ledereen kan zelf com posteren De Steltkluut heeft ongeveer 500 leden. Een aantal daarvan is actief in bestuur en werk groepen, een groot aantal is dat niet maar ze zijn net zo belangrijk. Ze ondersteunen namelijk de verenging met hun lidmaatschap en tonen daardoor hun sympathie met de doelstellingen van de Steltkluut. Het bestuur van de Steltkluut wil graag haar leden ontmoeten en hen tevens bedanken voor hun steun en organiseert daarom een familiedag. Alle leden met hun kinderen en kleinkinderen worden uitgenodigd om samen een dagje in de natuur door te brengen tijdens deze familiedag. Op die dag zullen er mensen zijn die ver schillende excursies in het gebied verzorgen. Ook aan de jeugd en de kleintjes wordt ge dacht. De familiedag vindt plaats in het waterwin gebied te St. Jansteen op zaterdag 28 sep tember 2013. We hopen dat er veel mensen zijn die deze datum willen reserveren en hopen natuurlijk ook op mooi weer. In de volgende Steltkluut zal er meer infor matie zijn over deze dag. Fien Bussens en Fonny Roels Ooit vond ik een koningsvaren zonder dat ik er naar zocht. Het was in een sloottalud vlakbij Hulst, aan de Rietstraat. Het moet 1984 geweest zijn. Het was toen waarschijnlijk het enige exemplaar dat voorkwam in Oost Zeeuws-Vlaanderen, maar zeker weten doe je dat natuurlijk nooit. Ook weet je nooit zeker of het hier om een oorspronkelijke groeiplaats ging. Anders gezegd: of deze plant hier van nature voorkwam en zich hier spontaan heeft gevestigd. Koningsvarens kom je ook wel eens tegen in tuinen en kunnen dan, met tuinafval, zeker zo vlak langs de bebouwde kom, ook wel eens in de natuur terecht komen. Wat voor plant is het en van waar die naam? Osmundaregalis, de wetenschappelijke naam, geeft ons nog niet zoveel aanknopingspunten. Osmunda is de naam die ooit door Matthias de l'Obel werd gebruikt. Geboren in 1538 in Lille, trad hij later in dienst van Jacobus I, koning van Engeland. Hij schreef een groot botanisch plaatwerken voerde'vreemde'plan ten in Engeland in. Maar er zijn geen specifieke verwijzingen naar de koningsvaren. Regalis komt van het Latijnse Rex, dat koning of koninklijk betekent. Nu, 30 jaar later, struin ik hetzelfde slootje af. Is het verstandig om op zoek te gaan naar je verleden? De originele lijst van toen heb ik niet meer en dat is wel jammer. Groeide er toen in dit slootje ook schapenzuring, veld- zuring, moerasrolklaver of lidrus? Stond er in de berm toen ook brem, reukgras of zandraket? Nu vind ik er geen koningsvaren meer. Wel wilde hyacinten, narcissen en akeleiruit. Ook mooi, maar zeker geen oorspronkelijke groeiplaats hier. De bermen en sloottaluds worden hier ongevraagd extra bemest met tuinafval. Peter Maas c -c c Met dit artikel wil ik u laten zien dat zelf com- posteren heel makkelijk is. ledereen kan het en u hoeft er geen grote tuin voor te heb ben. De grootte van uw tuin zal wel bepalen of een compostvat volstaat of dat u één of meerdere composthopen moet aanleggen. In dit stuk beperk ik me tot het gebruik van een compostvat. Het doel van composteren is vooral om zoveel mogelijk uw eigen groente-, fruit- en tuin afval te hergebruiken. Hiermee vermindert u de afvalberg en u produceert eenvoudig uw compost die de bodemstructuur van uw tuin verbetert. De helft van uw keukenafval en bijna al uw tuinafval is geschikt om te composteren. Composteren kan het hele jaar door. Het vroege voorjaar is een goed moment om te starten, maar nu kan het ook nog. Zelf haal ik in het vroege voorjaar de compost uit het compostvat en verdeel dit door mijn tuin. Ik laat ongeveer een kwart in het vat zitten en als er nog onverteerd materiaal in de compost zit dan gooi ik dat gewoon weer terug. Dat werkt dan prima als voedingsbodem en op die manier heeft u geen compostversnel- lers nodig om de boel op gang te krijgen. Begint u net of wilt u helemaal opnieuw beginnen dan kunt u ook wat verse stalmest toevoegen. Een compostvat is een gesloten plastic con tainer. Ze zijn in diverse formaten te koop. Aan de bovenzijde wordt het verse materiaal toegevoegd en via een verwijderbare klep aan de onderzijde schept u de compost eruit. Composteren in een vat gaat sneller dan op een composthoop, omdat het vat goed de warm te vasthoudt, terwijl er niet te veel vocht kan verdampen. is dat het compostvat contact ie grond zodat het bodemleven zoals bacteriën, pissebedden, duizendpoten en wormen de gelegenheid krijgen in het compostvat te kruipen. Zij woelen de boel continu om waardoor er lucht aan het ma teriaal wordt toegevoegd. De plaats voor het compostvat moet zorg vuldig gekozen worden. Zet het compostvat op een zonnige plaats, maar niet in de volle zon, bij voorkeur onder een boom of struiken. Voor het gemak kunt u het vat dichtbij de keuken zetten, maar let op dat u geen last krijgt van geurtjes. Zet de bak dus ook niet te dicht bij de buren. Door u aan enkele richtlijnen te houden kunt u geuroverlast wel tot een minimum beperken. Om met succes compost te kunnen maken zijn lucht, gevarieerde voeding en vocht de drie belangrijkste randvoorwaarden. Als daaraan wordt voldaan, kan het bijna niet mislukken. 1. Lucht: Door elke zes tot acht weken het materiaal in het compostvat te keren (om te zetten) wordt het composteerproces versneld. Hierdoor wordt alles goed gemengd en wordt er veel zuurstof toegevoegd. In een compostbak is dit iets lastiger dan in een composthoop maar niet onmogelijk. Zelf haal ik elke twee maanden een deel van bo ven uit het compostvat en doe dat in een kruiwagen. Het resterende deel gooi ik zo goed mogelijk om met een spade of een riek en doe er steeds een beetje uit de krui wagen bij. Op deze manier wordt alles lek ker los en vochtig. 2. Gevarieerde voeding: Bij variatie moet u denken aan verschillend materiaal dat vochtig (bijvoorbeeld vijverplanten) of droog (zoals grasmaaisel) is, stevig of slap, grof of fijn, etc Belangrijk is om na een maaibeurt van uw grasveld niet alles in één keer in het compostvat te doen. Zeker als het daarna regent, wordt dit een compacte vaste massa en dat is slecht voor het composteerproces. 3. Vochtigheid: Hier geldt dat de midden weg het beste is. Niet te droog en niet te nat. Als een composthoop te nat is, zal de doorluchting afnemen en het composteer proces worden afgeremd. Wat u in de compostbak doet, is sterk be palend voor het succes. Hieronder geef ik in twee lijstjes enkele voorbeelden van wat O -ie QJ O OQ P P m P

de Steltkluut | 2013 | | pagina 4