Koningspinguïns in gevaar? Sinds begin dit jaar heeft Nederland een eigen onderzoekstation op het Antarctisch Schiereiland. De onderzoekers zijn net terug van hun onderzoeksexpeditie. Ze hebben veel metingen kunnen doen. De onderzoekers zagen dat in februari, toen het zeewater een recordwarmte van 4 graden Celcius kreeg, de algen massaal in bloei kwamen. Na het groeiseizoen van de algen bleek het ijzer, dat de smeltende gletsjer in zee had gebracht, bijna op te zijn. Naast het gebruikelijke sei zoensgebonden smelten, is de gletsjer in middels tientallen meters teruggetrokken als gevolg van de opwarming van de aarde. Dat betekent dat er minder ijzer in de baai komt en er minder zoet water bovenop het zoute water komt te drijven. Dit zou het hele ecosysteem daar in gevaar kunnen brengen. Algen zijn namelijk de basis van de voedsel keten op de Antarctica. Op het land groeien geen planten. Alleen de algen in zee zijn het voedsel voor de krill. En de krill is weer een belangrijke voedselbron voor de pinguïns en de walvissen. De onderzoekers verwachten dat de opwarming uiteindelijk als gevolg zal hebben dat er meer kleinere algensoorten in het zeewater komen. En de vraag is of de krill zich zal aanpassen en in plaats van de grote algensoorten, de kleinere algensoorten zal gaan eten. Lust de krill die andere algen niet, dan komt de voedselvoorziening van allerlei andere dieren, zoals bultrugwalvissen, in soorten die zelf krill eten, maar de koningspinguïns,zouden bedreigd kunnen worden door opwarming van de oppervlaktetemperatuur van de zee. De koningspinguïn eet namelijk vooral vis en inktvis, die zelf dan weer krill eten. Als dus het krill minder goed gedijt in warmer zeewater, zal er minder vis en inktvis voor de koningspinguïn te vinden zijn en moet hij almaar verder van de kolonie zwemmen om aan voldoende voedsel te komen. Een Brits onderzoek, waarbij vijftig koningspinguïns op het eiland Crozet een chip kregen ingeplant, toont aan de dieren nu al steeds harder moeten werken voor minder voedsel. Naast overbevissing kan de opwarming van het zee water dan ook de koningspinguïn bedreigen. De koningspinguïns zijn wat kleiner dan de keizerspinguïns en vallen meer op omdat hun ondersnavel nog rozer is en hun borst nog feller geel-oranje. Wist je dat koningspinguïns wel tot 12 kilometer per uur kunnen zwemmen in het water? Hanneke Smulders deze pagina is leeg vanwege het layout, omdat het Stek- kertje met een rechte pagina begint- is alleen bij de op maak niet in het boekje

de Steltkluut | 2013 | | pagina 10