s a. V O Bijzonder bezoekerscentrum in het Belgische De Klinge O: O: O: Nieuwe landelijke vogelatlas 2012-201 z; Pu Ffl i: Net over de grens in het Belgische De Klinge (gemeente Sint-Gillis-Waas) wordt deze zomer een bijzonder bezoekerscentrum geopend. In 1871 werd er een private spoorlijn Mechelen- Terneuzen geopend. Via deze spoorlijn werden vanuit de Kanaalzone cokes en land- en tuin bouwproducten getransporteerd.Tot 1952 was het zelfs mogelijk om vanuit Terneuzen, Axel en Hulst via dit spoor naar Antwerpen te reizen. De spoorlijn was van grote betekenis voor de ontwikkeling van de haven van Ter- neuzen en de Kanaalzone. Eindjaren zestig van de vorige eeuw werd de spoorlijn opgeheven. Wat overbleef waren enkele karakteristieke spoorweghuisjes langs de voormalige spoorwegbedding in Absdale en bij Kijkuit. Vanuit het Belgische De Klinge loopt nu, waar vroeger het spoor liep, een fietspad dat rechtstreeks naar St. Niklaas gaat. Het fietspad begint bij het oude stationsem placement van De Klinge. Daar wordt bin nenkort een treinstel, locomotief en wagon geplaatst dat dienst gaat doen als bezoekers- en informatiecentrum. Daar vindt U straks grensoverschrijdende informatie over de ontstaansgeschiedenis van het Belgische De Klinge en het Nederlandse Clinge, de omliggende polders, de Spaanse forten en linies en het Land van Hulst. Verder ook in formatie over het erfgoed van de douane en de vermaarde smokkel over de grens, de klompenmakerijen, de textielindustrie en de spoorlijn Terneuzen-Mechelen. Verder ligt er het beheersplan en de visie voor het om liggende Stropersbos en de Clingse bossen ter inzage. Dit bijzondere bezoekerscentrum kan even eens dienen als startpunt voor educatieve wandelingen en fietsroutes met of zonder gids. Vanachter een pint in café De Oude Statie kun je nu al zien hoe het bezoekers centrum vorm krijgt. Toon van Dorsselaer In december 2012 is door Sovon de aftrap gegeven voor een driejarig project om in heel Nederland alle wintervogels en broedvogels te tellen (www.vogelatlas.nl). Al heel wat vogelaars hebben zich aangemeld en zijn al begonnen met tellen van de wintervogels, zo ook in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De tellin gen worden uitgevoerd in zogenaamde atlas- blokken van 5x5 km en bestaan uit: een deel gestandaardiseerde tellingen (kilometerhok onderzoeken) en een deel minder gestandaardi seerd werk (atlasblokonderzoek).Tijdens het kilometerhokonderzoek tel je in een van te voren aangegeven kilometerhok (1x1 km) alle vogels die je in een uur tegenkomt. Elk atlasblok telt acht kilometerhokken die onderzocht moeten worden. Bij het atlas blokonderzoek probeer je zoveel mogelijk soorten te vinden door alle biotopen in je atlasblokte bezoeken. Een belangrijk verschil in de werkwijze met de vorige (broedvogel) atlas is dat nu alles digitaal is. De tellingen dienen direct na de telling ingevoerd te worden op de website. Voor meer informa tie kun je de handleiding raadplegen die te downloaden is van de website. Sinds 1973 brengt Sovon de Nederlandse vogelstand in kaart. Veertig jaar vogels tellen maakt duidelijk dat die snel kan veranderen. Een vogel zoals de Kuifleeuwerik blijkt in veertig jaar helemaal te zijn verdwenen uit Nederland. Huismussen zijn er ook steeds minder, zo blijkt uit vorige atlasprojecten. Tegelijkertijd komen er ook vogels bij: de Grote Zilverreiger zie je steeds vaker in Ne derland vooral als overwinteraar en sinds de jaren zeventig ook als, zij het zeldzame, broedvogel. De informatie die verzameld wordt voor de Vogelatlas kan bijvoorbeeld Vogelbescher ming Nederland helpen bij hun lobby voor beschermingsmaatregelen voor bepaalde soorten (zoals de Rode Lijst van Nederlandse broedvogels). Biologen kunnen de gegevens gebruiken bij onderzoek naar bijvoorbeeld klimaatverandering. En wetenschappers heb ben ons de afgelopen decennia op hun beurt weer geholpen om betere telmethodes te ontwikkelen en betere analyses te maken. Het project kan nog vrijwilligers gebruiken. Op www.vogelatlas.nl is te zien welke atlas- blok&n nog beschikbaar zijn. In principe zoekt Sovon enigszins gevorderde vogelaars; beginners kunnen zich desgewenst aansluiten bij een ervaren teller. Atlastellers kunnen zelf bepalen wanneer ze in de periode decem ber 2012 tot juli 2015 hun winter- en hun broedvogeltellingen willen uitvoeren. Het is de bedoeling dat er op vergelijkbare en be trouwbare manier gemeten wordt, natuur lijk. Vandaar dat iedereen volgens dezelfde standaardmethoden de vogels telt. Mocht je nog vragen hebben dan kun je contact opnemen met de coördinatoren voor de provincie Zeeland. Floor Arts en Jan-Willem Vergeer ADCZeeland@sovon.nl Het oude treinstation De Klinge. Foto: Stootbiok en fietspad bij de Oude Station - Eric De Keyzer

de Steltkluut | 2013 | | pagina 3