Kristallen van sneeuw Met een beetje geluk gaat het ook deze winter weer sneeuwen. Onder zo'n witte deken ziet alles er ineens prachtig uit. Lekker sneeuw ballen gooien en iglo's bouwen. Soms vallen er grote vlokken en soms hele kleintjes. Maar heb je eigenlijk wel eens een sneeuwvlokje van heel dichtbij bekeken? Nee? Dat moetje dan maar gauw eens doen! Het is een klontje van soms wel duizend prachtige kristallen! Hoe ontstaat een sneeuwkristal? Het leven van een sneeuwkristal begint in een winterse wolk. Als de temperatuur onder nul komt, begint de waterdamp in de wolk langzaam te bevriezen. De bevroren drup peltjes nemen nog meer waterdamp op uit hun omgeving en groeien zo uit tot een zes hoekige vorm van ijs. We noemen die vorm een prisma. Het is de basis voor alle mogelijke sneeuwkristallen. Een nieuw sneeuwkristal wordt door de wind door de wolken geblazen. In die wolk is het nergens hetzelfde. Op verschillende plaatsen is het warmer of kouder, is er meer of minder vocht en de kristallen botsen met elkaar of klonteren samen tot sneeuwvlok ken. Op de ene plaats in de wolk worden ze naaldvormig, dan weer worden het plaatjes of krijgen ze uitsteeksels die lijken op de takken van een boom. Symmetrisch Als de lucht in de wolk niet zo vochtig is, groeit het kristal langzaam en blijft de vorm eenvoudig. Maar als de lucht heel vochtig is, groeien de kristallen heel snel en worden ze ingewikkeld van vorm. Welke vorm ze ook krijgen, alle kristallen zijn keurig symmetrisch. Dat betekent dat beide helften gelijk zijn. Vormen De vertakkingen die kristallen kunnen krijgen ontstaan dus alleen onder speciale omstan digheden. Anders ontstaan er stervormen, zeshoekige platen, kolommetjes, naalden of zelfs hagelstenen. Elke tocht door de wolken leidt zo tot een uniek sneeuwkristal. Elk kristal is anders. Denk daar maar eens aan als je een sneeuwvlok in je hand hebt! Als het sneeuwt bekijk dan eens een sneeuwvlokje door een loep. Misschien zie je zelf wel verschillende vormen van kristallen. Kijk maar snel, want voor je het weet is alles gesmolten. Hieronder wat plaatjes van verschillende soorten kristallen. Ze komen van de site: www.its.caltech. edu/~atomic/snowcrystals/class/class.htm Uitleg bij de foto's: (*stellair= als de sterren) (*dendriet= als de vertakkingen bij een boom) Sandra Dobbelaar A g V Ar O» CC

de Steltkluut | 2012 | | pagina 18