis en de vuurvlinder. De soort is ex treem zeldzaam en daarmee ook bedreigd. Er zijn nu van deze ondersoort mondiaal slechts een twaalftal populaties bekend en die bevinden zich, zoals gezegd allemaal in onze Delta, de meeste langs de oevers van de Westerschelde. Gewone viltbij Vanaf het jaar 2001 is er een tweede koekoeks bij die op de schorzijdebij parasiteert in Zee land aanwezig: de gewone viltbij. Van deze soort was al vanuit Engeland en Frankrijk bekend dat ze op de schorzijdebij parasiteert. Bij ons was de soort wel al aanwezig, maar parasiteerde tot dat moment alleen op andere soorten zijdebijen. Na 2001 is het snel gegaan. Binnen tien jaar waren alle populaties schor zijdebij aan de zuidoever van de Wester schelde al "bezet". En ook de grotere populaties in het noorden van de Delta zijn inmiddels bereikt. De Schorviltbij krijgt op al deze plaatsen dus concurrentie van de gewone viltbij. Of het "Franse" gewone viltbijen zijn die naar het noorden oprukken, of dat het "onze" gewone viltbijen zijn die van andere gastbijen overgestapt zijn op de schorviltbijen, is niet bekend. V Aanwezigheid kustgebonden bijen in de Delta Kaart verspreiding kustgebonden bijen in de Delta De/üwotte van de rode cirkels geeft de maximale grootte van de populatie schorzijdebij aan, 00, middel: 1000, klein: 1000 nestholletjes. (Maximale grootte voor bijna alle egiïïjaren 90 vorige eeuw). Gegevens Het Zeeuwse Landschap Lucien Calle 2 y> c/) pT* Een hele wirwar een mannetjes strijdt om te mogen paren met het vrouwtje, dat ergens middenin de bol zit. Foto Nico Vereecken Uiteindelijk kan er maar een mannetje paren. Het mannetje wordt hier al parend door het vrouwtje meegesleept. Foto Nico Vereecken Eicel met eitje. Foto Nico Vereecken O <"N Qj C QJ Ch Ch O -C 0 O -c Oï .QJ Tot en met 2011 I Schorzijdebij, losse waarneming (jj) Schorzijdebij, populatie Gewone viltbij Schorviltbij

de Steltkluut | 2012 | | pagina 5