i* Het vissen atlas-project in Oost Zeeuws-Vlaanderen, een tussenstand Kar f riy 0 0 ■V- 5 0 0 0 GG GG CD GG 0 P Conclusie Is er een hypothese of verklaring voor dit fenomeen? Zien nachtvlinders, op zoek naar nectarplanten, waardplanten of paringspartner, beter bij gering maanlicht? Trekken nachtvlinders, op zoek naar nieuw habitat of bij migratie, bij voorkeur meer bij gering maanlicht? Trekt de vlinderlamp meer vlinders aan bij gering maanlicht? Is het een ingebouwde overlevingsstrategie tussen zien en gezien worden? Komen er meer vlinders uit de pop na nieu we maan? WIJ TASTEN NOG IN HET DUISTER! Joop de Bakker In het kader van de Zeeuwse vissenatlas wordt sinds eind 2012 de verspreiding van de Zeeuwse vissen in kaart gebracht. De voorlopig verzamelde gegevens activi teiten zijn in te zien via de website: www.vissenatlas.zeeland.nl. Uiteindelijk zullen de resultaten van dit project in de vorm van een boek in de Fauna Zeelandica reeks worden gepresenteerd. Het project is een initiatief van: Het Zeeuwse Landschap, RAVON Zeeschelp. Daarnaast leveren tal van organisaties, waaronder de Steltkluut, hieraan een bijdrage. Dit artikel gaat kort in op de verrichte activiteiten, de visfauna en het vervolg van het atlasproject in het deelgebied van de Steltkluut. Het eerste jaar zit er op Sinds de start van het project zijn er diverse excursies/inventarisaties door de Vissen- werkgroep Zeeland i.s.m. de Steltkluut gedaan. Zo was er een excursie in het krekengebied rondom Axel en waren er vier inventarisa- tiedagen in Het Verdronken Land van Saef- tinghe. Stagiaires en leden van de Steltkluut hebben daarnaast zelfstandig nog veel water gangen bevist. De locaties die bemonsterd zijn, waren veelal slecht of al lang niet meer onderzocht. Daarnaast zijn er diverse actieve sportvissers (waaronder Steltkluut leden) geïnterviewd om zo extra waarnemingen te verzamelen. Het Waterschap Scheldestromen en Sportvisserij Nederland stelden daarnaast hun data beschikbaar. Uiteraard wordt alle data eerst kritisch gevalideerd voordat deze op de digitale atlas wordt weergegeven. In Oost Zeeuws-Vlaanderen beschikken we nu al over enkele duizenden viswaarnemingen. Westerschelde van groot belang voor vissen Uniek voor Zeeland en zelfs bijzonder voor Europa is de zeer geleidelijke en nog vrijwel intacte zout/zoet overgang in de Westerschelde. Het is de enige zeetak in de Delta waar nu nog sprake is van een estuarium met open verbin ding naar zee. Hier mengt het zoete Schel- dewater zich met het zoute Noordzeewater. Qua natuurwaarden is de Westerschelde vooral bekend van haar waarde voor vogels en de aanwezigheid van bijzondere habitattypes, maar haar belang voor vissen (foerageer-, trekgebied en kraamkamer) is eveneens groot. Deze is ook vanuit Europa erkend, zo zijn er vanuit Natura2000 voor drie vissoorten (zeeprik, rivierprik en fint) instandhoudings doestellingen geformuleerd. Voor diverse zeevissen, waaronder tong, zee baars, schol en sprot, vervult de Westerschelde de functie van kraamkamer. Enkele vissen brengen het grootste deel van hun levens cyclus in het estuarium door, zoals de kleine zeenaald, bot, driedoornige stekelbaars en brakwatergrondel. Van speciaal belang is het estuarium voor anadrome trekvissen, die de rivier opgaan om te paaien. Op de Schelde gaat het dan om zeeprik, rivierprik en fint (allen Natura2000 doelsoorten). De fint (rode lijst status; verdwenen) werd hier in de 16e en 17e eeuw nog intensief bevist. Door verlies aan paaigebieden en verslechterde waterkwaliteit verdween de soort in het begin van de 20ste eeuw, maar sinds 1996 worden in de Westerschelde weer stijgende aantallen van de soort aangetroffen. Bovenstrooms in de Zeeschelde (nabij Bornem) werden in 2012 voor het eerst (21) jonge tintjes gevangen. De zandbanken bij de monding van de Rupel in de Schelde waren vroeger bekend als dé paaiplaats van de Scheldepopulatie (bron: website Gazet van Antwerpen 18-07-12). 14 Dunlipharders zijn in Nederland vrij zeldzaam maar in de Westerschelde relatief talrijk. Brakwater ook binnendijks nog redelijk veel aanwezig Brakwater is een landelijk en Europees zeld zaam biotoop maar is hier nog op vrij grote schaal aanwezig. Met name de kreken en sloten nabij de Westerschelde zijn brak van karakter. Mits deze voor vissen enigszins goed met de Westerschelde verbonden zijn, kunnen deze een vrij rijke visfauna bevatten. De wate ren bevatten vaak een mix van soorten die voornamelijk in zoutwater leven (o.a. bot brakwatergrondel), zoetwatervissen (karper, rietvoorn snoekbaars) en soorten die zowel in zout als zoet water kunnen leven (paling driedoornige stekelbaars). Rijke zoetwater visgemeenschappen Binnen Zeeland bevat vooral Oost Zeeuws- Vlaanderen rijke zoetwater visgemeenschap pen. Deze wateren zijn hier uiteraard vooral aan de zuidrand te vinden. Een wettelijk beschermde soort die hier lokaal nog vrij veel voorkomt is de kleine modderkruiper. Voorheen kwam ook de tevens beschermde bittervoorn hier voor, maar recente waarne mingen van deze soort ontbreken. Geschikte wateren met rijke waterplantenvegetaties en zwanenmossels (gastheer) zijn nog wel aanwezig, dus het is goed mogelijk dat deze soort op korte termijn wordt herontdekt. In dit soort wateren komen ook andere pro vinciale zeldzaamheden als kroeskarper (rode lijst; kwetsbaar), alver en zeelt voor. De kleine modderkruiper is een wettelijk be schermde soort, die in Zeeland vooralsnog alleen bekend is uit Oost Zeeuws-Vlaanderen. en van de Flora- en faunawet worden iveau (5 km2) afgebeeld i.p.v. erhok. Lever een bijdrage aan de visatlas! Momenteel zijn de verspreidingskaarten die weergegeven zijn op de digitale atlas nog van veel soorten incompleet. We verwachten dat we voor het einde van dit atlasproject nog een grote inhaalslag kunnen slaan. De inzet van leden van de Steltkluut is hierbij van groot belang, omdat vrijwel al het veld werk voor de visatlas door vrijwilligers en stagiaires word gedaan. Uiteraard zijn ook oude waarnemingen meer dan welkom. Via de website kan je je aanmelden voor excursies, of om samen met andere vrijwilligers aan de slag te gaan. Veldwerk kan je eenvoudig plannen m.b.v. de witte gebiedenkaart op de website. Hierin is overzichtelijk te zien welke gebieden zijn onderzocht en welke soorten hier zijn aangetroffen. Naast de slecht onderzochte gebieden heeft onderzoek naar Rode lijst, beschermde soorten en exoten prioriteit. Het determineren van de meeste vissen is vrij eenvoudig en mogelijk met goedkope boekjes of m.b.v. de website (of gratis apps) van Sportvisserij Nederland. Maak bij twijfel aan de determinatie een goede foto met hierop duidelijk de vinnen afgebeeld. Waarnemingen kunnen worden ingevoerd opWaarneming.nl of Telmee.nl, e-mailen kan uiteraard ook (naar p.calle@ hetzeeuwselandschap.nl). - 1 *ra/ 4 - v"' aa n De tiendoornige stekelbaars behoort binnen dijks (samen met driedoornige stekelbaars) tot de talrijkste soorten. De weergegeven verspreidingskaart is nog verre van compleet, eenvoudig uit te voeren veldwerk kan voor vele nieuwe waarnemingen zorgen. Op de digitale atlas is een witte gebieden kaart in te zien. Door op een uurhok (5x5 km2) te klikken is te zien welke soorten hier zijn aangetroffen, en welke gebieden goed of slecht onderzocht zijn. Pepijn Calle (coördinator van deVissenwerkgroep Zeeland) cS GG Ul PD Pt 0 0 ir SBB BB S B 1 nana men mm, an I i" B •I B MB a 1 1 BOO 1 BB a b aa ,1^ BBS V 1/ Ie rym a am n d a B aii^v _r" Kaartje: Verspreiding tiendoornige stekelbaars GG GG 0 0 in P

de Steltkluut | 2013 | | pagina 8