Op naar een betere toekomst? Het Jaar van de Bij (2012) is nu bijna afge sloten. Zowel landelijk, provinciaal als regionaal zijn flink wat activiteiten geor ganiseerd. Studiedagen, excursies, open imkerijdagen, workshops natuurlijk tui nieren, bijenhotels maken ed. Er was een bijen-telweekend en regelmatig aandacht op de radio. Er was een Provinciale ope ning van Het Jaar van de Bij, er waren bloesemfietstochten, excursies naar soli taire bijen, workshop bijenhotel bouwen ed. In Oost Zeeuws-Vlaanderen waren er activiteiten in het bijenteeltstation Kreverhille (ook rondom solitaire bijen). Terneuzen steunde een verbetering van het biotoop van de knautiabij en er staan hier nu wel 4 nieuwe bijenhotels in de planning. Er gebeurt dus een hele hoop, maar hoe gaat het ondertussen met de bijen zelf? Trends bijen Het is bekend dat het met de meeste soorten bijen slecht gaat. Meer dan de helft staat op de Rode lijst. Een aantal redenen maakt dat het niet eenvoudig is om iets over de (locale) trends van de verschillende soorten te conclu deren: de meeste soorten zijn klein, moeilijk te onderscheiden van andere soorten en er zijn heel veel soorten. Wil je daar goed zicht op houden dan moet er veel gevangen worden en het determineren met loep of onder de binoc blijft toch specialistenwerk. Een tiental jaren heeft een kleine maar actieve groep in Zeeland wat dat betreft veel werk verzet: de insectenwerkgroep van Het Zeeuwse Landschap. Het resulteerde in de uitgave van het boek Bijen en Wespen in Zeeland (Calle L. en C. Jacobusse 2008). Daarna is de werk groep helaas wat minder actief geworden. Er is daarom nauwelijks recente informatie over hoe het met de meeste soorten gaat. Dit geldt in mindere mate voor de wat algemene re en in het veld goed herkenbare soorten. Hommels Laten we de hommels als voorbeeld nemen, dat is zo'n groep waarvan makkelijkgegevens te verzamelen zijn. Het is nog niet zo lang geleden dat in een beetje natuurgebied al snel een achttal soorten hommels aan te treffen was. In veel terreinen blijft de teller tegenwoordig hangen bij ca. 3 soorten. Het lijkt er sterk op dat soorten als grote koe koekshommel, tuinhommel en grashommel achteruit hollen. Van de zandhommel, moshom mel en veenhommel is de laatste jaren zelfs geen enkele waarneming meer uit onze streek bekend. Gevreesd wordt dat het met veel van de soorten waarover minder informatie bekend is, net zo slecht gaat. Kustgebonden soorten Ook de situatie van de kustgebonden bijen blijft zorgelijk. Vanuit Saeftinghe kwamen dit najaar alarmerende berichten over het vrijwel helemaal ineenzakken van de populatie schor- zijdebijen. En als het met deze bij slecht gaat, heeft haar nestparasiet, de schorviltbij van zelfsprekend ook geen kans meer. Het is een voortzetting van een neergaande trend die al enkele jaren aan de gang is. Een bevredigende verklaring hebben we nog niet gehoord. De weersomstandigheden tijdens het najaar van 2012 waren op zich wel goed, daaraan kan het niet gelegen hebben. Voedsel en nest- plekken in overvloed. Invloed van chemische 10 rji Pt

de Steltkluut | 2012 | | pagina 10