v f - rs^'S A 1 1 rit 2013: Jaar van de Patrijs ï&a i HhfSkjMPj p S i W - -- Em IsEtiSBah Vogelbescherming Nederland en SOVON kiezen ieder jaar een soort waaraan extra aandacht geschonken wordt. In 2013 staat de Patrijs in het middelpunt. Zeeland en Noord-Brabant maken deel uit van het laatste bolwerk voor de Patrijs. Daarom hebben Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en het coördinatiepunt Brabants landschapsbeheer besloten de komende jaren extra aandacht te schenken aan deze soort (groep). De Patrijs staat symbool voor het leefgebied agrarisch landschap. De soorten uit dit leefgebied staan sterk onder druk in Nederland. De laatste decennia is de populatie met circa 90% afgenomen. Willen we voorkomen dat de Patrijs en andere akkervogels uit Nederland verdwijnen dan is dit een van de laatste kansen om actie te ondernemen. Met behulp van agrarisch natuurbeheer en akkerreser- vatenbeheer wordt getracht de achteruitgang te stoppen. Ook ontstaan er in het kader van het nieuwe Gemeenschappelijk Europees Landbouwbeleid (GLB) nieuwe mogelijkheden om op relatief eenvoudige wijze maatregelen te treffen waar akkervogels van kunnen profiteren. Door meer te weten te komen over de Patrijs door middel van onderzoek kunnen er gerichte maatregelen worden getroffen. De Patrijs is een aansprekende soort die bij een groot deel van de Zeeuwse en Brabantse bevolking op sympathie kan rekenen. Door participatie te zoeken bij het bedrijfsleven hopen we de projectdoelstel lingen breder en duurzamer uit te dragen en extra financiële middelen te verwerven voor het uitvoeren van maatregelen. Doelstelling Het doel van dit project is kennis te vergaren, draagvlak te creëren en maatregelen uit te voeren ten gunste van de bescherming van de Patrijs in het bijzonder en akkervogels en akkernatuur in het algemeen in landsdeel Zuid (Limburg, Brabant en Zeeland). Dit doel willen wij bereiken door in samenwerking met Vogelbescherming Nederland, Sovon, ZLTO, lokale agrarische natuurverenigingen, terreinbeheerders en natuurwerkgroepen passende beschermingsmaatregelen te treffen, monitoring en onderzoek uit te voeren en de communicatie te verzorgen. De verworven kennis zal ingezet worden voor akkervogel- vriendelijk beheer in het kader van het toekomstige Europees Gemeenschappelijk Landbouwbeleid. Beoogde resultaten 1Kennis over het voorkomen van de Patrijs (waar liggen de kerngebieden); 2. Kennisoverdracht naar lokale partners (ANV, natuurwerkgroep, agrariërs, burgers); 3. Enthousiasmeren, draagvlak creëren bij landbouwers, gebruikers buitengebied en bedrijfsleven voor (akker)natuur; 4. Verbeterd inzicht in de overleving en biotoopgebruik van de Patrijs; 5. Verbeterd biotoop voor de Patrijs: (geop timaliseerde akkervogelkerngebieden, akkerreservaten, goed functionerende akkerranden, aanplant struweel, inrichting van overhoeken en dijken en akkervogel- vriendelijk beheer in de reguliere bedrijfs voering van de landbouwer). Dit voorjaar wordt gestart met het eerste projectonderdeel. In onze regio worden er door SLZ, de Vogelwerkgroep van De Steltkluut en de agrarische natuurvereniging De Groene Oogst onderzoeken uitgevoerd naar het voorkomen van de Patrijs. Hiervoor worden op zaterdag 23 maart door deze organisaties vanaf 2 locaties telcafe's georganiseerd. Op deze dag willen we een zo groot mogelijk gebied onderzoeken. Na een korte telinstructie gaan groepjes op onderzoek uit (wandelend, fiets, auto) in de polders. Voor deze telling is iedereen welkom. Het is nadrukkelijk de bedoeling om nieuwe vrijwilligers (boeren, natuurliefhebbers, buitenlui en burgers) kennis te laten maken met akkernatuur. De Patrijs is een gemakkelijk herkenbare soort dus je hoeft geen super specialist te zijn. Wie wat meer wil doen, is meer dan welkom een eigen telgebiedje zelf meerdere keren per jaar te onderzoeken. We krijgen dan een nauwkeuriger beeld van de broedvogels en de overleving van deze vogels gedurende het seizoen. Mocht je interesse hebben dan hoor ik dit graag. We kunnen dan in overleg een telgebiedje bepalen. De eerste telling dient uitgevoerd te worden voor 1 april. Ook alle losse waarnemingen van de Patrijs zijn welkom. Deze kunnen ingevoerd worden via de website www.waarneming.nl. Heb je geen eigen gebruikersnaam en inlogcode, dan kun je de inlogcode patrijszeeland met het wachtwoord zeeland van het project gebruiken. Daarbij graag zoveel mogelijk details opgeven over biotoop, tijdstip en plaats van de waarneming. Bij de opmerkingen geef je je naam op. Het is natuurlijk ook mogelijk om losse waarnemingen op een kaartje in te tekenen en deze dan door te geven aan de Vogelwerkgroep. Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelin gen van dit project, stuur dan een mail naar alex.wieland@slz.landschapsbeheerzeeland.nl Op de onderstaande kaart staan de atlas- blokken ingetekend waar in januari 2013 patrijzen zijn waargenomen. Zoals te zien is, is ons werkgebied nog een van de betere regio's in Nederland. Alex Wieland elsenalex@hetnet.nl 0612352169 Woon je in het buitengebied dan kun je de Patrijs helpen door het aanplanten van een haag met inheemse (doorn) struiken en door het inzaaien van een graanmengsel met akkerbloemen dat is te verkrijgen via SLZ. Start 9.30 13.30 Locatie Adres Mariahoeve Fam Wesemael) Koninginnestraat 2 4568 PT Nieuw Namen (Emmadorp) Camping Stropielekker Fam Dees Axelsestraat 120 4543 RN Zaamslag Doe mee met gezamenlijke teldag en kom nalHiet patrijzen telcafé op zaterdag 23 maart 2013. rji Pt A M -•*: I

de Steltkluut | 2013 | | pagina 4