Stekkertjes in de peentjes O x De zon scheen nog aangenaam warm, toen Pleuni Verbrugge ons op zaterdagmiddag 22 september welkom heette bij 'De Oude Haven', een biologisch akkerbouwbedrijf in Hengstdijk. Onze gastvrouw is de moeder van boer Duco Verbrugge die druk bezig was met het oogsten van pompoenen. Eerst legde Pleuni in een grote schuur uit met welke verschillende gereedschappen ze het onkruid wieden. De biologische land bouw probeert namelijk de natuur zo min mogelijk te belasten en daarom werken deze boeren zonder kunstmest en zonder landbouwgif. Voor het rooien van de aard appelen bijvoorbeeld worden de aardappel planten niet dood gespoten, maar dood ge schroeid. Tegen rupsen spuiten ze met een biologisch afbreekbaar middel, maar tegen bladluis of slakken kunnen ze weinig doen. De landbouwmachines rijden met GPS altijd dezelfde paadjes op de akkers, zodat de bodem waar de planten op groeien los genoeg blijft. Op dit bedrijf ploegen ze grond niet, maar maken ze de bodem af en toe los om het bodemleven en bodemstructuur zo min mogelijk te verstoren. Na onze rondwandeling hebben we nog doorgepraat over de biologische manier om voedsel te kweken met stellingen. Waar of niet waar? Dat was vaak best moeilijk te zeggen en dan werd het een gokje. Wel is zeker dat het voor de natuur gezonder is om biologisch te kweken en dat de dieren die op een biologische manier worden gefokt een beter leven hebben. We proefden allemaal van de zuiver geperste rodebietenmetappel- sap, en vonden het bijna allemaal een hele vreemde smaak. Daarna trakteerde Pleuni ons op een waterijsje en dat viel veel beter in de smaak! Voor we naar huis gingen kregen we allemaal een versgeplukte pompoen mee. Nog een laatste aai voor de konijnen en een hand om Pleuni Verbruggen hartelijk te bedanken. Hanneke Smulders Aangekomen bij een volgende akker mochten we proeven van de peentjes. Heerlijk zoet waren die! We mochten om thuis het verschil te proeven met gewone worteltjes ook een paar wortels meenemen. Oplettende Stek kertjes vonden in het loof enkele rupsen van de Koninginnepage. Voor het bevloeien van de akker gebruikt deze boer geen opper vlaktewater maar grondwater, ook weer om zo zuiver mogelijke groenten te kweken. 2 Foto: Het oude tramviaduct trok natuurlijk de aandacht, Hanneke Smulders V.. M' 'v ÏTi Foto: Met 13 Stekkertjes trokken we langs een groot veld met rode kool, Hanneke Smulders

de Steltkluut | 2012 | | pagina 19