Invasieve exoten, een onderschat probleem - 'V -J M' planten, schimmels of bacteriën, die (meestal door de mens) zijn verplaatst vanuit hun natuurlijke verspreidingsge bied naar een gebied waar ze voorheen niet waren, en daar een grote schade aan kunnen richten zoals ecologische, economische of gezondheidsschade. Exoten kunnen de natuurlijke balans verstoren, doordat ze inheemse soorten kunnen wegdrukken, of ziekten mee dragen, waardoor inheemse soorten verdwijnen. In de eerste tijdsperiode na introductie hebben ze meestal geen of nauwelijks natuurlijke vijanden, waardoor ze zich bijna ongelimiteerd kunnen ver breiden. Bij de meeste soorten is het wel zo dat ze langzaam aan wat ingebed worden in het ecosysteem, doordat er geleidelijk aan toch ook inheemse soor ten als natuurlijke vijand kunnen gaan optreden. Bij de ene soort gaat dat vlug ger dan bij de andere, en er zijn veel soorten waarbij dat proces helemaal niet lijkt op te schieten. Bijvoorbeeld de Amerikaanse vogelkers is al tientallen jaren een plaagsoort en het invasieve karakter lijkt nog niets aan kracht verloren te hebben. Plons, met een flinke haal haalt Maurice tijdens een visinventarisatie in Hulst met zijn schepnet een grote kreeft boven water. Sjonge, dat is even schrikken. We hadden wel al gehoord dat inmiddels een tiental exotische kreeften Nederland aan het veroveren is, maar we wisten niet dat er daarvan ook al enkele in Zeeland aanwezig waren. Na determinatie blijkt het om de gevlekte Amerikaanse rivier kreeft te gaan. Bij Zuiddorpe was al eer der deTurkse rivierkreeft gevangen. Van deze nieuwe kreeften is bekend dat ze een ziekte bij zich dragen, waar ze zelf fc niet zoveel last van hebben. De ziekte is wel fataal voor onze enige inheemse ri- .8 vierkreeft die nog slechts op één plekje I in Nederland voorkomt. In de toekomst zal hier waarschijnlijk geen plaats meer S voor hem zijn. Plons! Ik trek het schepnet naar met toe en bekijk de vangst. Verbazingwekkend, wel 45 zonnebaarzen spartelen in het net. Met één haal zoveel beesten? De poel bij Heikant die we aan het bemonsteren zijn moet dan wel vele duizenden zonne baarzen bevatten. Uit onderzoek blijkt dat het met de waterfauna in poelen waar deze vissoort opduikt, vaak uitzonderlijk slecht is gesteld. Amfibieën, maar ook de meeste groepen macrofauna worden totaal gedecimeerd. Bij deze poel staat de be heerder voor een lastige keuze. Is het mogelijk om de poel een paar weken droog te zetten en alle zonnebaarzen te verwijderen? Of is dat ondoenlijk en zit er weinig anders op dan de poel te dempen en een nieuwe te graven? Grote schade De zonnebaars is een zogenaamde in vasieve exoot. Dit zijn soorten dieren, En zelfs als alle nieuwe soorten een plekje zouden vinden in de natuurlijke systemen, dan nog brengt dat een grote verarming tussen die systemen teweeg. Omdat het dan overal steeds dezelfde soorten zijn die dezelfde plekjes innemen, en dat zijn meestal de ruigste groeiers. Een soort die het elders goed doet zal dat hier ook doen. Het maakt niet uit of je in de Ach terhoek, Ardennen, of ergens in Oost Polen langs een beekje wandelt, langs alle beekjes domineert steeds dezelfde reuzenbalsemien. In Nieuw Zeeland, Co lombia, of Europa, overal zie je diezelfde huismus. In alle bermen is er de reuzen- berenklauw, in alle zilte moerassen ter wereld overheerst het goudknopje. Invasieve exoten worden door onder zoekers beschouwd als de tweede grootste oorzaak van het verdwijnen van mondiale biodiversiteit (na de wereldwijde biotoop vernietiging, maar zelfs nog voor het klimaat probleem!). In een groeiende rij van bio topen bestaat tegenwoordig de biomassa voor het overgrote deel uit uitheemse soorten. Invasieve exoten verspreiden zich steeds verder op tal van manieren. Enkele voorbeelden daarvan zijn: balast water schepen, nieuwe vaarwegen die voor heen geïsoleerde gebieden aan elkaar koppelen, toerisme (meebrengen zaadjes van héél mooie tuinplantjes), internatio nale vrijhandel in planten en dieren etc. In Zeeland Een lange stoet aan nieuwelingen trok Zeeland binnen. Om eens een paar last pakken te noemen: Japanse oester (even lekker op blote voeten naar de water kant is er niet meer bij, aan de scherpe schelpen haal je je voeten zo open...), Japans bessenwier, Amerikaanse zwaard schede, Amerikaanse vogelkers, Japanse duizendknoop, reuzenberenklauw, tank- hele reeks grondels, zonne- jwband (brengt ziekte over op inheemse vissen), diverse kreeften, diverse vlokreeftjes, grote waternavel, parelvederkruid, watercrassula, grote en kleine waterteunisbloem (al deze wa terplanten kunnen zeer dominant zijn, waardoor poelen en watergangen ge heel dichtgroeien), Aziatisch veelkleu rig lieveheersbeestje, iepziekte, essen- vlieskelkje (veroorzaker essentaksterfte), muskusrat, beverrat, diverse overblijvende zomerganzen, halsbandparkiet, diverse exotische eekhoorns, ambrosia (veroor zaakt hooikoorts). Enkele andere soorten zijn uit Zeeland nog niet gemeld, maar kunnen ieder moment invallen: Aziati sche boktor (veroorzaakt sterfte van veel boomsoorten), bruikikker (overbrenger van gevreesde ziekte op andere amfibieën). Al deze soorten hebben een negatieve impact en vele ervan worden bestreden. Al jaren geleden werd becijferd dat de jaarlijkse bestrijding van exoten in de Europese gemeenschap 12 miljard kost. Mondiaal sprak men in 2008 al over 1,4 triljoen pond per jaar... (Kettunen et al. 2008). Het gaat dan alleen om gere gistreerde kosten, jaarlijks blijven die stijgen. En dan hebben we het nog niet eens over de ecologische schade. Die kan al helemaal moeilijk becijferd worden. P P O» m o» P

de Steltkluut | 2013 | | pagina 7