hA'/: x-.&afiÊ een postzegelverzamelaar Ss&> - j Uitnodiging Voorjaarsvergadering maandag 22 april Presentatie Natuurpark de Brenne in Frankrijk door Geert Engels 28-3-2013 w» ■V' i'W"" TOS A \b In Philippine woont Henk Castelijns in de vogelbuurt. Met twee andere vogelaars. Marollen zijn namelijk meerkoeten. Henk (1953,Casteren Noord-Brabant) kwam, na de analistenschool gedaan te hebben, in 1975 naar Zeeland. Eerst werkte hij bij Hoechst, nu bij de Waterleiding (Evides). Hij adviseert over de waterkwaliteit. Marlies en hij hebben twee zonen, die beiden bij de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie gezeten hebben ("net als Henk Vonhof"). "In Brabant kom ik alleen nog voor familie bezoek. Het landschap staat er veel meer op zijn kop dan in Zeeland. Na de ruilverkaveling ken je het land niet meer terug. Er is veel naar de knoppen. Wat dat betreft is Zeeland eigenlijk uniek voor Nederland: zoveel dijken, zoveel kleine polders." "Vanaf 1977 ben ik met vogels bezig. Al in het begin heb ik alles vastgelegd. Eerst op streeplijsten, later digitaal. Ik heb nu alles in Access staan. Ik heb ook het archief van Jan de Zwart (van:"Eén ding is goed voor de Zeeuwse natuur: de dieken doorsteken."), een deel van dat van Johan van der Steen, en Jean Maebe heeft het zijne mij beloofd." "De Vogelwerkgroep van de Steltkluut heb ik in 1981 opgericht, samen met Mark Ploegaert. Ik was zeventien jaar voorzitter, nu is dat Alex. Het is een goed draaiende werkgroep. Verder coördineer ik het roofvogelwerk voor heel Zeeland." "De uitkijktoren bij het Groot Eiland vind ik een prima idee. Je hebt er een landschappelijk prachtig beeld. Eind september zag ik er nog twee visarenden." "Wat ik vind van die diploma-uitreiking laatst in Axel? Met die roofvogels erbij? Daar heb ik een grote hekel aan: ze horen in de natuur. Als je een vergunning hebt is nu alles toegestaan. Wat krijg je dan? Nesten worden leeggehaald, soorten worden gekruist. Die ontsnappen soms, en vervuilen de lokale populaties." "Exoten? Daar maak ik me niet zo druk om. Maar ik ben wel tegen het eierschuddden. Je verstoort de hele omgeving, en het heeft geen enkel nut." Wat is je favoriete vogel? "Mannetje blauwe kiekendief. Mijn mooiste waarneming was, samen met Jaap Poortvliet, een groep van 2700 kemphanen in de Braakman. Op hun slaapplaats. We zaten er in een hut, met een kachel,'t was oostenwind. Je zag de condens boven die groep hangen toen ze begonnen te bewegen. Verder ben ik niet zo'n postzegel verzamelaar,'t gaat me meer om de aantallen. Maar de Lannervalk zou ik heel graag eens zien. Dat is de enige roofvogel in Europa die ik nog nooit gezien heb." "Of ik nog tips voor De Steltkluut heb? Het blad ziet er goed uit. Misschien kunnen we proberen door excursies de natuur wat meer op de agenda te krijgen. We hebben de Groene Leugen gehad, volgens mij is het dieptepunt voorbij. Gewoon doorgaan, op een positieve manier. We moeten onze buren de boeren wel te vriend houden. In't algemeen kan ik 't goed met ze vinden." Als ik na het gesprek door de vogelbuurt loop is het doodstil, 't Is donker, en de sneeuw dempt elk geluid. Rob Kregting Op maandagavond 22 april houden we weer onze ledenvergadering. Deze keer gaan we op bezoek in de nieuwe welkomstruimte van Staatsbosbeheer, Braakmanweg 5,4521 PV Biervliet. Aanvang: 19:30 uur. Agenda: 1. Opening 2. Mededelingen 3. Notulen vorige ledenvergadering 4. Jaarrekening 5. Verslag kascommissie 6. Rondvraag 7. Pauze met koffie ed. Na de pauze zal Peter Maas van Staatbosbeheer een presentatie geven over een aantal actuele ontwikkelingen in onze streek. Aan bod komen onder meer: inrichting Margarethapolder 3, Braakman zuid en de reeënpasssage, Putting, dijkenbeheer, en over de Welkomsruimte in de Braakman. In afwijking op voorgaande ledenvergade ringen zal het verslag van de laatste leden vergadering niet meer in het blad van De Steltkluut worden gepubliceerd. Het verslag zal wel op de website worden geplaatst en op het begin van de vergadering worden uitgedeeld. Lucien Calle Het Natuurpark de Brenne ligt in het depar tement Indre in Midden-Frankrijk, zo'n 250 km ten zuiden van Parijs en is een natuurgebied met internationale status. Uitgestrekte gras landen, afgewisseld door houtwallen, bosjes en heidevelden. Vooral de vele meren en meertjes kenmerken het gebied. Het natuur park wordt in tweeën gedeeld door de rivier de Creuse: in het noorden la Grande Brenne (Ie pays des mille etangs), in het zuiden la Petite Brenne. Er zijn veel wandel- en fietspaden en het is voor de natuurliefhebber en rust- zoeker een uitgelezen gebied. In de middeleeuwen is men begonnen met het maken van meertjes/vijvers voor de ir rigatie van landbouwgronden en later voor de visteelt. Ondertussen zijn er zo'n 3000 meren en meertjes! Uiteraard trekt al dit water veel vogels aan zoals verschillende reigers (negen soorten!), eenden en meeuwen en in de riet- en moerasvelden grote en kleine karekieten en andere rietvogels. Maar niet alleen de vogels laten hun zang horen, ook de boomkikkers, zingen alsof het een lieve lust is. En, hoe kan het ook anders met al dat water, niet minder dan 50 soorten libellen vliegen hier rond. Bovendien is de grootste populatie van de Europese moerasschildpad hioMÉnden. Voor roofvogels is het allemaal voedsel dus vliegen hier slangenarenden, visarenden, wouwen, kiekendieven en nog veel meer. Totaal zijn er ruim 150 broedvo- gelsoorten aanwezig en in de trektijd wordt dit aangevuld met steltlopers, eenden en kleine (zang)vogels. Om al dit moois te kunnen bewonderen zijn er veel vogelhutten neer gezet. In de winter is het een overwinte- ringsplek voor duizenden kraanvogls. In de extensief beheerde schrale hooilanden, kalkgraslanden en bermen groeien tientallen soorten orchideeën en in totaal ruim 1000 plantensoorten. Daardoor is het een waar eldorado voor vlinders, krekels en andere insecten. Geert Engels, IVN-er en natuurgids, komt al 17 jaar in de Brenne en kent het gebied op zijn duimpje. Op 28 maart a.s., geeft hij een presentatie over dit mooie natuurgebied waarin de natuur centraal staat maar ook andere zaken zoals landschap en visteelt komen aan de orde. De lezing begint om 19.30 uur in de zaal van de Schaakclub in Multifunctioneel Centrum «De Hoeve» aan Edvard Grieghof 113 in Terneuzen. Om een indruk te krijgen van de Brenne en de foto's van Geert: http://fotosgeertengels. blogspot.com/ U bent van harte welkom om deze lezing bij te wonen. Cor Sol f t Ui P? P P ü-*- »'.fr Ai V iï t.' kS» c 'ft at - P P O) m P

de Steltkluut | 2013 | | pagina 2