Bloeiende bomen en struiken Het zijn allemaal bloemen! Weet je ze? O P O Elk voorjaar is het weer opletten. Het gaat soms zo snel. Eerst is het nog fris en winterachtig en dan ineens barst de lente los. Bloemen verschijnen, bomen en struiken laten hun kleuren zien. Officieel begint de lente pas eind maart, maar veel planten en dieren kondigen al veel eerder aan dat het voorjaar begonnen is. Sommige planten gaan bloeien als het nog erg koud is. Winterakoniet of speenkruid bijvoorbeeld. Echte winterkoningen zijn de zwarte els en de hazelaar. Die kun je soms al in december op bloemen betrappen. Je moet wel even goed van dichtbij kijken. De stuif- meelkatjes zie je al van ver, maar de vrouwe lijke bloemetjes zijn kleiner. Die van de haze laar zijn prachtig rood. Als je er eenmaal een hebt gevonden, zie je er plotseling overal in de struik zitten. Het zijn kleine rode draadjes die in een bosje op de top van een knop staan. Als het wat warmer wordt in het begin van het jaar, gaan ook andere bomen bloeien. Het eerst vallen de bomen en struiken op die heel vroeg bloeien. In februari of maart als er nog geen blaadje te zien is, bloeien de gele kornoelje, boswilg en sleedoorn. De kale takken worden versierd met prachtige bloemen of katjes. Is het een keer een wat warmere zonnige dag, dan zal je er meteen een heleboel insecten op zien: hommelko ninginnen, bijen, vliegen en misschien zelfs een vlinder die wakker is geworden uit zijn lange winterslaap. Al snel volgen andere soorten bomen en strui ken, maar dan verschijnt ook het eerste blad. De meidoorn bijvoorbeeld krijgt eerst fel groen blad en daarna trossen met witte bloemen, die ook nog eens heerlijk ruiken. En zo gaat het bij de meeste bomen en struiken: eerst blad en dan bloemen of tegelijk met het blad ook bloemen. Later in het voorjaar komen er steeds meer bloemen te voorschijn: appels en peren gaan bloeien, de paardenkastanje, wilde liguster, rode kornoelje, allerlei soorten rozen en ga zo maar door. Omdat elke soort zijn eigen periode in het jaar heeft dat hij bloeit, is er vaak een heel voorjaar en zomer lang bloesem te vin den. Niet bij alle bomen en struiken zie je de bloemen even goed. Soms moetje zelfsgoed zoeken. De bomen van de kardinaalsmuts, de plataan of de wegedoorn bijvoorbeeld vallen niet echt op. Wist je dat er insecten zijn die maar van een of enkele soorten bloemen stuifmeel kunnen halen? Zet eens een stel takken van verschillende soorten bomen en struiken in een vaas binnen en kijk er elke dag naar. Je zult zien hoe de knoppen open gaan. Is dat bij elke soort hetzelfde? En zitten de bloemen op dezelfde plaatsen aan de takken? Hier zie je een heleboel bloemen van bomen en struiken. Ken jij ze allemaal? Sandra Dobbelaar Vul de juiste bloem per alinea in, dan komt er in het blok van boven naar onder een woord, meisjesnaam, deel van het oog naam van een tijschrift de franse hiervan wordt saffraan gemaakt andere naam voor papaver bloem met vele namen ziet eruit als een trompet herfstbloem andere naam voor Campanula van de zaden wordt olie gemaakt Welk woord, mail het naarvinkegiessen@tele2.nl b\araau j\096\\C6U iavuuj6 \cancsu\6 \Cd\.q\uaa\ujnu yoq6 \cou)06\\6

de Steltkluut | 2013 | | pagina 9