Vissen kunnen geen dikke jas aan, wat doen ze tegen de winterkou? P CD O CD CD Hi Voor koudbloedige dieren, zoals de vissen, is het elk jaar weer een hele uitdaging om de winterse temperaturen te doorstaan. De vissen die in ons land blijven, zoals de paling, doen het rustig aan en doen een soort winter slaap. Daarbij reageren ze wel nog op prikkels, maar rusten ze vooral op de bodem en bewegen en eten ze heel weinig. Op deze manier be sparen vissen energie en wachten op warmere tijden in het voorjaar. De kleine modderkruiper graaft zich 's winters in dikke modderlagen in. Jonge forellen doen het ook rustig aan. Als het water koud wordt en ijs op het water gaat liggen, houden ze een soort vermageringskuur. Niet alle soorten gaan in winterrust. Andere soorten kunnen zich wel goed aanpassen en wennen aan het koude water. Dit wordt ookwelwintercompensatie genoemd. Heeft een karper de eerste koude weekjes nog moeite om vooruit te komen, na een paar weken in de kou heeft hij zich aangepast en kan hij ook bij lagere temperaturen prima zwemmen en op zoek naar eten gaan. Ook kunnen sommige vissen een soort an- tivries-eiwitten aanmaken, zodat ze na een tijdje de kou niet meer voelen en niet meer zo erg vinden. Veel Nederlandse zoetwatervissen trekken in de winter naar diepere plekken. In deze dieptes daalt de temperatuur minder snel en bij bevriezing bereikt het ijs de bodem niet. Sommige vissen verzamelen zich in de winter in grote groepen, zodat ze hierdoor het water en zich zelfs warmer houden (ook winterag- gregatie genoemd). Dit komt vooral voor als er ijs op het water komt. Ook op plekken zoals stuwtjes, bruggen of een waterinlaat verzamelen zich vissen soms in de winter. Maar jammer genoeg Maar toch kan het in Nederland in de winter gebeuren dat vissen in grotere hoeveelheden dood gaan. Vaak gebeurt dit in ondiep water, dat tot op de bodem bevroren raakt, waarbij de ijslaag bedekt is met sneeuw. De sneeuw houdt het zonlicht tegen en de algen (water planten) kunnen dan niet meer genoeg zuurstof voor de vissen maken. Als er ook nog een dikke sliblaag op de grond ligt, word het nog gevaarlijker. Vissen overleven dat dan meestal niet. Een ander winters probleem is dat de kieuwen van vissen bevriezen. De ijskristallen be schadigen het kieuwweefsel, dit is een soort brandwond die voor zorgt dat de vissen niet meer genoeg zuurstof krijgen. Ook kunnen door winterse werkzaamheden (baggeren of schoonmaken van sloten) vooral vissoorten die zich in de winter in de modder hebben vergraven (zoals de kleine modder kruiper) doodgaan. Wat kunnen wij doen? Hebben jullie thuis een vijver? Je kan de vissen in de winter helpen! Maak een luchtgat, zodat ze ook bij ijs en sneeuw genoeg zuurstof krijgen. Bijvoorbeeld door een stukje piep schuim op het water te leggen. Hierdoor kan het water in dit gedeelte niet dicht vriezen. Of plaats holle riet- of plantenstengels. De gatten zorgen dat er lucht door het ijs kan komen en het ziet er nog leuk uit ook! Maak nooit het ijs met een hamer open. Bij elke hamerslag ontstaat er een drukgolf, die in het afgesloten water nergens heen kan en zo de zwemblaas van de vis kan beschadigen. Elisabeth Hoek u

de Steltkluut | 2012 | | pagina 21