p. ie m Zonnepanelen aanschaffen, doen of niet 0 Daling aantallen bijen Sinds 2007 zijn bijna alle populaties van de chorzijdebij in aantal gedaald. Die achteruit- ang is soms aanzienlijk geweest. In Saeftinghe zijn de laatste jaren nog slechts enkele duizenden nestholletjes geteld. Het lijkt er sterk op dat hier slechts enkele procenten over is, van wat er ca. 15 jaar geleden zat. Ook de grote populatie op de Kwade Hoek decimeerde. En bv. op Hellegat zakte het in van ca 2000 tot enkele honderden in 2011Over de oorzaak van de achteruitgang is weinig bekend. Een aantal springtijen in de periode dat de dieren net uitvlogen heeft de bijen zeker een flinke tik gegeven (niet op Saeftinghe). Afslag van schor lijkt hier en daar (bv. op Hellegat) een rol te spelen, want daardoor verminderde plaat selijk het voedselaanbod. De Terneuzense populatie op het Nozenschor werd tijdens de dijkversterking in 2007onder een dikke laag grond bedolven. Ondanks wat her stelmaatregelen is de populatie hier niet terug gekomen. Door het wegvallen van de Terneuzense populatie zijn de bijen in het oostelijk deel van de Westerschelde verder gescheiden van die in het westelijk deel. De daling in het aantal zijdebijen en de komst van "concurrent" gewone viltbij, heeft voor alsnog niet geleid tot een afname van het aantal schorviltbijen. Gelukkig maar, want onze zeldzame endeem willen we zeker niet kwijt raken. Dat geldt voor het algemene beeld in de Delta. Maar in Oost Zeeuws-Vlaanderen is de situatie helaas wel verslechterd. In 2011 zijn voor het eerst sinds een flink aantal jaren op Hellegat geen schorviltbijen meer vast gesteld (wel gewone viltbij). Nu naast Terneuzen ook Hellegat voor deze soort lijkt weg te vallen, geraakt de populatie in Saeftinghe nog verder geïsoleerd. De dichtst bijzijnde populatie is nu Paulinaschor, wel een 40 tal "overzeese" kilometers ver. Toekomst Het is zeker niet alleen een negatieve spiraal. Er zijn ook positiever ontwikkelingen geweest. Zo zijn bij dijkversterkingswerken in het noorden en midden van de Delta, speciaal voor deze soorten wat nestheuvels gemaakt, die meestal spoedig in gebruik genomen werden. De meeste hadden al snel enkele honderden nestholletjes. Hieruit valt op te maken dat met dit type eenvoudige te reali seren maatregelen deze soorten zijn te hel pen, en dat in Zeeland tevens de bereidheid bestaat dit ook te doen. De snelle daling van het totale aantal in de delta aanwezige schorzijdebijen en de teloorgang van 2 van de 3 populaties schorviltbij in Oost Zeeuws- Vlaanderen, maakt ons er niet gerust op. Een dikke vinger aan de pols houden lijkt noodzakelijk. Lucien Calle Graag wil ik via dit artikel het aanbrengen van zonnepanelen onder de aandacht brengen. De stichtingen Zeewind en het ZMF kwamen dit voorjaar met het project Zoneffect. Ik ben, omdat ik al langer in de aanschaf van zon nepanelen geïnteresseerd was, in het voorjaar naar een voorlichtingsavond geweest op het gemeentehuis van Terneuzen. Daar is alles over zonnepanelen duidelijk op een begrijpelijke manier uiteengezet. Omdat dit project me aansprak, hebben we kort daarna besloten deel te gaan nemen. Ons dak is vrij snel daarna in juni voorzien van 13 zonnepanelen. Een raar aantal maar daarmee was het dak grotendeels bedekt. De installatie is uitgevoerd door instal latiebedrijf ABC-Zonnepanelen, een bedrijf uitTerneuzen. Op het moment van plaatsen had ik nog een oude terugdraaiende meter, wel leuk om dat te zien gebeuren. Ik heb daar slechts korte tijd van kunnen genieten want twee weken later is deze door Delta vervangen door de zogenaamde slimme meter die op afstand kan worden uitgelezen. Momenteel is Delta nog bezig om de uitgelezen gege vens ook inzichtelijk te gaan maken voor de eindgebruikers. De planning is dat dit vanaf eind 2012 mogelijk wordt. L£I£KJ Voor mij was het project interessant omdat de aanbieding scherp was, ik van plan ben nog lang in mijn huis te wonen en dus op termijn de voordelen er wel van in zie. De terugverdientijd wordt geschat op 8-10 jaar, afhankelijk van het rendement van de pa nelen en de ligging van je huis. Leuk is dat sinds de panelen zijn geplaatst ik al diverse vragen heb gekregen over het plaatsen van zonnepanelen. Zo wilde men weten wat de terugverdientijd was, wat de totale kosten waren en via wie ik de panelen heb aangeschaft. Uit onderzoek is gebleken dat nu 300.000 woningbezitters overwegen zonen- panelen aan te gaan schaffen. Het leeft dus onder de mensen. Dat wordt nog dringen voor de overheidssubsidie van 2012. Korte uitleg hoe het werkt Boven op zolder staat een zogenaamde omvormer die de door de panelen gepro duceerde energie omzet naar bruikbare stroom. De stroom wordt in 1e instantie gebruikt om de apparatuur in ons huis van stroom te voorzien. De overproductie wordt terug geleverd aan Delta. In de zomermaan den als er veel licht is heb je dagelijks een overproductie van 5-10 kWh. In de winter zal het dagelijkse verbruik meer zijn dan dat de panelen dan kunnen leveren. Ik ben erg benieuwd naar de cijfers over een geheel jaar. Op de omvormer kun je zien wat je dagelijks hebt geproduceerd en de actu ele hoeveelheid geleverde energie in Watt die de panelen op dat moment leveren. De maximale waarde die ik bij mij heb gezien is 2753 Watt. Daar kun je heel wat lampjes van laten branden. Enkele aandachtspunten: Zorg dat je jaarproductie ongeveer gelijk is aan wat je jaarlijks verbruikt. Dan krijg je name lijk hetzelfde tarief retour van Delta dat je normaal zou moeten betalen. Dat tarief is rond de 0.21 Euro (kostprijs belastingen) per kWh. Heb je veel overproductie dan is dat bedrag veel lager en veel minder interes sant. Je krijgt dan alleen de kostprijs retour. Een ander aandachtspunt is het volgende. Veel aanbiedingen zijn scherp geprijsd, let daarbij vooral goed op de kwaliteit panelen die geleverd wordt en wat er allemaal in de totaalprijs zit verwerkt. Vaak is de subsidie van 15% genoemd die je in 2012 via de overheid zou kunnen krijgen er al in ver werkt terwijl het nog maar de vraag is of je daarvoor in aanmerking komt. Immers het budget is beperkt en voor ongeveer 30.000 gezinnen in heel Nederland. In de offertes worden de kosten voor de omvormer ook vaak op 500 Euro gezet. Dat is een juiste prijs bij een klein aantal zonnepanelen. Ga je uit van 9, 12 of meer panelen dan is een zwaardere omvormer nodig en die rond de 1000 Euro kost. Houdt er in de begroting ook rekening mee dat de omvormer een levens duur heeft van ongeveer 10 jaar. Het is de verwachting dat de prijzen van de zonne panelen de komende jaren nog verder zal dalen. Er wordt zelfs gesproken over een afname van 40% in 2015. Kort samengevat Aanschaf van zonnepanelen is zeker interes sant bij de huidige stijgende energieprijzen en de steeds verder dalende prijzen voor de aanschaf van een set zonnepanelen. Let echter bij de aanschaf goed op wat er wordt aangeboden. Bert van Broekhoven ai Pt p P PZEM De oude terugdraaiende meter en de nieuwe slimme meter Lrteo» lil, Voorbeelden van de informatie die op de omvormer is aftelezen P P O) m Q

de Steltkluut | 2012 | | pagina 6