andere plaats in het gebied werden nog twee steltkluten gezien. Op 23 mei zag ik het mannetje op het nest zitten. Even later kwam het vrouwtje aanvliegen en loste zij het mannetje af. Hij vloog weg om verderop in een van de plasjes te foerageren. Mijn nieuwsgierigheid kon ik op 27 mei niet be dwingen en ik ben gaan kijken of er misschien al jongen waren. Daar aangekomen zag ik in de polder een groep mensen bezig met het oplaten van een luchtballon op een aan grenzend perceel op ongeveer 500 meter van het nest. Toen ik me verdekt had opge steld op redelijke afstand van het nest, zag ik dat het vrouwtje rustig op het nest zat. Het mannetje hield de wacht en zat de veren te poetsen. Opeens ging de luchtballon de lucht in en alle vogels vlogen alarmerend op. De verstoring was compleet. Gelukkig stond de wind goed en voer de luchtballon van de Putting af. Even later speurde ik door mijn kijker en zag het mannetje weer foerageren in een plasje verderop. Het vrouwtje alar meerde erg zenuwachtig in de buurt van het nest. Wat bleek: een pasgeboren steltkluut had zijn kans gegrepen om het nest uit te wandelen en zat nu op zo'n drie meter af stand van het nest. Met hele zachte speciale geluidjes lokte het vrouwtje vanaf de nest plaats het jonkie richting nest. Een tijdje lang bleef het jong op een meter afstand van het nest zitten. Iets later liep het richting de nestrand op zoek naar de lokkende moeder. Voorzichtig sloop ikzelf snel weg, laag door het gras, in de hoop geen vijanden te lokken. In de buurt van het nest foerageerden name lijk regelmatig een nijlganspaar en Canadese ganzen. Ook waren regelmatig jagende bruine kiekendieven, een torenvalk en zwarte kraaien te zien. De vos was hier, zo te zien aan de vele sporen, ook al regelmatig geweest. Op 1 juni zag ik het paar. Het mannetje dook agressief naar een bergeend en het vrouwtje zat gehurkt in de plas. Het jong kon ik niet ontdekken. Mogelijk zat het verscholen in de hoge graspollen. Op 9 juni zag ik het paar rustig samen foerageren in de plas en werd er niet meer gealarmeerd. Het jong werd niet meer gezien. Niet zo ver van het plasje in een naburig weilandje foerageerde een blauwe reiger, nog zo'n potentiële predator. Op 10 juni werd het paartje daar door Marcel Capello nog gezien. Op 16 juni werd het paartje niet meer gezien. Op 23 juni en 24 juni werden vier adulten en een foeragerend paar nog in het totale gebied gezien. Op 27 juni Sierden geen steltkluten meer waarge nomen. Ijgt gebied met het plasje liep nu een groot aantal jongvee te banjeren. Jammer genoeg hebben we het jonge steltkluutje niet zien uitvliegen. Wat is er gebeurd? Het blijft een groot vraagteken. Is het mis gegaan vanwege de vele natuurlijke vijanden en/of door teveel verstoring? In de buurt van het plasje loopt namelijk ook nog een wandelpad, waar mensen wel eens hun hond uitlaten. Het blijft voor mij een uitdaging om meer te weten te komen over het broedsucces van deze en andere vogels. Op andere plaatsen in onze regio werden dit jaaropvallend veel Steltkluten gesignaleerd. Het leek of sprake was van een kleine invasie. Diverse mensen hebben een aantal keren in mei in Saeftinghe een viertal steltkluten waargenomen. In de Braakmanpolder werden op 11 juni tot negen exemplaren gezien door Peter Maas. In de Autrichepolder werd op 5, 6 en 15 juni door Luc Bekaert, Walter de Smet en anderen een broedend paar op een nest met eieren gesignaleerd. Het is mij niet bekend wat van het broedsel terecht gekomen is. Onze Belgische vrienden heb ben in het aangrenzende gebied op diverse plaatsen steltkluten gesignaleerd. In de Kluizendokken nabij Gent zag Alex van Her- rewege een baltsende steltkluut, die in de lucht een dansje maakte door te trappelen met zijn poten. Later werden van minimaal twee broedparen met vliegvlugge jongen gezien. Ook in de Uitkerkse Polder nabij Brugge werden minimaal drie broedparen gezien door verschillende waarnemers. Ik vind het leuk dat we dit jaar weer eens zijn getrakteerd op deze schitterende vogels. Hopelijk volgend jaar weer. Huub Bun P P O) in P

de Steltkluut | 2012 | | pagina 7