Het ecologische huis als het glas en wikkel dat om het derde en vierde glas. Plak het weer vast met de tape. Bekleed een vijfde glas met watten en zet dit vast met tape. Om het zesde glas wikkel je stro, datje vast maakt met een elastiekje. Vul een plastic fles met warm water uit de kraan (ongeveer 50 graden Celsius). Vul alle zes glazen voor de helft met warm water. PAS OP dat je je niet verbrandt! Leg je handen nu telkens om een ander glas. Voelen ze allemaal even warm? PROEF: Warmte-isolatoren Je hebt nodig: water (50 graden Celsius), een plastic fles, een thermometer, 6 glazen, een wollen sok, karton, papier, watten, aluminiumfolie, stro, tape, een schaar, elastiekje. Dit moet je doen: Doe om het eerste glas een wollen sok, plak het vast met een stukje tape. Omwikkel een tweede glas met aluminiumfolie. Knip van het karton en papier een strook zo breed Weet jij wat een warmte-isolator is? Een warmte-isolator is een stof die vermijdt dat warmte in de winter verloren gaat (afkoeling) of dat een huis in de zomer te warm wordt (opwarming). De temperatuur aan de buiten kant van elk glas was anders als gevolg van het materiaal dat om het glas zit. Wol, stro en watten zijn hele goede isolatoren. Zij laten maar heel weinig warmte door. Gerecycled papier en karton worden ook gebruikt als isolatoren. Aluminium is een slechte isolator. Het maakt dat de warmte gaat circuleren. Welke isolator zou jij gebruiken om je huis in de winter lekker warm te houden? Anja van der Giessen

de Steltkluut | 2012 | | pagina 20