Website Steltkluut geheel vernieuwd CD rt V*--. £:-rc*e* 5 c c "S a De spontane ontpoldering van de voormalige Selenapolder (nu Sieperdaschor genaamd) in 1990, liet zien dat de natuur zich buitendijks razendsnel kan herstellen. Zijn deze maatregelen voldoende? De maatregelen die Nederland neemt om de 300 ha. in het middengebied van de Westerschelde te realiseren, zijn volgens de Europese Commissie (EC) niet toereikend. Er kwam kritiek op de voorgestelde strek dammen en andere buitendijkse maatregelen, omdat deze niet voor extra estuariene natuur kunnen zorgen en de natuurlijkheid van de Westerschelde juist zouden aantasten. Het kabinet en de provincie beramen zich over vervolgstappen. Het is niet uitgesloten dat er nog een extra ontpoldering of gecontroleerd overstromingsgebied met gereduceerd getij nodig zal zijn om de EC tegemoet te komen. Ervan uitgaande dat de komende jaren de eerder genoemde projecten met succes worden uitgevoerd, blijft het de vraag of dit voldoende zal zijn. Eerder was immers door wetenschappers vastgesteld dat er 1200 ha. extra estuariene natuur nodig was om de Westerschelde weer gezond te krijgen. De afgesproken 600 ha. vormen het resultaat van een compromis in het Scheldeverdrag, maar geven zeker niet automatisch de garantie dat we hiermee de Westerschelde uit haar negatieve staat van instandhouding krijgen (doelstelling vanuit het Natura2000 beheer- plan). Ook na uitvoering van de projecten zijn er nauwelijks schorren aanwezig in het traject Breskens-Perkpolder. Op dit traject zullen nog steeds minder dan een handvol smalle (en dus erg kwetsbare) schorren (Voorland Nummer Eén, Paulinaschor, Hellagat en het schorretje bij Zeedorp) ten zuiden van de Westerschelde aanwezig zijn. Ook de noordrand van de Westerschelde is in dit traject arm aan schorren. Hier zijn slechts twee kleine schorrengebieden (Zuidgors en de Schorren van Baarland). Dit traject zou dan ook de nadruk moeten krijgen bij eventuele toekomstige ontpolderingen. Tegenstanders van ontpoldering noemen soms"slim storten"als alternatieve maatregel voor natuurherstel. Dit is echter onterecht; slim baggeren/storten is een noodzaak voor de Natura2000-ontheffing om de schade aan natuur te beperken, maar biedt geen enkele oplossing voor het natuurherstel. Schadelijke bijeffecten van het baggeren/ storten (vertroebeling, verstoring, afname van laag dynamische gebieden) worden er door beperkt, maar van enig natuurherstel is geen sprake. Meten is weten Alleen door een intensieve monitoring van flora, fauna, abiotiek en morfologie krijgen we een goed beeld van de staat van de Wester schelde. De Vlaams-Nederlandse Schelde- commissie stuurt deze monitoring aan en publiceert met regelmaat gegevens. Deze gegevens vormen de basis voor toekomstig beleid. De Langetermijnvisie Schelde-estu- arium 2030 van de Nederlandse en Vlaamse overheid vormt de basis voor gemeen schappelijk beleid voor het estuarium. Voor de drie hoofdpijlers van de visie: Veiligheid, Toegankelijkheid en Natuurlijkheid, zijn streef beelden uitgewerkt voor de situatie in 2030. De visie noemt de volgende systeemkenmerken van het estuarium, die in stand moeten worden gehouden (LTV, 2001): een open en natuurlijk mondingsgebied; een systeem van hoofd- en nevengeulen met tussenliggende platen en ondiepe watergebieden in de Westerschelde (meergeulenstelsel); een riviersysteem met een meanderend karakter in de Zeeschelde; een grote diversiteit aan habitats, vooral schorren, slikken, platen en ondiep water in zout, brak en zoet gebied, gecombineerd met natuurlijke oevers. Literatuur en verder lezen: De website van de Vlaams-Nederlandse Scheldecommissie bevat tientallen publica ties die online te lezen of te downloaden zijn. Zie: http://www.vnsc.eu/publicaties/ vnsc-publicaties.html Komman B., Liek G-J. H. Schippers, 2002. Baggeren en storten in de Westerschelde. Een nieuwe kijk op het onderhoudsbaggerwerk. LTV, 2001, Langetermijnvisie Schelde-estuarium met toelichting (LTV 2030). Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat Directie Zeeland en Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap. PAET, 2004, Proposals for managing the morphology of the Westerschelde, Port of Antwerp Expert Team (draft). Provincie Zeeland, 2009, Natuurcompensatie programma Westerschelde. Eindrapportage 1998-2008. Vroon, J., C. Storm, J. Coosen, 1997, Wester schelde, stram of struis? Eindrapport van het project Oostwest, een studie naar de be ïnvloeding van fysische en verwante biolo gische patronen in een estuarium. Rapport RIKZ-97.023. Rijkswaterstaat, Rijksinstituut voor Kust en Zee, Middelburg. Bestuur Steltkluut Er werd al lang over gepraat en sinds een jaar is er ook serieus werk van gemaakt: De vernieuwde website van De Steltkluut. Nadat het blad flink gemoderniseerd is, moest ook de website wat opgeknapt worden. Diverse werkgroepen leverden wat ideeën: We maken het interactiever, moderner, overzichtelijker en sneller. Op dit moment zijn nog niet alle wensen vervuld en we hebben nog veel werk om alle wensen in te willigen. Maar het raamwerk en vormgeving van de site is er nu. Nog wat laatste open eindjes wegwerken en dan gaan we van start. Een belangrijke verandering die werd doorgevoerd is een herkenbare uniforme vormgeving van zowel het verenigingsblad als de website. Daarnaast is de website nu opgebouwd met een toe gankelijker systeem, waardoor het in de toe komst ook mogelijk zal zijn dat meerdere mensen aanpassingen kunnen doorvoeren. De teksten op de website zijn nagezien en ?-update. Ongeveer op het moment dat dit voor jaarsnummer uit komt zal de nieuwe versie online zijn. Neem vooral eens een kijkje. Heeft u nog vragen, op- of aanmerkingen dan kunt u contact opnemen met Bas de Maat (bas.demaat@gmail.com). En verder hangt het succes ook een beetje af van u. Het mooie zou zijn dat jullie, als leden, ook bijdragen leveren. De site blijft op die manier actueel. Het adres van de website blijft on gewijzigd: www.steltkluut.nl. Bas de Maat heeft deze klus geklaard (daarbij gesteund door Harry, Elisabeth en enkele anderen) en Bas wordt ook onze nieuwe webmaster. Rest ons nog heel veel dank uit te spreken aan Harry Hamelink, die onze eerste website heeft gebouwd en jarenlang onze webmaster was. Harry, voor die jaren lange inzet zijn we je zeer erkentelijk. Lucien Calle I H CD c/) CD pT* Qj U1 U1 3 -O O o O Qj -c Cl c ■fc Qj 00 O -c O Qj .QJ i7>

de Steltkluut | 2013 | | pagina 7