Excursie naar de Brenne, mei 2013 <D r 1 Zelfwaren Suus en ik al enkele malen in de Brenne geweest, we stonden daar op een mooie camping en maakten regelmatig een tocht door de Brenne waarbij de vogelkijk- hutten bij ons nogal favoriet waren, vooral door de mooie ligging en de grote variaties aan vogels die je daar kan waarnemen. Toen we vorig jaar weer op de camping in de Brenne stonden, was er op een avond een lezing door een Nederlander, Geert Engels, die daar woont. De lezing was bijzonder in teressant, zeker als je van de natuur houdt. Hij vertelde datje ook met hem mee op pad kon gaan waarbij hij onderweg van alles vertelde en zou laten zien. Wij zijn dan ook, met nog 2 andere camping gasten, een dag met hem op pad geweest, waarbij bleek dat hij geen woord had overdreven. Het was heel interessant en we hebben er erg van genoten, temeer daar we veel meer zagen en meemaakten dan wanneer we er zelf heen gingen, want naast de vogels kwamen ook de bloemen en planten, vlinders en in secten ruimschoots aan bod. Bij mij kwam toen de gedachte op dat dit een prachtige uitstap zou kunnen zijn voor leden van de Vogelwerkgroep, omdat we dat in het ver leden wel vaker deden naar o.a. Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Polen. Ik vroeg aan Geert of dat mogelijk zou zijn, waarop hij positief reageerde. In een vergadering van de Vogelwerkgroep heb ik dat naar voren gebracht, waar nogal enthousiast op werd gereageerd, zodat we begonnen met e.e.a. verder uit te werken. In de vorige Steltkluut heeft u kunnen lezen over de Brenne en de presentatie die Geert Engels hierover zou geven, dit alles in het kader van de plannen van een deel van de vogel werkgroep om een excursie te organiseren naar dit prachtige gebied met zijn 3000 meren en meertjes. Zondag 19 mei vertrokken er 2 cam pers en 2 auto's vanuit Zeeuws-Vlaanderen, en nog 1 auto vanuit Antwerpen naar de Brenne in Frankrijk, allemaal met enthousiaste leden van de Vogelwerkgroep, sommigen vergezeld van echtgenote, en 2 leden van de vogel werkgroep van"het Duumpje". De dag ervoor was er ook al een stel daarheen vertrokken met de caravan. De totale groep bestond zodoende uit 15 personen, en we logeerden in de Chambres d'Hotes die Geert en zijn vrouw Annette daar exploiteren. waarg was We zijn 3 volle dagen op pad geweest, waar van we 2 dagen van de begeleiding van Geert konden genieten, want Geert kent dit gebied als zijn broekzak en wist ons steeds op plaatsen te brengen waarvan hij wist dat de kans op het waarnemen van(vul maar in) heel groot was. Ook zijn in dat gebied veel mooie kijkhutten waarvan we er diverse hebben bezocht. Ondanks het feit dat de weergoden ons niet zo goed gezind waren, we hebben maar 1 bui gehad maar die duurde wel 2 dagen en waren we dus niet beter af dan u op dat moment in Nederland, hebben we toch 115 soorten vogels mogen waarnemen en daarnaast nog Haas, Beverrat, Muskusrat, Wild zwijn, Ree, Europese Moerasschildpad, Rugstreeppad, Boomkikker, Groene Kikker, Citroenvinder en Koningspage. Ook veel bloe men en planten waaronder veel soorten orchideeën, o.a. de Tongorchis. Natuurlijk kunnen we niet alle 115 soorten vogels gaan opnoemen, maar de bij ons toch minder voorkomende soorten wil ik u niet onthouden, al was het alleen maar om u een beetje een indruk te geven van wat we zoal hebben gezien; Kwak, Ralreiger, Koereiger, Purper reiger, Wespendief, Zwarte Wouw, Slan genarend, Grauwe Kiekendief, Havik, Rode Patrijs, Kwartel, Steltkluut, Griel, Geelpoot- meeuw, Witwangstern, Zwarte Stern, Bijeneter, Hop, Cetti's Zanger, Orpheusspotvogel, Bergfluiter, Grauwe Vliegenvanger, Grauwe Klauwier, Krooneend en Grote Karekiet. Gelukkig zijn de wegen in het gebied niet erg druk bereden, want als je met 16 personen in 4 auto's op pad bent en er wordt wat "waar genomen", wordt er direct gestopt, vliegen de deuren open, worden de kijkers gericht en wordt de omgeving en het overige verkeer even vergeten, maar gelukkig is alles goed verlopen. De waarneming van de Bijeneter had nogal wat voeten in de aarde, want op hun "gebruikelijke broedplaats", waar ik ze zelf ook al eerder had gezien waren ze niet te bekennen. We waren wel tot ons kruis nat omdat we toch op de bekende plaats zijn gaan kijken. Daarvoor moesten we een aardig stuk door hoog nat gras ploeteren. Gelukkig zagen we ze even later, bij het kasteel een km verderop, in vrij grote aantallen. De reden waarom ze daar nu zaten had hoogst waar schijnlijk te maken met hun voedsel situatie, want de weersomstandigheden lokte hun voedsel, voornamelijk bijen, nu ook niet direct uit om eens op pad te gaan. Hans en Ber- nq^f^te hebben ze enkele dagen later toch ebruikelijke broedplaats" er nog een IJs- vogel die zo vriendelijk was om vanaf het dak van de hut, waarin we op dat moment zaten, zijn visjes te vangen en die dan op een boomstronk binnen ons blikveld te gaan zitten oppeuzelen, dit is voor ons toch ook geen dagelijkse waarneming. Donderdag 23 mei zijn we tevreden weer huiswaarts gegaan, alleen Hans en Bernadette, die met de caravan waren gingen nog niet naar huis, die zetten hun vakantie in Frankrijk nog even voort. Voor de volledige lijst met waarnemingen kunt u op de site van de Steltkluut kijken. Er zijn tijdens de excursie veel foto's gemaakt, het is mij momenteel niet bekend of hier nog een presentatie van wordt gegeven, wel wordt er een film gemaakt die komende winter zal worden gepresenteerd. We hebben het gezellig gehad, zeker toen de "ouderen" gingen zingen ;-)) Namens de hele excursiegroep, Cor Sol TJ1 Pt 0 0 Foto: Het gezelschap voor het huis van Geert-Geert Engels Foto: Pas op overstekende schildpadden - B. van Broekhoven Foto: Zwarte Wouw in beeld - Bert van Broekhoven Foto: Tongorchis - Bert van Broekhoven 0 3 O) in

de Steltkluut | 2013 | | pagina 6