bestrijdingsmiddelen zou je in deze uitge strekte buitendijkse terreinen toch niet snel denken. Maar wat dan wel? Bijensterfte, oorzaken Neergaande trends van wilde soorten zijn er al ongeveer een eeuw, de sterk verhoogde sterfte onder honingbijen is iets van de laatste 10 jaar. Er wordt internationaal veel onderzoek gedaan en de resultaten wijzen op een samenspel van elkaar versterkende factoren We citeren hier (verkort) Jeroen van der Sluijs (2011): de achteruitgang van de natuurkwaliteit door een terugloop in de biodiversiteit van het plantenrijk waardoor er te weinig wilde bloemen voorde bijen zijn en het verdwijnen van leefgebied en nestgelegenheid voor wilde bijensoorten schaalvergroting in landbouw en landschap met als gevolg een te eenzijdig stuifmeel aanbod, niet goed verdeeld over het jaar (voor de honingbij:) de opmars van de varroamijt en de daarmee gepaard gaande opmars van bijenziekten die door de mijt worden overgedragen de grootschalige introductie van voor bijen ongekend giftige insecticiden, met name de zogenaamde neonicotinen en fipronil Aanbevelingen Omdat de oorzaken voor de problemen divers zijn, dienen deze gelijktijdig en in samenhang te worden aangepakt: Meer ruimte voor wilde bloemen, bijvrien- delijk groenbeheer, beter maaibeleid van bermen, akkerrand beheer en versterking van de Ecologische Hoofdstructuur Meer nestgelegenheid voor wilde bijen; meer variatie (in ruimte en tijd) in gewassen in de landbouw, minder monocultuur Een moratorium op het gebruik van strek giftige bestrijdingsmiddelen alsimidacloprid, thiamethoxam, clothianidine en fipronil, often minste het sterk terugdringen ervan Strenger toelatingsbeleid nieuwe gewas beschermingsmiddelen Verbeteren imkerpraktijk. Er zou weer een echte imkeropleiding moeten komen Instellen pesticide vrije landbouwzones waar met uitsterven bedreigde wilde bestuivers kunnen overleven Actie? Nu het zicht op de oorzaken van deze toch oom voor voedselproductie zeer nadelige ontwikkeling steeds duidelijker wordt, zou je denken dat de roep om aanpak van de problemen ook sterker wordt. Dat valt toef wat tegen. De nadruk ligt ook in dit Jaar van de Bij op de makkelijkere en sympathiekere aspecten: bijenmarkten, demonstraties honig slingeren, nationale bijen teldag ed. En o ja, we gaan de bijen ook praktisch helpen door de uitzaai van bloemenmengsels. Alsof dat een structurele oplossing kan zijn.De reden van het niet meer voorkomen van natuur lijke bloemen wordt vaak niet benoemd en aangepakt, waardoor de goedbedoelde zaadjes doorgaans geen goede populaties kunnen vormen. Bovendien, als dat wel zo zou zijn, bestaat er kans dat verschillende exoten die in deze mengsels mee gezaaid worden, op zichzelf ook weer ecologische problemen gaan opleveren. Politiek Uiteraard hangt veel af van het nationale beleid. In 2011, tijdens de regeerperiode van het vorige kabinet werd het mogelijke gebruik van neonicotinen juist verder uitgebreid (oa. op sportvelden). Diverse partijen vroegen in de Tweede kamer om een verbod of herbeoor deling van dit soort uiterst giftige middelen. Al deze moties werden verworpen. Oud staats secretaris Bleker gaf als antwoord dat al deze zaken hier in Nederland nog niet precies bewezen waren. "Bewijs uit andere landen kan je zo niet een op een in Nederland toe passen..." Slechts één motie werd wel aan genomen, de motie Koopmans (CDA) om de toelatingsprocedures voor landbouwgif zo eenvoudig en goedkoop mogelijk te maken!!! In oktober waren er weer nieuwe moties. Opnieuw werd een moratorium op nionicotinen gevraagd. Deze werd aange houden, omdat men nog wacht op resultaten van een nieuwe beoordeling van de Euro pean Food and Safety Authority. Dit geeft enige hoop. Hier ligt een mooie uitdaging voor de nieuwe Tweede kamer en kabinet om deze zaken beter te regelen. Lucien Calle Literatuur Calle L. en C. Jacobusse, 2008, Bijen en Wespen in Zeeland Sluijs J. P. van der, 2011, Universiteit Utrecht, Bijensterfte, een nieuw risico, In: Magazine nationale veiligheid en crisisbeheersing mei/juni 2011 ui P P O) in P

de Steltkluut | 2012 | | pagina 11