r I Br Lekker op kamp Vrijpartij Maar hoe gaat dat dan? Meestal gebeurt het 's nachts. Liefst als het vochtig, donker en warm is. Slakkenliefde begint met een achtervolging. De ene slak volgt het spoor van de ander tot hij (of zij) deze gevonden heeft. Snel (op slakkensnelheid natuurlijk) geven ze elkaar een knuffel. Daarbij wisselen ze sperma uit, via hun geslachtsopening aan de zijkant van hun lichaam. Daarna gaan ze allebei weer op weg. Bij sommige huisjesslakken gaat het er iets ingewikkelder aan toe. Wanneer bijvoorbeeld een segrijnslak een partner tegenkomt, gaan ze met de koppen tegen elkaar zitten. Dan gaan ze rechtop 'staan' met de monden tegen elkaar en 'zoenen' een tijdje. Om elkaar in de stemming te brengen steken ze een lief despijl bij de ander in de geslachtsopening naar binnen. Zo'n pijl is van hard kalkachtig o materiaal. De paring volgt. Niemand weet wat 5 deze pijlen precies doen. Misschien helpen o ze om bij de andere slak sperma vrij te maken S of zorgen ze er juist voor dat er niet met ie- mand anders wordt gepaard. Supersexy slak De grote aardslak heeft misschien wel de meest spectaculaire sex van alle slakken. Eerst ontmoeten ze elkaar. Ze zitten elkaar achterna en maken daarbij veel slijm. Dan klimmen ze recht omhoog langs een stengel, tak of muur. Wanneer ze een plekje hebben gevonden dat ze allebei goed vinden, begin nen ze elkaar met de voelsprieten te kietelen. Ze raken steeds opgewondener en blijven slijm maken. Ze krullen zich om elkaar heen en dan ineens laten ze zich langzaam naar beneden zakken aan een touw van slijm. Die slijmdraad kan wel een meter lang zijn. Als ze aan het eind van de draad zijn vrijen ze met elkaar. Als je ooit geluk hebt, kun je parende slakken zien. Pakje zaklantaarn maar eens, en ga er op een zwoele avond maar eens op uit. Je weet nooit watje ziet. En vergeet je fototoestel niet. Want zoiets gelooft vast niemand. Sandra Dobbelaar Wat ben jij? Bij slakken bestaan er geen mannetjes of vrouwtjes. Iedere slak is allebei. Dat is gek, maar ook weer niet. Slakken komen maar langzaam vooruit. Als ze op zoek moeten naar een ander om te paren, dan gaat dat niet erg snel. Komen ze elkaar tegen, dan is het maar wat handig dat ze allebei zijn. Ze kunnen dan sowieso paren en daarna bevrucht verder kruipen. Allebei kunnen ze rustig eieren gaan leggen. nachtvlinders willen we ook zien. Mag ik me even voorstellen? ...en marsh-mellows bakken, lekkerrrr! Ik vind het nachtdieren kamp zo leuk! Wanneer gaan we weer? Geluksvogels zijn wij ...de 'vriendelijke' muizenval, heeft iedereen 'm gezien? De hoofdrolspeler: de bosmuis! Oef, net nog ontsnapt! andere lievelingsdieren, goede bewaarplek! Stekkertjes en Visdiefjes nemen hun intrek in het nieuwe insectenhotel.

de Steltkluut | 2013 | | pagina 13