t is eigenlijk een bloem? O C\ Paaseieren met bloem- en bladmotief, geverfd met uienschillen O V» X zijn de groene delen aan de buitenkant van de bloem. Ze beschermen de bloemknop en vallen soms af wanneer de bloem zich opent. De kroonbladeren zijn meestal de kleurigste delen van een bloem. Binnen de kroonbladeren zitten de meeldraden en de stampers. De meeldraden zijn mannelijke delen van een bloem: elke meeldraad bestaat uit een lange, dunne steel ->de helmdraad en een helmknop. Op de helmknop zit het stuifmeel van de bloem. De stamper is het vrouwelijke deel van de bloem. Elke stamper heeft een stempel, een steel en een vrucht beginsel, waarin de zaadknoppen zitten die uiteindelijk de zaden vormen. Voordat een bloemzaden kan maken, moet stuifmeel uit de mannelijke helm knoppen de vrouwelijke stempel bereiken. Dit heet bestuiving. Soms is hier voor de hulp van dieren of de wind voor nodig. Wanneer een stuifmeel- korrel op de stempel te rechtkomt,begint een hele dunne buis uit te groeien. jij aan bloemen denkt, wat komt er dan in je op? Denk je dan aan de felgekleurde en lekker ruikende planten, die iedereen opfleu ren in de lente en zomer? Denk je aan een bos bloemen die je aan iemand cadeau kunt geven? Bijna iedereen houdt van bloemen, omdat ze mooi zijn en vaak lekker ruiken. Zonder bloemen zouden we niet genoeg te eten hebben. Al onze vruchten, groenten, bonen en granen zijn afkomstig van bloemplanten. Er zijn vele verschillende vormen, geuren en kleuren. Ze kunnen alleen staan of enorme groepen vormen. Maar wat is een bloem nu precies? Een bloem is een verzameling van speciale bladeren. De meeste bloemen bestaan uit vier delen: kelkbladeren, kroonbladeren, meeldraden en stampers. De kelkbladeren berenklauw. Zo kunnen insecten, die voor de bestuiving zorgen, gemakkelijk op de Deze buis groeit door de stijl omlaag tot hij de zaadknop in het vruchtbeginsel bereikt. Nu kan de zaadknop een zaad worden. Er zijn verschillende bloeiwijzen. Aparte bloem: Alleenstaande bloemen, die elk aan een bloemsteel staan, bv. tulpen hebben maar één bloem. Bloeiaar: De bloemen zitten zonder bloemsteel aan één stengel, bv. de koningskaars. Scherm: Alle bloemen staan op dezelfde hoogte aan de stengel, bv. de bloemen landen. Samengestelde bloem: Heel veel kleine bloemetjes samen lijken op één enkele, grote bloem, bv. de zonnebloem. Anja van der Giessen Paaseieren kan je in plaats met gekochte verf (chemisch vervaardigd) ook met natuur lijk materiaal, zoals uien, rode bieten, verschillende vruchten en kruiden een mooie kleur geven. Het is meestal goed koper en ziet ook heel erg mooi eruit. Vandaag wil ik jullie verraden hoe je dit met uienschillen kan doen. Wat heb je nodig Heleboel rode en bruine uienschillen (het beste al een paar weken van tevoren begin nen met verzamelen). Pan met V2 liter water (meer eieren, dan meer water). Je kan dit van tevoren uitpro beren hoeveel je nodig hebt, zodat je eieren die je wil verven bedekt zijn. Neem niet een te grote pan. Eieren (het liefste wit). Een oude, dunne panty van je moeder, oma of grote zus (maar misschien even vragen of het mag). Verschillende kleine bloemen (madeliefjes, viooltjes, primula's) en verschillende fijne grassoorten en blaadjes. Zo wordt het gedaan Uienschillen in het water leggen een scheut azijn toevoegen en ongeveer een half uur laten koken- sudderen, zodat er een mooie kleur en een donker soepje ontstaat. In de tussentijd de bloemen en (of) blaad jes, op het rauwe, witte en met azijn schoon gemaakte ei leggen (hoe het later eruit moet zien) en de in stukjes geknipte panty erover leggen. Het beste lukt het met zijn tweeën- de één houdt vast en de andere legt de panty voorzichtig erop. De panty goed aantrekken en op de achterkant van het ei met een elastiekjes of draad vastbin den en zo fixeren. Als de eieren allemaal zijn voorbereid kan je ze tegelijkertijd in de hete sap leggen en hierin ongeveer 8 minuten laten koken. De eieren eruit halen en af laten koelen en de panty en blaadjes verwijderen. Bijzonder mooi ziet het eruit als je ze in een mandje met houtwol legt. Elisabeth Hoek stuifmeelbuis stuifmeelkorrels kroonblad helmknop helmdraad stempel kelkblad vruchtbeginsel —bloemsteel v k GC

de Steltkluut | 2013 | | pagina 10