w Spinnen \3 HMHfi t Het is herfst. De tijd dat iedereen aan spin nen moet denken. Vieze spinnenwebben en enge beesten met acht poten. Weg ermee! Maar als je er eens goed naar kijkt, zul je ontdekken dat spinnen heel mooi zijn en interessant. Ze kunnen allerlei kleuren hebben en verschillen in grootte. De ene soort kijkt je met vier ogen aan, de andere met wel acht! Ga eens op spinnentocht in je eigen huis of tuin en je zult versteld staan. In het donker Je kunt het beste 's nachts op zoek gaan naar spinnen. Pak een zaklantaarn en kijk maar eens tussen de planten, in hoeken of in gaatjes in de muur. Schijn je met je zaklamp in de ogen van de spin, dan zie je ze opgloeien. Dat komt door een reflecterende laag achter in het oog. Deze laag zorgt er voor dat het licht wordt terug gekaatst en nog een keer door het oog gaat. Daardoor kan het oog in het donker heel goed zien. Veel nachtdieren hebben dat. Man of vrouw ledereen weet dat spinnen acht poten hebben, maar waarom tel je er dan steeds tien? Waar schijnlijk tel je de twee pootachtige dingen mee, die aan de zijkant van de kop zitten. Dit zijn de palpen. Spinnen gebruiken ze om mee te voelen, te grijpen en om te proeven. Bij mannetjes lijken het wel bokshandschoenen. Hun palpen zijn aan het eind wat dikker, net als trommelstokjes. Met de palpen kunnen mannetjesspinnen sperma in het vrouwtje brengen. Sommige soorten wolf- en zebras- pinnen gebruiken ze als vlaggen om te dreigen of om een vrouwtje te versieren. Vier of acht Als je door een loep naar de kop van een spin kijkt zie je kleine zware kraaloogjes. De meeste spinnenogen zijn zo eenvoudig dat ze helmaal niet zo goed kunnen zien. Ze zijn niet blind en we weten dat sommige soorten an dere spinnen en roofdieren kunnen waarnemen doordat ze details en beweging zien. De meeste soorten spinnen hebben acht ogen in twee rijen. Er zijn er ook die zes ogen hebben, zoals de roodwitte celspin. Weer andere hebben er maar vier. Harige voeten Dankzij hun haren kunnen spinnen tegen gladde muren klimmen en over het plafond lopen. Elke spinnenvoet heeft een heleboel speciale haren. Ze lijken op borsteltjes en hebben elk haartje heeft een afgeplat einde dat werkt als een soort sticker. Een spin heeft zo veel grip, omdat hij als het ware blijft pakken. Op de poten zitten haren die gebruikt worden om mee te kammen. Niet alleen om alle an dere haren gezond te houden, maar ook om de zijde (waarmee spinnendraden worden gemaakt) de juiste vorm te geven. Geen web maar Elke spin heeft zijn eigen manier om zijn prooi te vangen. Het ronde spinnenweb kennen we allemaal wel. Als je door de tuin loopt, kun je nog veel andere soorten webben ontdekken. Wat dacht je van trechters of hangwebben? Springspinnen maken helemaal geen web. Juist ja, die springen gewoon op hun prooi als die even niet op let. Surfen Geloof het of niet, maar spinnen worden op zee gevonden en in de lucht, zelfs op een hoogte van 3 kilometer! Ze gebruiken lucht stromingen om de wereld rond te zwerven. In de herfst merk je het beste hoe ze dat doen. Als het gras nat is van de dauw, zie je vaak overal tussen het gras lange spinnen draden. Wie goed zoekt, zal zien dat er piepkleine spinnetjes in het gras zitten. Ze wachten tot de wind hun draad pakt en omhoog voert. Als de wind sterk genoeg is, zweeft de spin mee. Kijk onder de trap of in een hoekje van je kamer en je zult hem vinden. Blaas je voor zichtig tegen het web, dan gaat ze heftig gaan schudden. Het gaat dan zo snel datje nog maar een vage vlek ziet. Handig als je niet opgegeten wilt worden. Het vrouwtje van de tijgerspin heeft mooie strepen als een tijger. Ze is veel groter dan het mannetje. Oppassen dus! De echte meester van het web, maakt het grootste wielweb van alle Nederlandse soorten. Het vrouwtje heeft een dik lijf met een tekening in de vorm van een kruis. V, Hoewel hij acht poten spin. Hooiwagens he kunnen geen zijde rr knoopvormig lijf laag heeft, is dit toch geen aben geen gifklieren, aken en hebben een tussen de poten. Sandra Dobbelaar Het grootste deel van het jaar jagen ze tussen het gras. Ze rusten vaak op plantenstengels met uitgestrekte poten: de voorste twee j elkaar. GO Pt Pt i3 C .QJ C 3 .c H o> X

de Steltkluut | 2013 | | pagina 12