571 mol vindt deze op zijn controle. De insecten die hij eetbaar vindt, eet hij gelijk op. En de wormen die hij overhoudt, bijt hij de beide kopeinden af en neemt ze mee om ze in zijn voorraadkamer te bewaren. Wormen die beide einden missen kunnen namelijk een lange tijd niet kruipen en vormen met zijn allen een grote bal. De voorraadkamer is altijd direct naast zijn slaapruimte (nest). Mollen houden geen winterslaap. Hij maakt in de herfst dan extra lange en diepe gangen om daar wormen te vangen die in deze tijd ook dieper in de grond zitten. Daarom zie je in de herfst en winter ook vaak extra veel en grote hopen. Ondiepe gangen zijn als ribbels aan de op pervlakte te zien. Wat eet de mol? Het voedsel van een mol bestaat uit: regen wormen, emelten, ritnaalden, slakken, ke vers, jonge muizen, kikkers, enz. Maar het liefste eet hij regenwormen. Als er genoeg eten is, hoeft een mol weinig water. Regel matig eten is heel belangrijk voor een mol, daarom legt een mol voorraden aan als er veel de regenwormen zijn. Vijanden Onder de grond heeft de mol geen vijan den, alleen boven grond, zoals uilen, de rat, de hermelijn, de wezel, de vos, de das, de reiger en niet te vergeten de mens. Maar hij kan ook door honger, overstromingen en droogte vroeger dood gaan. Zijn mollen nu nuttig of schadelijk? Aan de ene kant zijn ze nuttig omdat ze de grond luchten, als ze aan het graven zijn en ze eten schadelijke insecten (maden, engerlingen, naaktslakken..). Maar aan de andere kant eten ze ook de regenwormen die de bodem verbeteren. En boeren vinden mollen vooral lastig omdat de molshopen in het voer van de koeien terecht kunnen komen, wat dan zeer slecht voor de koeien kan zijn. De mol is sinds 2005 niet meer beschermd en mag gevangen en ook gedood worden. Een diervriendelijk bestrijdingsmiddel is het ingraven van potten of flessen in molsho pen. De wind blaast langs de opening van het glas, waardoor een laag fluitend geluid ontstaat. De mol heeft gevoelige oren, en vindt dit geluid buitengewoon vervelend. Hij zal dan ook snel verdwijnen en een an dere woonplaats gaan zoeken. Waar leeft de mol? De mol komt overal voor waar de grond ge schikt is om in te graven (dus niet te zandig, te vochtig of te stenig) en waar genoeg re genwormen zijn. Elisabeth Hoek Ph M m i O) cc

de Steltkluut | 2012 | | pagina 24