p De naam'regenworm'is ontstaan, omdat de wormen voornamelijk na een regenbui te zien zijn. Er zijn over de hele wereld onge veer 670 en in Nederland 22 soorten. Ze zijn overal te vinden behalve in droge gebieden en op de Antarctica. Regenwormen hebben een langwerpig, ty pisch wormachtig lichaam zonder pootjes. Het lichaam van de regenworm kan be staan uit meer dan honderd deeltjes (seg menten), de gewone regenworm heeft er ongeveer 150. Hoe ouder de worm, hoe meer deeltjes hij heeft. Hij kan 9 tot 30 cm lang worden. Borstels in plaats van benen Op elk deeltje (behalve op het eerste en op het laatste) heeft de regenworm 8 heel kleine borstelachtige haartjes. De borstels geven de regenwormen grip bij het graven. Probeer eens een regenworm van voor naar achteren tussen de vingers te laten glijden. Je voelt dat de borstels weinig weerstand geven, maar als je dit van achteren naar vo ren doet, kan je duidelijk voelen dat dit niet meer zo makkelijk gaat, de borstels houden dit tegen. Laat de worm over papier lopen en... wat hoor je? De borstels verhinderen dat de regenworm naar achteren glijdt. Als de worm zich ach terwaarts wil bewegen, bijvoorbeeld om zich terug te trekken in het hol, wordt de richting van de borstels veranderd. Blind, op vertrouwen Onder een microscoop kan je zien dat de worm een soort lapje voor de mond heeft, waarmee hij voedsel vast kan grijpen. De kop van de regenworm zit altijd aan de zijde van de verdikking. De mondopening begint net na het eerste deeltje en gaat door tot in de darm, die door de hele regenworm loopt. Tussen de darm en de huidspierlaag zit een lichaamsholte die met een vloeistof gevuld is, waardoor de worm een soort skelet krijgt dat hem de nodige stevigheid geeft. Een regenworm heeft geen ogen en oren, maar kan waarschijnlijk wel bepaalde che mische verbindingen waarnemen. Zo weet de worm of het voedsel dat wordt gegeten wel goed is voor hem. Hij hoeft hier niet over na te denken Regenwormen hebben geen hersenen, maar wel een hoog ontwikkeld zenuw stelsel met knooppunten waar de zenu wen samenkomen en vertakkingen naar de huidlaag en borsteltjes. De regenworm heeft dergelijke knooppunten ook vooraan de kop. Van daaruit gaan zenuwen naar de bovenlip die voor het zoeken naar voedsel dient. Regenwormen hebben geen ogen, maar zijn wel gevoelig voor licht. Ze proberen dan ook licht te vermijden. Ze hebben lichtgevoelige zintuigcellen. Ook is de re genworm gevoelig voor trillingen, dit dient om gravende dieren die wormen eten op te merken, zodat de regenworm snel kan vluchten. Even diep adem halen De regenworm heeft geen long of kieuwen, maar wel een sterk vertakt gesloten bloed vatensysteem, waarmee door de huid zuurstof kan worden opgenomen. Regenwormen hebben twee bloedvaten die door het gehele lichaam lopen, aan de bovenzijde is het rugvat dat het bloed van achter naar voren naar de harten pompt. De gewone regen worm heeft tien harten in totaal. Aan de buikzijde is het buikvat waardoor het bloed van voren naar achteren stroomt. Hoe worden kleine wormpjes gemaakt? Regenwormen hebben zowel mannelijke als vrouwelijke geslachtsorganen. Maar.... hij kan niet zijn eigen eitjes bevruchten. Hiervoor moet hij met een andere regen worm paren. De gewone regenworm is één van de weinige soorten die bovengronds paart. Omdat ze gevoelig zijn voor uitdro ging gebeurt dit meestal in de ochtend of avond of overdag na een regenbui. Tijdens de paring gaan de wormen tegen elkaar aan liggen waarbij de voorzijden te genovergesteld zijn. De paring van de re genworm duurt ongeveer drie tot vier uur. Ze hebben spermazakjes, waarin het sper ma van de partner wordt opgevangen. Regenwormen bevruchten elkaar dus niet tijdens de paring maar wisselen alleen zaadcellen uit. De regenworm heeft een verdikking. Deze verdikking wordt het za del genoemd. Hierin wordt een slijm aange maakt dat met de eitjes en sperma die hier samenkomen een soort cocon wordt. Pas later als de eitjes groot genoeg zijn, vindt de bevruchting buiten het lichaam plaats. Regenwormen kunnen zich het gehele jaar door voortplanten, afhankelijk van de weersomstandigheden. Nadat de eitjes bevrucht zijn en de worm de slijmkoker volledig van het lichaam heeft gestroopt, vormt het een verharde cocon. De cocon heeft ongeveer de grootte van een erwt, heeft een citroenachtige vorm en een gele tot roodbruine kleur. Uit de mees te cocons kruipt na één tot vijf maanden slechts één jonge worm. Een half jaar tot anderhalf jaar later is de worm geslachtsrijp. Hij kan 4-6 jaar oud worden, maar leeft vaak niet lang genoeg om 30 centimeter te halen. Ook de "natuurlijke ploeg" genoemd De gewone regenworm graaft diepe, verti cale tunnels. Door de diepe tunnels wordt de bodem beter belucht en kan het water beter worden afgevoerd en hierdoor groei en planten beter. De regenworm eet dode, afgevallen plan tendelen die hij weer omzet in mineralen die weer heel belangrijk voor de planten zijn. Regenwormen werden wel eens 'na tuurlijke ploeg'genoemd. In akkers waar veel wormen aanwezig zijn, is de opbrengst aanmerkelijk hoger dan in akkers waarin geen wormen leven. Uit één worden twee? Hetjfi/ordt vaak gezegd dat uit een in twee xneden worm twee 'nieuwe' wor- i, maar dit is niet helemaal juist. Vaak gaat de regenworm toch dood, omdat het afgebroken deel te groot is. Ook zijn vaak de organen te veel beschadigd, vooral als een worm door een vogel uit elkaar ge trokken wordt. Alleen als de worm doorge sneden word (mes, schep, landbouwmachi ne) kan hij het overleven als het afgenomen deel niet te groot is. Het duurt 2-3 maanden voordat het weer aangegroeide deel de oorspronkelijke leng te terug heeft. Best handig zo een afvaleter! Regenwormen zijn afvaleters. Ze eten voor namelijk dode en rottende plantenresten, ook worden wel bladeren die op de bodem liggen in een gang getrokken en gegeten. Af en toe wordt ook een jong plantje mee genomen en gegeten. Bij het graven van de gangen wordt het meeste materiaal opgenomen. Regenwormen eten soms wel uitwerpselen van andere dieren. Ook de weke delen van dode dieren worden gegeten, zoals gestor ven andere regenwormen. Staat vaak op het menu Regenwormen hebben vele vijanden, ze staan dan ook bij veel dieren op het menu. Zoals bij de merel, kraai, roodborstje, bui zerds, muizen, egels, dassen, mollen, kevers It,tw en naaktslakken. Een nieuwe bedreiging is de exotische Nieuw-Zeelandse platworm die van regenwormen leeft en geen vijan den kent. De platworm werd in Engeland in 1960 per ongeluk met besmette grond in gevoerd en is nu een plaag. Ook het gebruik van kunstmest en bestrij dingsmiddelen kunnen voor de regenworm en voor de dieren die ze opeten gevaarlijk zijn. Regenwormen kunnen gifstoffen in hun lichaam opslaan waardoor dieren die wormen eten vergiftigd kunnen worden. Een belangrijke vijand van de regenworm is het weer. Als het te droog is moeten de wor men dieper in de grond om niet uit te dro gen. Ook in de winter kruipen de wormen dieper in de bodem om niet te bevriezen. Elisabeth Hoek Ph O Ph O I yr&Jr t r i GC

de Steltkluut | 2013 | | pagina 11